Strona głównaRozrywkaDlaczego DJ a nie zespół - zalety i wady

Dlaczego DJ a nie zespół – zalety i wady

Wiele współczesnych par planujących swoje wesele z pewnością staje przed sporym dylematem dotyczącym oprawy muzycznej wesela, a mianowicie czy wybrać zespół weselny, czy też lepiej, by zagrał na nim dj. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji narzeczonych oraz od całościowego wyglądu planowanej imprezy. Aby łatwiej było podjąć ostateczną decyzję, warto przeanalizować wady i zalety zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania.

Muzyka jako jeden z najważniejszych elementów wesela

Dobra muzyka i smaczne jedzenie, to dwie rzeczy, o które powinni zadbać narzeczeni planujący swoje wesele. Dziś kwestię menu pozostawmy jednak nieco z boku i zajmijmy się stroną muzyczną imprezy. Wesele jest bowiem wydarzeniem, które każdemu kojarzy się z dobrą zabawą, muzyką, tańcem i śpiewem. Towarzyszy od pierwszego tańca, po ostatnich Gości na parkiecie tuż o świcie.

Wesele jest wydarzeniem, w którym uczestniczy zwykle spora ilość osób- rodzina, bliscy, przyjaciele, znajomi z pracy lub uczelni, sąsiedzi i inni. Z pewnością każda z tych osób ma swoje gusta muzyczne, ulubiony styl czy kawałki. Ważne więc, by muzyka grana na weselu była zróżnicowana na tyle, by każdy mógł choć przez chwilę bawić się na parkiecie przy swoich ulubionych dźwiękach. Równie ważne jest także tempo utworów, dopasowane zarówno do młodych, jak i starszych wiekiem Gości, nie zapominając także o dzieciach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że każdy będzie się dobrze bawił w dniu naszego wesela.

Ponadto nie tylko sama muzyka jest ważna, ale także cała jej otoczka, zarówno techniczna, jak i wizualna czy organizacyjna. Odpowiednie podejście i kontakt z Parą Młodą i Gośćmi, wspólna integracja, dodatkowe elementy- wszystko to rzutuje na ostateczny odbiór całego wydarzenia oraz atmosferę wesela.

Zespół weselny, a więc muzyka na żywo

Zespół na wesele to tradycyjna opcja, która znana jest nam od lat. Poznajmy najpierw zalety tego rozwiązania. Po pierwsze, zespół gra muzykę na żywo, co z pewnością przekłada się na większe odczuwanie całości, jako że muzyka grana specjalnie dla nas przez artystów, wzbudza w nas emocje. Oczywiście warunkiem tego jest profesjonalny zespół oraz dobry sprzęt muzyczny i nagłośnienie. Po drugie, zespół składa się z kilku osób, z których zwykle jedna z nich prowadzi także część zabaw i jest odpowiedzialna za prowadzenie wesela. Zespół jest także bardziej mobilny, gdyż może chociażby biesiadować z Gośćmi w sali jadalnej, śpiewając i grając na instrumentach, przechodząc pomiędzy stolikami. Wspomnieliśmy już także, że zespół weselny jest w pewnym sensie nawiązaniem do tradycji, gdyż od zawsze na tego typu wydarzeniach grały orkiestry weselne. To rozwiązanie więc na pewno przypadnie do gustu starszemu pokoleniu, które zdecydowanie lepiej będzie się bawić przy muzyce na żywo.

Przechodząc do wad zespołu weselnego. Z pewnością jest to ograniczony repertuar, bowiem nawet najlepszy zespół nie będzie w stanie zagrać każdego utworu, nie mówiąc już o najnowszych hitach, gdyż ich nauka wymaga czasu i nie zawsze znajdzie się na liście utworów, które zespół może wykonać. Po drugie, grając muzykę na żywo musimy liczyć się z tym, że nie zawsze wszystko wyjdzie idealnie a o naprawdę dobry zespół jest trudno, bowiem zwykle mają one zarezerwowane terminy z dużym wyprzedzeniem. Ponadto zespół musi robić częstsze przerwy, bowiem zwykle wokalista jest jeden i by jego struny głosowe mogły dotrwać do końca wesela, musi odpowiednio o nie dbać, często odpoczywając. Zespół wymaga także dość dużej przestrzeni by pomieścić wszystkie instrumenty, cały sprzęt oraz muzyków. Jest to istotne zwłaszcza w obiektach, które mają ograniczone możliwości w tym zakresie, bowiem im więcej miejsca zabierze zespół, tym mniej miejsca pozostaje na zabawę Gości. Zespół weselny to także spory koszt, bowiem składa się na niego honorarium kilku osób.

DJ na weselu jako nowoczesna oprawa muzyczna

Dj na wesele to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Jednak nie powinno to dziwić tego, kto pozna ilość zalet, przemawiającą za tą formą oprawy muzycznej swojego wesela. Co więc do nich zaliczamy? Przede wszystkim szeroki, a wręcz nieograniczony repertuar, bowiem dj może zagrać niemal wszystko, nawet najnowsze kawałki. Łatwiej jest mu więc na bieżąco dostosowywać rodzaj muzyki do tego, co dzieje się na parkiecie oraz płynnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi stylami muzycznymi. „Bardzo często dj jest jednocześnie konferansjerem, dzięki czemu idealnie prowadzi całość imprezy oraz ma świetny kontakt z Gośćmi. To sprawia, że całe wesele ma bardzo ciepły klimat i radosną atmosferę.” – mówi nam słynny Kuba Król – https://djkubakrol.pl/  Decydując się na dj-a, mamy do czynienia z jedną bądź czasami dwiema osobami, a więc do posiłków czy ewentualnego noclegu przypada mniej osób niż w przypadku kilkuosobowego zespołu. Ponadto dj ze swoim sprzętem zajmuje zdecydowanie mniej miejsca na sali tanecznej. No i cena- jest ona znacznie niższa, niż w przypadku zespołu, gdyż nie rozkłada się ona na kilka osób. Co więcej, taka forma grania muzyki, nawet pomimo tego, że nie jest muzyką graną na żywo- co jest praktycznie jedyną wadą wynajęcia na swoje wesele dj-a- podoba się także i osobom starszym, bowiem mogą oni liczyć nawet na stare, dobre a nawet niezbyt znane i popularne utwory

Jak więc widzimy, większość plusów przemawia na korzyść dj-a, pod warunkiem że jest to naprawdę profesjonalna osoba. Ostateczna decyzja powinna jednak zależeć od indywidualnych preferencji przyszłej Pary Młodej, gdyż to właśnie ona powinna się najlepiej bawić na własnym weselu.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne