Strona głównaPoradyPralka Amica — błędy, przyczyny i rozwiązania

Pralka Amica — błędy, przyczyny i rozwiązania

Każdy z domowych sprzętów może czasem odmówić posłuszeństwa. Jednocześnie tacy producenci pralek jak Amica, starają się konstruować sprzęty w taki sposób, by awaria nie była przeszkodą nie do pokonania i niektóre usterki użytkownik może naprawić własnymi rękami. Poniżej znajdują się najbardziej popularne błędy pralek marki Amica.

Pralka Amica błąd e21

W przypadku błędu e21 problem związany jest z odpływem wody. Przyczyną awarii może być wówczas zatkany odpływ. To jeden z najczęstszych błędów, gdyż podczas prania zarówno filtr, jak i rura odpływowa mogą zostać zatkane przez silnie zanieczyszczoną wodę z prania albo nadmiar brudu tam zgromadzone. 

Rozwiązanie: Oczyść rurę odpływową przepłukując ją. Jeżeli błąd wystąpi podczas prania, konieczne będzie odpompowanie wody.    

Pralka Amica błąd e03

Pojawiający się w pralce Amica błąd E03, oznacza zanieczyszczenie części pralki. To często pojawiający się komunikat u ludzi, którzy piorą bardzo często. Jest on bowiem spowodowany niskim poziomem wody od zanieczyszczonego filtra pompy. Filtr pompy powinno się czyścić co kilkanaście prań. Zaniedbanie jego konserwacji powoduje trudności z odprowadzeniem wody z bębna. Pojawia się  wtedy również brak informacji o niskim poziomie wody. Dostęp do filtra w większości pralek Amica jest ułatwiony, więc można wyjąć go bez rozkręcania i zdejmowania obudowy pralki.
Rozwiązanie: Wyjmij filtr, wyczyść go, przepłucz go w ciepłej wodzie, aby upewnić się, że nie pozostały na nim żadne zanieczyszczenia. Następnie zainstaluj go z powrotem.

Pralka Amica błąd e01

E01 to błąd oznacza problem z drzwiczkami. Może on mieć kilka podłoży:

– Niedomknięte drzwiczki od pralki

– Uszkodzony mechanizm blokady drzwi 

– Otwarte drzwi

Rozwiązanie: Aby usunąć usterkę, należy zacząć od sprawdzenia, czy drzwi od pralki są zamknięte. Jeżeli problem się powtarza, konieczna będzie wymiana mechanizmu blokady. Blokady drzwiczek (części zamienne) są łatwo dostępne — można je znaleźć w sklepach internetowych, serwisach stacjonarnych.

Pralka Amica błąd e22

Błąd e22 oznacza awarię elektroniki. Nie jest on łatwy w zdiagnozowaniu i często konieczne jest w takiej chwili zadzwonienie po fachowca. Błąd może mieć związek z uszkodzonym tranzystorem. Może to być także uszkodzenie cewki, prądniczki,  zwarcie triaka silnika (na programatorze), błędny odczyt napięcia z tachometru (na programatorze).

Rozwiązanie: Skontaktować się z pomocą techniczną — samodzielna naprawa może skutkować zerwaniem warunków gwarancji.

Pralka Amica błąd e10

Z błędem E10 w pralce Amica   mamy do czynienia, gdy pralka zbyt wolno się napełnia — należy  sprawdzić elektrozawór wody, sitko elektrozaworu, ewentualnie odkręcić zawór wody. Awarii lub zatkaniu mogły ulec węże dolotowe, elektrozawór lub inna część doprowadzające wodę do maszyny. 

Rozwiązanie: Zacznij od sprawdzenia węży dolotowych, być może problem leży w zagiętym przewodzie albo zakręconym kranie. W razie potrzeby odkręć wąż i zobacz, czy sitko nie jest zatkane. Gdy problem się powtarza – wezwij fachowca. 

Błąd e30 pralka Amica

Wyświetlający się komunikat o błędzie e30 często powtarza się nie tylko w modelach marki Amica, ale też innych pralkach ładowanych od przodu. Stanowi on problem wtedy, gdy drzwiczki pralki się nie blokują, uniemożliwiając przy tym rozpoczęcie prania. Zwykle blokada następuje po zamknięciu drzwiczek, gdy jednak mechanizm blokady się nie włącza, urządzenie nie może kontynuować pracy.

Rozwiązanie: Prawidłowe zamknięcie drzwiczek pralki. Sprawdź, czy odzież nie jest przytrzaśnięta drzwiami, następnie spróbuj ponownie je zamknąć. Jeśli problem mimo to nadal występuje – wezwij pomoc techniczną.

Pralka Amica błąd e60

Wadliwe zamykanie drzwi- błąd e60 w pralce Amica może oznaczać uszkodzony mechanizm blokady. Podobnie jak w przypadku błędu e30, chodzi o niedomknięte drzwiczki. Warto poradzić się fachowca, jeśli po usunięciu przeszkód mechanicznych i zresetowaniu pralki, komunikat nadal się pojawia.

Rozwiązanie: Może pralka jest przeładowana? A może skarpetka utknęła w gumowym kołnierzu? Sprawdź to, a następnie włącz i wyłącz pralkę. Być może komunikat o błędzie e60 nie pojawi się ponownie.

Pralka Amica błąd e22 – jak go naprawić?

Istnieją kody, w przypadku których nie powinniśmy raczej podejmować trudu napraw. W pralce Amica błąd e22 naprawiać powinien dobry elektronik. Dlaczego? Ponieważ ten komunikat oznacza trudności z silnikiem, a raczej elektroniką nim sterującą.

Rozwiązanie — poszukiwania dobrego elektronika. Ten rodzaj naprawy powinna obejmować gwarancja producenta.

Pralka Amica daw 6103 lsb- błąd e21

Jeśli w pralce Amica daw6103lsb pojawi się komunikat  o błędzie e21, możesz liczyć się z wizytą fachowca, która jednak wcale nie musi być kosztowna. Może chodzić o usterkę mechaniczną — zablokowanie się szczotek. Być może któraś z nich się starła i trzeba będzie ją wymienić.

Rozwiązanie — reset pralki, obserwowanie, czy znikąd nie wydobywa się dym, telefon do fachowca i sprawdzanie zapachu — najlepiej, gdy pojawi się komunikat, choć na moment odłączyć pralkę od gniazdka.

Pralka Amica — błąd e61

W przypadku pojawienia się w pralce Amica komunikatu o błędzie E61 masz do czynienia z awarią programatora. Niestety, to dość poważna usterka i lepiej nie naprawiać jej samodzielnie.

Rozwiązanie: telefon do serwisanta.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne