Jeżeli trafiłeś/aś na ten wpis, zapewne rozważasz kupno laptopa poleasingowego. Tego typu sprzęt jest na świecie bardzo popularnym rozwiązaniem. W naszym kraju od kilku lat sprzedaż również wzrasta. Czym jest laptop poleasingowy oraz jakie atuty i wady ma względem nowego sprzętu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym tekście.
Sprawdź jak podłączyć dwa monitory do laptopa i jak zrobić idealne miejsce do pracy.
Laptop poleasingowy co to znaczy?
Zacznijmy od tego że każdy laptop poleasingowy jest używany, ale nie każdy laptop używany jest poleasingowym. Najczęstszym skojarzeniem z leasingiem jest zakup samochodu. Jednak jak powszechnie wiadomo tego typu sposób spłaty jest zarezerwowany dla firm. Podobnie ma się sprawa ze sprzętem elektronicznym o którym mowa. Laptopy poleasingowe to sprzęt zakupiony przez firmę będącą zazwyczaj dużą korporacją. Takie firmy wymieniają sprzęt elektroniczny co kilka lat, a stary odsprzedają do firm zajmujących się handlem takimi urządzeniami.
Czy warto kupić laptop poleasingowy?
Przejdźmy do najważniejszego pytania które sprowadziło cię na tę stronę. Jak to często bywa odpowiedź na nie jest nie jednoznaczna, wszystko zależy od tego czego wymagasz.
Elektronika to nie motoryzacja, tutaj naprawdę tylko bardzo mała specyficzna gama rzeczy zyskują na wartości wraz z biegiem lat. Laptopy takimi przedmiotami nie są. Spadek wartości jest dość wyraźny w stosunku rok do roku. Obecnie nowy sprzęt jesteśmy w stanie kupić za kilkaset złotych. Niektóre z nich są sporo tańsze od laptopów poleasingowych. Jednak jeżeli dojdzie do porównania parametrów sprzętu za 800zł to laptop poleasingowy będzie wypadał o wiele lepiej względem poleasingowego, niezależnie od firmy w którym go kupimy. Odradzamy jednak zakup najtańszych opcji do 300zł, jest to często sprzęt w pełni funkcjonalny, ale nie spełniający obecnych standardów z bardzo słabymi procesorami.
Na początku wspomnieliśmy że firmy dokonują wymiany sprzętu w regularnych okresach. Często są to 2-3 lata, kiedy to mija gwarancja producenta. Za bardzo fajne pieniądze jesteśmy w stanie wejść w posiadanie sprzętu nie zacofanego technicznie z podzespołami lepszej jakości od masówki sprzedawanej w sklepach. Korporacje nie mogą sobie pozwolić na zastój w pracy. Dlatego wolą zainwestować więcej w sprzęt dobrej jakości niż trochę zaoszczędzić przy zakupie, a później przez 2-3 lata tracić z powodu awarii.
Czy laptop poleasingowy nadaje się do gier?
Odpowiedź na to pytanie będzie stanowcza i brzmi: laptop poleasingowy to nie jest sprzęt do gier. Zacznijmy od tego, że laptopy nie zostały wymyślone jako sprzęt dedykowany grom. Istnieją firmy jak Razer czy MSI które produkują “sprzęt dla graczy”, tylko jaki normalny gracz wybierze laptop zamiast komputera PC lub konsoli? Firmy nie kupują swoim pracownikom laptopów wyposażonych w dedykowane karty graficzne ogromne ilości ramu i najlepsze procesory na rynku. Mają one służyć pracy biurowej, a nie rozrywkom. Wśród mocniejszych używanych laptopów znajdziemy sprzęt gotowy na uruchomienie w miarę świeżych produkcji, ale na najmniejszych detalach i z mała liczbą klatek.
Sprawdź też firmę Refurbed, która sprzedaje odnowiony sprzęt.
Dla kogo laptop poleasingowy?
Laptopy poleasingowe zarezerwowane są dla osób chcących na nich wykonywać pracę biurową, przeglądać internet albo wykorzystać programy multimedialne nie obciążające znacząco procesora i karty graficznej. Jeżeli jesteśmy osobami, którym zależy na wyglądzie sprzęt, niestety trzeba się liczyć z tym, że w nasze ręce trafi laptop używany z normalnymi śladami użytkowania. Istnieje kilka grup na które dzieli się stan wizualny sprzętu. Najwyższa kategoria(A+) to sprzęt noszący niewielkie ślady użytkowania, nieco niższa(A) to stan ciągle bardzo dobry ale np. z wyraźnie widocznymi rysami na obudowie itd. Każda kolejna gradacja będzie oznaczała albo problemy z matrycą albo z obudową. Polecamy interesować się tylko tymi oznaczonymi jako najwyższa kategoria. Co prawda jest to subiektywna norma i nie ma regulacji określającej jaki sprzęt w jakiej kategorii powinien się znaleźć, ale jakiś wyznacznik to zawsze jest. Jeżeli decydujemy się na zakup wysyłkowy prawdopodobnie w nasze ręce trafi laptop w możliwie najlepszym stanie z tych znajdujących się na magazynie. Wynika to z tego, że sklepy chcą uniknąć zwrotów i kosztów z nimi związanych.
Najważniejszą wadą laptopów używanych jest bateria. Niestety często wytrzymuje do godziny czasu, albo jest zupełnie niesprawna i laptop ciągle musi być podłączony do zasilacza. Warto o tym pamiętać przy zakupie i zapytać sprzedającego na co można liczyć w tej sprawie, jeżeli nie znajdziemy takiej informacji w ogłoszeniu, albo udami się do punktu stacjonarnego.
Jako że korporacje w Polsce rozwijają się dopiero od kilkunastu lat, większość laptopów poleasingowych pochodzi z zagranicy. Może to być problematyczne ze względu na układ klawiatury. Nie zawsze jest to standardowe QWERTY. Nie jest to jednak problem eliminujący taki sprzęt warto zaopatrzyć się w naklejki, do klawiatury których koszt to kilka złotych, ustawić odpowiednią klawiaturę w Windowsie i wszystko powinno być dobrze.
Wśród popularnych marek laptopów poleasingowych znajduje się DELL, HP czy Lenovo. W większości przypadków jest to sprzęt z niewielkimi rozmiarami matryc. Co w przypadku gdy chcemy kupić laptop poleasingowy 17 cali? Oczywiście takie modele również się znajdą tylko zazwyczaj albo są to starsze laptopy albo kosztują wyraźnie więcej od swoich mniejszych odpowiedników.
Przed zakupem laptopów poleasingowych warto zapoznać się z opiniami na temat danego modelu, który nas interesuje. Komentarze powinny pomóc w ocenie trafności ewentualnego zakupu.
Laptop poleasingowy czy nowy?
Przechodząc do podsumowania, zarówno laptop poleasingowy jak i nowy ma swoje wady i zalety. Nowy laptop nie oznacza zawsze większej mocy i wiąże się z większym wydatkiem. Stary sprzęt również ma swoje wady jak problemy z baterią czy stan wizualny, jednak nie należy obawiać się jego zakupu. Różnica również jest w gwarancji, jest ona znacząco krótsza w przypadku sprzętu używanego, jednak każda rzetelna firma powinna takiej udzielać przynajmniej trzy miesięcznej. Warto zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy, a gdy już to zrobimy zacząć szukać w internecie sprzętu, który nas interesuje i poczytać opinie na jego temat. Odpowiednio wykonany research powinien zakończyć się udanym zakupem.