Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Czasem jest to jednak przyjaźń, która nie raz wystawia właściciela na próbę. Zwłaszcza, gdy chcemy, by nasz czworonóg był ułożony i grzeczny. W takim wypadku pomogą szelki dla psa. Kiedy je kupić? O tym piszemy poniżej.
Psy to cudowne zwierzęta. Są mądre, wierne i potrafią wykonywać polecenia. Jednak z tym ostatnim czasem bywają problemy. By nauczyć psa prostych komend jak „siad” czy „podaj łapę” potrzeba godzin nauki. Podobnie w przypadku bardziej skomplikowanych poleceń „do mnie” lub „noga”, które mają sprawić, by pies był bardziej karny, potrzeba niekiedy dodatkowych wspomagaczy. Jednym z nich mogą być szelki dla psa.
Szelki dla psa – pomoc w codziennych spacerach
Pies, kot, chomik – co łączy wszystkie te zwierzęta? Że każdy przedstawiciel swojego gatunku jest inny. Tak jak każdy człowiek ma swój charakter, tak samo zwierzęta różnią się od siebie, nawet w obrębie jednej rasy. Jak podaje Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) obecnie istnieje ok. 340 różnych ras psów, z której każda ma inne potrzeby oraz zachowania. Owczarek kaukaski czy sznaucer niemiecki to duże psy, które uwielbiają długie spacery i aktywność na świeżym powietrzu. Z kolei chihuahua i maltańczyk o wiele lepiej czują się na krótkich trasach. W związku z tym powyższym wnioski nasuwają się same – szelki dla psa będą dobrym wyborem dla dużych czworonogów, które mają zdecydowanie większą siłę i trudniej nad nimi panować.
Wychodzenie z psem na spacer to codzienność każdego, kto ma w swoim domu psa. Nie ma znaczenia, czy na dworze zimno, deszcz, czy tropikalny upał – pies musi wyjść na spacer. W przypadku dużych, aktywnych psów w początkowym okresie ich życia szelki dla psa mogą znacznie ułatwić pracę z naszym pupilem. Zakładając zwierzakowi szelki uczymy go umiejętności współpracy z człowiekiem i poruszania się. Szelki zastępują w tym wypadku obrożę, która może być dla niego niewygodna.
Szelki to dobry sposób na problemy z dyscypliną czworonoga
Duży, aktywny pies to zwierzę, którego instynkt nakazuje mu być w ciągłym ruchu. Czasami zdarza się, że ułożony pies poczuje „zew natury” i będzie próbował zerwać się ze smyczy. To niekomfortowa sytuacja zarówno dla właściciela, jak i zwierzaka, której należy zapobiegać.
Przeczytaj również: Twój pies ciągnie? Być może szelki będą najlepszym rozwiązaniem i dowiedz się jak to zrobić.
W zależności od naszych potrzeb, budżetu i oczywiście rozmiarów psa, możemy wybierać spośród kilku rodzajów szelek dla psa. Są to m.in.:
- szelki typu guard;
- szelki zapinane na grzbiecie;
- szelki zapinane z przodu (tzw. easy walk);
- szelki bezuciskowe;
- szelki norweskie.
Niestety, nawet najlepsze i najdroższe szelki dla psa mogą nie pomóc. Czasem zdarza się, że nasz pupil po prostu nie akceptuje szelek i nie ma zamiaru w nich chodzić. Początkowy dyskomfort jest absolutnie normalny, jednak jeżeli po dłuższym ich używaniu pies nadal czuje się w nich niepewnie, najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z szelek – dla dobra zwierzaka.
Zobacz też:
- Pies wymiotuje żółcią i jest osowiały – co robić?
- Czy pies może jeść jabłko?
- Czy pies może jeść banany?
Artykuł sponsorowany