Strona głównaRozrywkaJak się gra w UNO? Zasady, po ile kart?

Jak się gra w UNO? Zasady, po ile kart?

UNO to popularna gra karciana, w którą grają nawet sześcioletnie dzieci. Co więcej, uczą się dzięki temu logicznego myślenia i ćwiczą skupienie. To gra, która łączy pokolenia i jest doskonałą alternatywą dla wszystkich komputerowych rozgrywek. Wymyślił ją w 1971 roku Merle Robbins. Skłoniła go do tego kłótnia z synem na temat tego, jak wyglądają zasady do innej gry karcianej. Początkowo sprzedawał ją we własnym zakładzie fryzjerskim. Po 10 latach prawa do UNO kupiła firma Mattel. Dziś UNO znane jest na całym świecie. 

Sprawdź, jak grać w UNO i czy trudno opanować zasady tej gry. Poniżej opisujemy szczegóły, które zawiera instrukcja UNO. Dowiesz się, po ile kart dostaje każdy zawodnik i jak dopasowywać karty do siebie. 

Zobacz: Jak grać w gumę do skakania?

Jak grać w UNO? Zasady 

Talia kart do tradycyjnej wersji UNO składa się 76 kart zwykłych i 32 kart specjalnych. Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart. Trzeba dopasowywać je do karty, która znajduje się na środku stołu kolorem lub cyfrą. Grę urozmaicają karty specjalne (m.in. dzika karta, karta odwrotu, karta blokady). 

Na samym początku każdy gracz otrzymuje 7 kart. Pozostałe karty kładzie się na środku i odkrywa pierwszą, od której będzie rozpoczynać się gra. To do niej każdy z zawodników po kolei musi dopasowywać swoje karty. Jeśli na stole leży czerwona karta, trzeba dopasować inną czerwoną lub dobrać cyfrę do tej, która jest na wyłożonej karcie. 

Zwycięża ten, kto najszybciej pozbędzie się wszystkich kart. Każdy, komu zostanie tylko jedna karta, musi krzyknąć UNO. Jeśli tego nie zrobi, a inni zawodnicy zauważą, że się zapomniał, musi dobrać dwie karty. 

Źródło: empik.com

Jak dokładać karty w UNO – skrócona instrukcja

  • jeśli na stole leży czerwona karta z cyfrą trzy, kolejny gracz może położyć dowolną kartę czerwoną lub dowolną kartę z trójką
  • gdy gracz zagra kartą oznaczoną jako karta odwrotu – zmienia się kolejność osób wykładających karty
  • gdy gracz zagra kartą oznaczoną jako karta blokady – kolejny zawodnik traci kolejkę 
  • gdy gracz zagra dziką kartą, ustala, jakim kolorem może zagrać kolejny zawodnik
  • gdy gracz zagra kartą weź dwie lub weź cztery, osoba grająca po nim musi dobrać odpowiednią liczbę kart ze stosu.

Instrukcja na temat tego, jak grać w UNO, mówi, że najlepiej grać w minimum 3 osoby (maksymalnie 10), ale można nieco zmodyfikować zasady i grać we dwójkę. Wtedy karta odwrotu działa tak jak karta blokady. 

Gra w UNO – po ile kart?

Każdy gracz na początku otrzymuje 7 kart. Celem gry jest pozbycie się ich w jak najkrótszym czasie. W czasie gry zawodnicy muszą czasem dobierać karty ze stosu. Dzieje się tak wtedy, gdy:

  • nie mają odpowiedniej karty, by ją dołożyć (np. potrzebna jest czerwona karta lub karta z cyfrą 7 i nie mogą niczego dopasować),
  • zawodnik, który wcześniej wykładał kartę, miał karty specjalne dobierz dwie lub dobierz cztery i wykorzystał którąś z nich

UNO – karty specjalne

W talii kart UNO dostępne są następujące karty specjalne (łącznie 32 karty):

  • postój (karta blokady) – wtedy kolejny gracz traci kolejkę,
  • zmiana kierunku (karta odwrotu) – wtedy zawodnicy zmieniają kierunek gry z lewego na prawy
  • weź dwie – kolejny zawodnik musi dobrać dwie karty
  • dobierz kolor + weź cztery – zawodnik wykładający kartę zmienia kolor, a osoba zagrywająca po nim musi dobrać cztery karty
  • wybierz kolor – zawodnik wykładający kartę zmienia kolor

W niektórych wersjach dostępne są także inne karty specjalne:

  • pozwalająca wymienić się kartami z dowolnym zawodnikiem
  • dzika karta, na której zawodnik wypisuje własną zasadę, np. dobierz 3 karty, przetasuj karty na stosie itp.

Karty specjalne zdecydowanie podnoszą grywalność UNO. Dzięki nim losy każdej partii moga się odwrócić w dowolnym momencie. 

Źródło: empik.com

Zobacz: Jak pocieszyć marudę i czy warto to robić?

UNO – karta blokady

W talii znajduje się 8 oznaczonych symbolem „ɸ” – 2 niebieskie, 2 czerwone,

2 zielone i 2 żółte. Każda taka karta to karta blokady, nazywana też kartą pominięcia i uniemożliwia ruch kolejnemu zawodnikowi. Jej efekt można zneutralizować tylko wtedy, gdy posiada się kartę blokady w tym samym kolorze. 

UNO – czerwona karta

W talii kart UNO znajdują się karty w czterech kolorach: czerwone, niebieskie, zielone i żółte. 

UNO – karta odwrotu

W talii do UNO jest 8 kart odwrócenia, oznaczonych zakręconymi strzałkami. Podobnie jak w przypadku innych kart specjalnych są 2 niebieskie, 2 czerwone, 2 zielone i 2 żółte karty odwrócenia. 

Jeśli karta odwrotu pojawi się jako pierwsza, grę rozpoczyna zawodnik, który rozdawał karty, a następna jest osoba po jego prawej stronie. Tradycyjnie, zawodnicy poruszają się w lewym kierunku. Za każdym razem, gdy karta odwrotu pojawi się na stole, zmienia się kierunek gry. 

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne