Strona głównaBudownictwoSzlifierka do drewna - jaką wybrać?

Szlifierka do drewna – jaką wybrać?

Szlifierka do drewna jest jednym z narzędzi, które warto mieć w naszym warsztacie. Pozwoli ona na obróbkę drewna, dzięki czemu będzie można znacznie łatwiej np.  wyrównać powierzchnię deski podczas odnawiania mebli.

Szlifierka do drewna – jaka szlifierka do mebli będzie odpowiednia

Szlifierka do mebli może być bardzo przydatna, a wśród modeli można znaleźć m.in. narzędzia do szlifowania drewna, ale również szlifierki taśmowe, oscylacyjne, mimośrodowe oraz typu delta.

Popularne narzędzia do szlifowania drewna to m.in. szlifierka mimośrodowa do drewna oraz szlifierka oscylacyjna.

Szlifierka do drewna do dużych i płaskich powierzchni odpowiednie będą szlifierki taśmowe. Są odpowiednie do obrabiania dużych desek, np. odpowiednich do późniejszego wykonywania z nich mebli. Do prac domowych taka szlifierka do mebli nie będzie odpowiednia.

Z kolei szlifierka do drewna, która ma być odpowiednia do obróbki również mniejszych elementów do szlifierka mimośrodowa do drewna. Jest odpowiednia m.in. do wypukłych elementów drewnianych, ale również pozwala na łatwą obróbkę narożników. Do narożników odpowiednia jest szczególnie szlifierka do mebli oscylacyjna. Ma ona prostokątną stopę, dzięki czemu łatwiej jest obrobić z jej pomocą kąty mebli.

Szlifierka mimośrodowa do drewna jest odpowiednia do mebli, ale przez swoją dość szeroką stopę nie jest w stanie obrobić całej powierzchni – może mieć problem z trudno dostępnymi miejscami. Z kolei do takiej pracy idealna będzie szlifierka do drewna typu delta. Jest skonstruowana tak, by obrabiała drewno i wyrównywała je w miejscach, gdzie szlifierka mimośrodowa byłaby zbyt szeroka. Szlifierka do mebli typu delta ma wąską stopę, dzięki czemu może wyrównywać niewielkie powierzchnie drewniane. Narzędzia do szlifowania drewna to również czyszczarki do drewna, które pozwolą na oczyszczenie powierzchni drewna z nadmiaru pyłu po szlifowaniu drewna lub np. zdzieraniu z niego resztek lakieru, czy farby. Czasem czyszczarki do drewna połączone są np. w jednym urządzeniu ze szlifierką.

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna

Szlifierka mimośrodowa do drewna jest odpowiednia do zdzierania lakieru lub farby z drewna. Dodatkowo jest znacznie bardziej uniwersalna, a także może być używana do wklęsłych oraz niewielkich powierzchni drewnianych. Może być również używana do polerowania. Jest idealna do zdzierania starych powłok malarskich. Szlifierka mimośrodowa posiada płytę, która wykonuje ruch zarówno obrotowy, jak również oscylacyjny i ma okrągły kształt stopy. Jest idealna do mało dostępnych miejsc.

Maszyna do szlifowania drewna to również popularna szlifierka oscylacyjna, która posiada regulację obrotów, ma w sobie również odkurzacz na pył, co jest bardzo pomocne przy pracy. Jest idealna do powierzchni płaskich, takich jak meble, blaty, drzwi. Dzięki prostokątnej stopie można z jej pomocą docierać narożniki.

Warto zastanowić się jakie narzędzia do szlifowania drewna kupić, czy lepsza będzie szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna? Szlifierka oscylacyjna jest bardziej uniwersalna, jednak do małych detali przydatna będzie szlifierka mimośrodowa lub typu delta. Oczywiście jeśli detali nie ma wiele, wtedy można wybrać po prostu sam papier ścierny o różnej gradacji.

Przy drobnych pracach domowych narzędzia do szlifowania drewna profesjonalne nie będą nam konieczne. Bardzo popularne jest więc szlifowanie desek szlifierką kątową, zwłaszcza jeśli nie wykonujemy prac związanych z obróbką drewna na co dzień. Szlifowanie desek szlifierką kątową może być pomocne, ponieważ można nakładać na nią różne nakładki, dopasowane do powierzchni jaką obrabiamy. Również do szlifierek kątowych dostępne są odpowiednie papiery ścierne, które pozwalają na dotarcie mebli w odpowiednich miejscach.

Szlifierka do drewna – cena

Zanim kupimy narzędzia do szlifowania drewna, warto sprawdzić jaka jest dana szlifierka do drewna – cena, również ma znaczenie. Dobrej jakości i profesjonalna szlifierka do drewna – cena może sięgać nawet 300 lub 400 zł. Szlifierka do drewna – cena może pokazać nam, czy dany sprzęt w ogóle jest wart naszej uwagi. Oprócz ceny bardzo ważna jest ilość obrotów na minutę na tzw. biegu jałowym. Należy sprawdzić również moc szlifierki oraz rodzaj napięcia, co pozwoli na podłączenie szlifierki do standardowego gniazdka 230 V. Oczywiście warto zapewnić sobie szlifierki do drewna, które będą miały również wymienne stopy oraz możliwość regulacji obrotów.

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne