Strona głównaPoradyPralka nie odpompowuje wody - co może być przyczyną?

Pralka nie odpompowuje wody – co może być przyczyną?

Pralka to niezastąpione urządzenie, które jest w niemal każdym domu. Wyręczyła ona wiele kobiet z ciężkiej i żmudnej pracy, którą trzeba było wykonywać regularnie w różnych warunkach. Pomimo tego, że rynek technologiczny opracował świetne modele pralek, nigdy nie będzie w nich funkcji, która zapobiegnie się ich psuciu. Ciągła eksploatacja sprawia, że usterki dotykają każdego użytkownika pralki. W poniższej treści artykułu dowiesz się, dlaczego pralka Bosch nie odpompowuje wody, a także dlaczego pralka nie odprowadza wody.

Pralka Bosch – problemy z odpompowywaniem wody

Skąd wiedzieć, że pralka Bosch nie odpompowuje wody? Czym się objawia taka usterka? Głównym znakiem niewypompowywania wody przez pralkę jest mokre pranie po zakończeniu procesu prania, a także niedoprane pranie. Konsekwencją tego, że pralka Bosch nie odpompowuje wody mogą być przecieki i zalania łazienki. Nowsze pralki posiadają funkcję sygnalizacji nadmiaru wody. Na ekranie wyświetla się kod błędu i migające diody. Co oznacza dany kod, można sprawdzić w tabelach kodu dla danych producentów pralek, znajdujących się w internecie. Jaki jest inny objaw tego, że pralka, czy zmywarka Bosch nie odpompowuje wody? Należy określić, czy pralka przechodzi w tryb odwirowywania. Niektóre pralki, które wykrywają nadmiar wody, nie włączają tego etapu. Pralka zaprzestanie działać przed procesem wirowania, a na ekranie pojawi się komunikat odnośnie tego, że pralka nie wypompowuje wody.

Nieodprowadzanie wody przez pralkę

Co jest przyczyną tego, że pralka nie odprowadza wody? Może to być spowodowane usterką elektroniki, mechaniki bądź nieprawidłowym zaprogramowaniem urządzenia piorącego. Częstym problemem, który stwarza sobie sam użytkownik jest włączenie funkcji “zatrzymania płukania”, które jest powodem tego, że pralka nie odprowadza wody. Rozwiązaniem tego kłopotu jest przestawienie pralki na ręczne wirowanie lub wylewanie wody. Jeśli jednak okaże się, że usterka nie jest spowodowana złym zaprogramowaniem to należy sprawdzić drożność węża odpływowego. W przypadku, kiedy wąż będzie działał prawidłowo, trzeba przystąpić do sprawdzenia drożności filtra wody. Jest on umieszczony w dolnej części pralki. Zanieczyszczenia znajdujące się w filtrze mogą skutecznie utrudniać pracę pompy. Przy okazji czyszczenia filtra, dobrze jest sprawdzić prawidłowość działania turbiny pompy. Powinna samodzielnie się obracać.

Jeśli wina leży po stronie wężyka, odegnij go, sprawdź czy w środku nie ma żadnej przeszkody, która uniemożliwia swobodny przepływ wody. Tę czynność wykonaj podsuwając pod wąż miskę, wiadro lub zrób to nad wanną. Po usunięciu usterki, dokręć wąż z powrotem. 

Problemy związane z filtrem należy rozwiązywać ze szczególną ostrożnością i bez pośpiechu. Pamiętaj, że odkręcenie filtra może równać się z zalaniem łazienki. Może się zdarzyć tak, że dostęp do filtra jest utrudniony, przez co należy zdjąć specjalnie maskownice i panele boczne. Zwykle wystarczy lekko podważyć te elementy i szarpnąć. Po odkręceniu filtra, spuść wodę z bębna za pomocą wężyka awaryjnego. Możesz to też zrobić samodzielnie i wybrać wodę za pomocą kubka. Dopiero kiedy będziesz pewny, że wewnątrz nie ma już wody, odkręć filtr. Usuń wszelkie zanieczyszczenia. Tę samą czynność wykonaj z turbiną pompy. 

Co zrobić, kiedy pralka dalej nie wypompowuje wody? Przystąp do wyczyszczenia pralki kwaskiem cytrynowym lub octem. Te środki rozpuszczą pozostałości kamienia zalegające w instalacji pralki. Jest to ostatni pomysł na rozwiązanie Twojego problemu. Musisz wlać do dozownika litr octu i wsypać 6 torebek kwasku cytrynowego. Na programatorze ustaw najdłuższy czas prania i temperaturę 60 stopni Celsjusza bądź więcej, jeśli to możliwe. Kolejnym etapem jest ponowne uruchomienie pralki bez kwasku cytrynowego i octu. Ten zabieg powinien pozwolić na skuteczne pozbycie się kamienia z Twojej pralki.

Jeśli to rozwiązanie nie pomoże, niestety będziesz musiał zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Pamiętaj jednak, aby kontrolować wszelkie prace naprawcze. Wszystkie czynności należy robić z rozwagą i precyzją, posiłkując się przy tym instrukcją obsługi.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne