Strona głównaPoradyFusy z kawy jako nawóz? Do kwiatów, pomidorów, do trawy, iglaków?

Fusy z kawy jako nawóz? Do kwiatów, pomidorów, do trawy, iglaków?

Moda na zero waste trwa w najlepsze. Jednak wiele z ponownych zastosowań produktów czy składników znane jest od wielu lat. Sama idea ponownego wykorzystywania powstała z troski o środowisko, a także częściowo z oszczędności. Bo skoro można czegoś użyć, co czemu nie skorzystać?

Fusy z kawy jako nawóz

Nie każdy wie, ale fusy z kawy jako nawóz to świetnie rozwiązanie, To doskonałe źródło, które dostarcza roślinom takich składników jak azot, potas czy magnez. Liczne zastosowania fusów po kawie świetnie sprawdzają się także w dziedzinie pielęgnacji rośli. Można z nich przygotować nie tylko ściółkę, ale także mieszankę do podlewania roślin. Do nawożenia roślin można wykorzystać nie tylko fusy, ale też świeżo zmieloną kawę czy nawet resztki z niedopitego naparu. Do jakich roślin się nada?

Fusy z kawy pod pomidory

Nie każdy ma to szczęście posiadania przydomowego ogródka, jednak niektóre owoce i warzywa można hodować także na balkonie. Jednym z najpopularniejszych warzyw jakie wybieramy do samodzielnej hodowli, są pomidory. Fusy z kawy pod pomidory doskonale ich odżywią. Wykonując prostą mieszankę, można przygotować doskonały nawóz i preparat odżywczy do ich podlewania. Wystarczy zalać 1 szklankę fusów 10 litrami wody, odstawić na jakiś czas i podlewać zarówno pomidory w doniczkach, jak i te na grządkach. Taki zabieg warto powtarzać raz na 1-2 tygodnie.

fusy z kawy

Fusy z kawy jako nawóz do trawy

Jeśli marzyć i pięknym i zielonym trawniku tu także z pomocą przychodzą fusy. Są doskonałym składnikiem do podłoża roślin, a ich bardzo dobre właściwości i zawartość azotu, magnezu i potasu bardzo dobrze oddziałuje na porost trawy. Przed wysianiem trawy warto zmieszać dużą ilość fusów z ziemią i ją dobrze rozgrabić. Na tak przygotowane podłoże można siać i zostaje tylko czekać, na piękną i zieloną trawę. Taką mieszankę można też wykorzystać przed sianiem warzyw, z pewnością plony zaskoczą każdego.

Fusy z kawy do kwiatów

W temacie zastosowania fusów do kwiatów tu jest kilka możliwości. Jedną z nich jest zmieszanie ich z ziemią jak w przypadku mieszanki do trawy i umieszczenie jej w doniczce. Do takiego podłoża można przesadzić kwiaty, a dodane fusy z kawy do kwiatów przyczynią się do ich szybkiego wzrostu. W tym przypadku wystarczy zaledwie 102 łyżeczki na doniczkę ok. 20 cm. Należy pamiętać, że w tym przypadku fusy powinny być wilgotne. Inna możliwość to sporządzenie roztworu, który będzie służył do nawożenia raz na ok. 2 tygodnie.

Fusy z kawy do storczyków

Uprawa storczyków wymaga sporo wiedzy i cierpliwości. Samo nie zabicie kwiatu to jedno, ale co zrobić, żeby znowu pojawiły się na nim kwiaty? Tajnym trikiem hodowców storczyków jest podlewanie ich raz na jakiś czas wodą zmieszaną z fusami. Fusy po kawie jako nawóz doskonale się sprawdza w przypadku roślin doniczkowych, ale także warzyw czy owoców. Dzięki temu dostarczane są składniki odżywcze. To takie zrobienie czegoś z niczego. A nawóz naturalny na pewno jest lepszy niż chemiczne odpowiedniki. W przypadku storczyków warto pamiętać, że te kwiaty nie lubią zbyt wiele wody. Warto je także odpowiednio przycinać kiedy przekwitną. Dodane fusy z kawy do storczyków sprawią, że będą ładnie i długo kwitły. 

Fusy z kawy jako nawóz do hortensji

Hortensje to kwiaty ukochane przez wiele osób. Jednak co zrobić jeśli ciągle marnieją i nie mogą przetrwać więcej niż jednego sezonu? Przede wszystkim te kwiaty potrzebują odpowiednich warunków i zabezpieczenia na zimę. Należy je szczelnie otulić i związać. Tak zabezpieczone, z pewnością będą się pięknie prezentować i kwitnąć w kolejnym sezonie. Te kwiaty to ozdoba wielu ogródków i balkonów. Ponieważ jest to roślina kwasolubna w jej przypadku, podłoże nawozi się świeżo mieloną kawą. Same fusy z kawy jako nawóz do hortensji nie mają już takiego działania. Świeżo mieloną kawę wystarczy zmieszać z ziemią i posadzić roślinę.

Kawa do kwiatów doniczkowych

W przypadku kwiatów doniczkowych jest dostępny cały szereg różnych nawozów w formie płynów, koncentratów i innych. Jednak najlepsze są naturalne rozwiązania, a dodana kawa do kwiatów doniczkowych zawiera w sobie sporo azotu, magnezu i potasu, które świetnie nadają się jako naturalny nawóz do kwiatów doniczkowych. Wywar z 1-2 łyżeczek fusów wystarczy zalać ok. Szklanką wody i taką mieszanką należy podlewać rośliny raz na 2 tygodnie. Ale do nawożenia kwiatów domowych można też wykorzystać niedopite resztki kawy. Rozcieńczony płyn w proporcji 1:5 świetnie nadaje się do fiołków czy kaktusów.

Fusy z kawy jako nawóz do iglaków

Kto nie marzy o pięknych iglakach w ogrodzie czy na balkonie. Tymczasem często borykamy się z schnącymi i “rudziejącymi” drzewkami, a marzenie o tym, żeby przetrwały kolejny sezon szybko znikają. Fusy z kawy jako nawóz do iglaków jest doskonałym podłożem do iglaków. Jeśli planujemy sadzenie w ziemi, wystarczy wymieszać wyschnięte już fusy z ziemią i umieścić je na głębokości ok. 20 cm, z kolej jeśli planujemy sadzić w doniczce, można wykorzystać fusy, które są wilgotne.

Pod jakie rośliny fusy z kawy?

Jeśli zastanawiasz się pod jakie rośliny fusy z kawy są dobre, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Tak naprawdę nawóz z fusów z kawy można wykorzystać praktycznie do wszystkich roślin. Mieszanka do podlewania świetnie sprawdzi się do owoców i warzyw, także tych hodowanych w doniczkach na balkonach. Z kolej jeśli zmieszamy fusy z ziemią to mamy świetne podłoże do sadzenia roślin. Różne możliwości zastosowania sprawdzają, że to składnik uniwersalny i o dobrych właściwościach. Warto zorganizować jakiś słoik czy pojemnik, w którym będziemy umieszczać fusy, które później będzie można wykorzystać.

Sprawdź też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne