Strona głównaPoradySos Worcestershire - gdzie kupić?

Sos Worcestershire – gdzie kupić?

Sos Worcestershire to sos powstały w wyniku fermentacji, o mocnym korzennym aromacie. Oryginalny sos to produkt firmy Lea&Perrins, produkowany w mieście Worcester w Anglii. Oryginalna receptura powstała w pierwszej połowie XIX wieku, a produkcja na masową skalę ruszyła już w 1837 roku. Składniki oryginalnego sosu to ocet słodowy (jęczmienny), ocet spirytusowy, melasa, cukier i sól, anchois (małe rybki), wyciąg z owoców tamaryndowca oraz cebula, czosnek i przyprawy. Jest doskonałym dodatkiem do wołowiny oraz serów, a także jednym z najważniejszych składników sałatki Cezar oraz drinka Krwawa Mary. Na samym początku swojego istnienia, sos Worcestershire popularny był jedynie na wyspach brytyjskich, jednak na ten moment możemy spotkać go w kuchniach na całym świecie. W Polsce używanie go wciąż nie jest popularną praktyką, dlatego niestety nie znajdziemy go w dużej ilości sklepów, jednak jego popularność w krajach Europy Wschodniej wciąż rośnie, nie wyklucza się więc, że zagości on jako stały element asortymentu pewnych sklepów.

SPRAWDŹ OFERTĘ SOSÓW NA CENEO

Gdzie kupić sos Worcestershire?

Wiele osób, które chcą poszerzyć swoje kulinarne horyzonty, zastanawia się gdzie można kupić sos Worcestershire. Bardzo dużo dobrych ofert znaleźć można na stronach internetowych, przy czym warto pamiętać, że najlepiej wybierać strony wyspecjalizowane w sprzedaży sosów i dodatków, ze względu na możliwość zakupienia podróbki. Stacjonarnie sos Worcestershire dostać można w większości dużych sklepów. Kiedy zastanawiamy się gdzie kupić sos Worcestershire, dobrym krokiem będzie udanie się po niego do hipermarketu lub supermarketu. Sos Worcestershire można też kupić w internecie, w różnych ilościach i w różnych cenach. Warto jest też sprawdzać rzadko pojawiające się oferty, kiedy mamy możliwość zakupu tej przyprawy z najlepszych źródeł.

Sos Worcestershire – Lidl, Biedronka

Często bywa, że sosu Worcestershire szuka się w popularnych marketach takich jak Lidl czy Biedronka. Niestety, sos nie znajduje się w stałej ofercie polskiego Lidla i normalnie kupić go można tylko w trakcie tygodnia brytyjskiego. Podobnie jest z dostępnością sosu Worcestershire w Biedronce – niestety trudno go dostać, pojawia się on w tym markecie niezwykle rzadko. Nie możemy zakładać, że sos nie będzie się częściej pojawiał w obu tych marketach, jednak na ten moment niestety jest to rzadkością.

Czym zastąpić sos Worcestershire? – zamienniki

Są pewne przyprawy, czy też dodatki do potraw, które niezwykle ciężko jest zamienić na coś innego. Jedną z przypraw, które niezwykle trudno zastąpić, czy też znaleźć jej podobne w smaku zamienniki, jest sos Worcestershire — jedną z opcji jest użycie octu z cukrem i mieszanką korzennych przypraw, jednak smak będzie się różnił od oryginału w dosyć dużym stopniu. Można też spróbować z sosami azjatyckimi – Tamari, olejem kokosowym lub aminem, które zmieszane z potrawami nie różnią się w smaku aż tak bardzo, mimo to, różnica wciąż jest zauważalna. Receptura tego niezwykłego sosu, jest jedyna w swoim rodzaju, toteż nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie czym zastąpić sos Worcestershire, oraz jakie są jego bezpośrednie zamienniki.

Sos Worcestershire – cena

Cena sosu Worcestershire różni się w zależności od wielu czynników, takich jak marka, która go wyprodukowała, pojemność buteleczki, w której się on znajduje, a także sklep, w którym go kupujemy. Cena sosu Worcestershire waha się w granicach od około 5 zł, do 25 zł. Niektóre, rzadkie okazy kupuje się za o wiele większe kwoty.

Sos Worcestershire — wymowa

Wymowa drugiej części wyrażenia „sos Worcestershire” przychodzi z pewnymi trudnościami nawet osobom, dla których język angielski jest językiem natywnym. Najłatwiej sos ten nazywać sosem angielskim, jednak nie jest to jego oficjalna nazwa, może się też mylić z tuzinem innych sosów, co może powodować błędy w komunikacji. Oryginalna wymowa brzmi „łustershiir” lub „łusterszer”, co dla osób, które na co dzień nie posługują się językiem angielskim, może być wyrażeniem trudnym do wymówienia. By lepiej zrozumieć, skąd pochodzi nazwa tego sosu, warto, jest zagłębić się w jego etymologię, oraz przeczytać artykuły specjalistów od języka angielskiego, którzy pomogą nam opanować wymowę tego trudnego wyrażenia do perfekcji.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne