Strona głównaTechnologiaJak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu?

Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu?

Prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej bywa kłopotliwe i nie takie proste, jak mogłoby się wydawać. Kiedy jest dobrze ustawiona to mamy gwarancję, że telewizor będzie poprawnie odbierał sygnał ze wszystkich transpondentów bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku. Przy montażu anteny satelitarnej należy zwrócić uwagę na to, aby w jej najbliższym otoczeniu nie było żadnych przeszkód, takich jak drzewa, czy budynki. Innym czynnikiem wpływającym na brak zakłóceń w odbiorze jest rozmiar talerza. Standardowy rozmiar to 0,6 – 0,7 m, jednak za najlepszy uważa się talerz 0,9 m. W celu zapewnienia stabilności anteny, należy zamontować ją na solidnym mocowaniu, aby wiatr nie zmieniał jej położenia. Większość tunerów cyfrowych posiada dwa wskaźniki. Pierwszy informuje o poziomie sygnału, drugi o jakości. Jeśli posiadasz tuner satelitarny, który działa dzięki środowisku Enigma 2, np. Gigablue. Dreambox, nBox, to ma on dostęp do sieci LAN i internetu satelitarnego. Dzięki temu możesz ustawić antenę za pomocą telefonu z systemem Android. Jest to niezwykłe ułatwienie. Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Jak za pomocą smartfona prawidłowo ustawić antenę satelitarną?

Od czego zacząć ustawianie? Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu? Pierwszym krokiem jest pobranie bezpłatnej aplikacji DM Sat Finder. Jest ona dostępna w sklepie Google Play. To aplikacja stworzona do bezproblemowego ustawiania anteny. W celu jej wykorzystania musisz posiadać dostęp do tunera przez sieć LAN, czyli prościej mówiąc Wi – Fi lub WAN. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, pamiętaj, że wymagane jest przekierowanie portów w tunerze na routerze. Nie zapomnij o tym, aby tuner podpiąć do sieci. Po uruchomieniu aplikacji na ekranie powinny pojawić się cztery paski z napisami, kolejno: SNR, AGC, BER i na samym dole – START. W celu połączenia aplikacji z anteną należy przejść do konfiguracji. Wejdź w ikonę klucza, która znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Wpisz numer IP swojego tunera, wróć do ekranu głównego i naciśnij przycisk START. Możesz przystąpić do ustawiania sygnału obserwując wskaźniki.

Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu? Zacznij od dobrego ustawienia całej satelity poprzez ustawienie odbiornika kanału na najsłabszym transponderze. Zwróć także uwagę, w którą stronę są zwrócone talerze Twoich sąsiadów. Może to znacznie ułatwić pracę. Jeśli niestety nie masz takiej możliwości to ustaw talerz prostopadle do ziemi i delikatnie i powoli unoś go do góry o kilka stopni. Konwerter musi być ustawiony tak, aby gniazdo F było w dole. Pamiętaj także o stabilnym zamontowaniu anteny. Śruby talerza odpowiadające za ruch góra – dół skręć na tak, aby możliwe były tylko minimalne ruchy. Śruby odpowiadające za manewr prawo – lewo przykręć tak, aby możliwy był ruch przy lekkim oporze. Jak dalej postępować? Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu? Skręć antenę na południe o kilka milimetrów, odczekaj chwilę, sprawdź sygnał na aplikacji, jeśli nie przyniosło to żadnych efektów, skręć antenę o kolejne kilka milimetrów. Ustaw ją tak, aby wskaźnik pokazywał możliwie najwyższą wartość sygnału. Jeśli doszedłeś do tego, na jakim poziomie sygnał jest najlepszy, dokręć uważnie śruby tak, aby nie zmienić położenia anteny. Dopasuj jeszcze położenie góra – dół tak, aby sygnał był jak najbardziej poprawny i dokręć ostatecznie śruby. Końcowym etapem jest sprawdzenie, czy delikatny ruch konwertera daje poprawę jakości sygnału. Teraz już wiesz, jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu.

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne