Strona głównaMotoryzacjaCzy kupno auta poleasingowego jest dobrym pomysłem?

Czy kupno auta poleasingowego jest dobrym pomysłem?

Zastanawiasz się nad zmianą samochodu, ale nie stać Cię na zakup w salonie? Nic straconego! Możesz skorzystać z ofert dostępnych na rynku wtórnym, czyli prościej mówiąc — kupić auto używane. Poleasingowe samochody to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na młodym i dobrze prezentującym się pojeździe. W poniższym poradniku otrzymasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: czym są auta poleasingowe na sprzedaż, w jakim są stanie, ile kosztują oraz jaką formę płatności wybrać. Oferty na rynku motoryzacyjnym są bardzo szerokie i dają wiele możliwości. Być może samochód poleasingowy czeka właśnie na Ciebie!

wynajem samochodu poleasingowego

Samochody poleasingowe, to znaczy jakie?

Auto poleasingowe to nic innego jak pojazd, który został zwrócony do firmy leasingowej po zakończeniu umowy z leasingobiorcą bądź został mu odebrany ze względu na nieuiszczanie wpłat. 

Jak powszechnie wiadomo, leasing jest niezwykle wygodną i opłacalną formą zakupu samochodu dla firm i małych przedsiębiorstw. W zasadzie opiera się na wynajmie, a dopiero na koniec kontraktu leasingobiorca decyduje, czy chce wykupić, czy oddać auto. 

Dostępne modele samochodów poleasingowych pokazują, jak zróżnicowane bywają potrzeby przedsiębiorców. Nierzadko dany model i marka podpowiadają nam, do jakich celów pojazd był wykorzystywany. Auta poleasingowe to nie tylko tzw. dostawczaki czy samochody w podstawowej wersji. Mitem jest też, że każdy taki samochód jest zaniedbany. 

Bardzo często autami w leasingu jeździ się nie służbowo a prywatnie. Osoba fizyczna ma możliwość skorzystania z usługi leasingu, wykorzystując fakt prowadzenia własnego biznesu. Wybrany samochód staje się więc pojazdem używanym prywatnie, a właściciel z reguły dba o swój nowiutki nabytek. 

Dlaczego kupno auta poleasingowego to dobra okazja

Wszystkie auta poleasingowe mają 3-5 lat, ponieważ tyle trwają umowy leasingowe. Mało prawda? Samochód w tak młodym wieku to niemal gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ nie jest wysłużony, a co więcej świetnie się prezentuje. 

Rok produkcji to dobra zachęta zwłaszcza pod względem przebiegu, który powinien być raczej mały. Tu należy się jednak zatrzymać. Przeglądając oferty, możemy natrafić na samochody o wysokim przebiegu. Wynika to z faktu, że dany pojazd w firmie prawdopodobnie był wykorzystywany do celów handlowych lub częstych wyjazdów w delegacje. 

Z drugiej strony, mamy wiele świetnych samochodów poleasingowych, które służyły prezesom bądź menadżerom firm. Ci pierwsi zazwyczaj są wożeni autami najwyższej klasy i najczęściej wybór pada tu na markę Mercedes oraz BMW. Menadżerowie również pełnią funkcję reprezentacyjną, lecz ze względu na niższy szczebel jeżdżą oni samochodami średniej klasy — choć zazwyczaj bogato wyposażonymi. 

Marka, rok produkcji, przebieg, stan techniczny i wizualny — to wszystko, a nawet więcej, wpływa na wartość auta. To z kolei przekłada się na ceny, a te w przypadku samochodów poleasingowych są naprawdę atrakcyjne. Po kilku latach od wyjazdu z salonu pojazd dużo traci na wartości, jednak jest on praktycznie jak nowy (zwłaszcza jeśli ktoś szczególnie o niego dbał). Dzięki temu możemy kupić dobre auto w korzystnej cenie. 

Samochody poleasingowe mają dokładnie opisaną historię — naprawy, przeglądy, wymiany części, ubezpieczenia. Wszystko jest dokładnie udokumentowane, dzięki czemu masz stuprocentową pewność co do interesującego Cię auta. Wśród samochodów używanych, to właśnie poleasingowe są najbardziej pewne. 

zakup samochodu - szeroki wybór aut poleasingowych

Auta poleasingowe — na co zwrócić uwagę

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości, nie bój się zadawać pytań. W podjęciu decyzji mogą pomóc Ci doradcy, którzy chętnie przedstawiają oferty mogące zainteresować potencjalnego klienta. Przebieg, rodzaj paliwa, typ nadwozia, a nawet kolor — wszystko jest ważne, jeśli jest ważne dla Ciebie!

Jeśli już masz upatrzony model, należy dowiedzieć się, czy ma jakieś uszkodzenia. Niektóre mogą być mało widoczne, np. zarysowania, starty lakier. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wgniecenia, które niestety często są skutkiem nieumiejętnego i pospiesznego parkowania. Twojej uwadze nie powinno umknąć także wnętrze samochodu. Sprawdź, czy tapicerka nie jest dziurawa albo poplamiona.

Często firmy leasingowe dają możliwość skorzystania z jazdy próbnej, podczas której łatwo zauważysz mankamenty, które wpływają na komfort jazdy. Poluzowana skrzynia biegów to pozostałość po kierowcy o agresywnym stylu jazdy. Do innych słabych stron należą także: zużyte łożyska, synchronizatory, turbosprężarki itd. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien, czy auto jest w pełni sprawne, lepiej go nie kupować. 

Na koniec zostaje już tylko podjęcie decyzji i dopięcie „papierkowych spraw”. Kupno samochodu poleasingowego w zasadzie nie różni się niczym od kupna auta używanego w serwisie czy na giełdzie. Podpisując umowę, nowy właściciel otrzymuje wszystkie niezbędne dokumenty — kartę pojazdu i dokumenty ubezpieczenia. 

Finansowanie samochodów poleasingowych

Podmioty sprzedające zazwyczaj dają klientom kilka opcji zapłaty, gdyż nie zawsze można sobie pozwolić na opłacenie całości. Gotówka lub przelew to oczywiście najprostsza droga do zakończenia transakcji, ale jakie są inne możliwości?

Na przykład kredyt, czyli comiesięczne raty z narastającymi odsetkami. Niestety, ta opcja wymaga wiarygodnego zaplecza finansowego oraz pogodzenia się z koniecznością spłacania kredytu przez kilka lat. Tak to już jest z kredytami, że nie chcemy ich brać, ale czasem są jedyną szansą na zakup. 

A może wybierzesz opcję leasingu? Tutaj musisz jednak pamiętać, że nie będziesz właścicielem prawnym, a jedynie użytkownikiem pojazdu. Podobnie rzecz się ma przy wynajmie długoterminowym, który w Polsce staje się coraz to popularniejszy — w tym przypadku również nie jesteś właścicielem pojazdu.

Podsumowując, dlaczego poleasingowe samochody to dobry wybór?

Auta poleasingowe (tak zwane auta “pofirmowe”) są zazwyczaj w dobrym stanie i świetnie się prezentują. Wynika to z faktu, że umowy leasingowe trwają zaledwie kilka lat, po którym to okresie użytkownik często wymienia samochód na inny. W zależności od zajmowanego stanowiska auto może mieć różny przebieg — jeśli jest wysoki, to prawdopodobnie jeździł nim przedstawiciel handlowy, którego praca polega na ciągłym przemieszczaniu się. 

Oferty są bogate w wiele marek i modeli samochodów — od dużych SUVów po najmniejsze, miejskie. Klienci mają do wyboru również te najwyższej klasy, z najnowocześniejszymi technologiami. 

Jedną z największych zalet kupna samochodu poleasingowego jest cena. Za stosunkowo młode auto płacisz o wiele mniej niż w salonie. Samochód traci wiele na wartości, tak naprawdę już w dniu wyjazdu z salonu. Po 3-4 latach pojazd może być wciąż w bardzo dobrym stanie, a cena jest bardzo korzystna. 

Kupując samochód poleasingowy, widzisz wszystko czarno na białym, ponieważ auta brane w leasing muszą mieć wszystko dokładnie udokumentowane. Tym samym masz pewność, że nie zapomniano o przeglądzie technicznym, a każda usterka została naprawiona. Firmy leasingowe dbają o szczegółowe dokumentowanie, aby później sprzedać pojazd bez żadnych problemów i niedomówień. Krótko mówiąc, podpisując umowę z rzetelną firmą, nie musisz się obawiać, że zostaniesz oszukany.

Jeśli nie jesteś pewien, który samochód czy forma płatności będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, możesz skorzystać z pomocy doradcy. Fachowa porada wiele rozjaśni – być może nawet zdecydujesz się na coś, czego wcześniej nie brałeś pod uwagę. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne