Strona głównaPrzemysłDodatek węglowy a pellet. Czy piece na pellet też zyskają?

Dodatek węglowy a pellet. Czy piece na pellet też zyskają?

Rozporządzenia dotyczące dodatku węglowego, zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ten najnowszy, zakłada pomoc dla gospodarstw domowych, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pellet. Niezależnie od tego, jakie jest główne źródło ciepła w naszym domostwie, można składać wniosek o dodatek węglowy. A co z pelletem? Zapytają osoby, które na co dzień wykorzystują go w swoich domostwach. Na szczęście nie muszą się obawiać, że zostaną pominięci w tym rozdaniu. Oni także, mogą ubiegać się o dopłatę węglową. Jaka jest dopłata do węgla a piec na pellet? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do artykułu.

Dodatek węglowy a pellet

Dodatek węglowy a pellet to rozterka, która nie daje spokoju wielu osobom, które ten materiał opałowy, wykorzystują w swoich domostwach. Na wielu forach internetowych, często spotykanym wątkiem jest w związku z tym temat, który brzmi: dopłata do węgla a piec na pellet. Jak już wspomnieliśmy na samym początku tego artykułu – nie muszą się niczego obawiać. Oni również, bez najmniejszego problemu, mogą złożyć wniosek o przyznanie dopłaty węglowej w swoim urzędzie miejskim. Dla przypomnienia dodamy tylko, że kwota ta wynosi 3000 zł. Warto jednak pamiętać, że jest ona przyznawana jednorazowo każdemu gospodarstwu, niezależnie od tego, ilu jego domowników będzie ubiegać się o tę pomoc finansową. Co istotne jest jednak to fakt, że nie ma tu żadnych kryteriów dochodowych zarobków członków rodziny zaś same przyznane przez urząd środki, nie są w żaden sposób opodatkowane. Należałoby również wspomnieć, że mogą się oni również ubiegać o dodatek osłonowy, który wynosi 1437 zł. Jest to część rządowej tarczy anty inflacyjnej, która ma być pomocą dla osób nie dających sobie rady z opłaceniem rachunków domowych. A co z pelletem? Wracając jednak do głównego wątku naszego artykułu, uspokajamy. Dodatek węglowy a pellet, który wiele osób wybiera do opalania swoich domostw w naszym kraju, również może być dofinansowany. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić. Dopłata do węgla a piec na pellet, może być wsparty w ramach rządowej ustawy, jednakże pellet, który wybieramy do jego obsługi, powinien składać się w 85 procentach z węgla kamiennego. 

Czy jak mam piec na pellet to dostanę dodatek węglowy?

Wiemy, że wiele osób martwi się tym, że posiadając piec na pellet, nie będą mogli liczyć na dodatek węglowy, oferowany przez nasz rząd w ramach pomocy związanej z zawirowaniami na rynku tego surowca. A co z pelletem? Pytają w wielu urzędach miejskich, składając wnioski o pomoc w dopłacie do węgla. Na szczęście, nie muszą się tego obawiać. Ustawa stworzona przez nasz rząd zakłada pomoc również dla nich, ale i nie tylko. Przewidziana jest ona również dla osób, które swoje domostwa opalają również węglem kamiennym lub brykietem. Warto jednak złożyć taki wniosek jak najprędzej. Urzędy miejskie, będą je przyjmować od momentu oficjalnego wejścia w życie ustawy o wprowadzeniu dodatku węglowego dla gospodarstw domowych tylko do 30 listopada bieżącego roku. Warto również liczyć się z tym, że urzędy będą miały miesiąc na rozpatrzenie takiego wniosku. Zatem warto wziąć to pod uwagę, planując swoje wydatki oraz budżet domowy. 

Mimo różnych kroków, czynionych przez nasz rząd w celu poradzenia sobie z węglowym kryzysem oraz postępującą w zastraszającym tempie inflacją, wiele osób w sposób sceptyczny spogląda na najbliższą przyszłość. Już w tym momencie, firmy zajmujące się skupem oraz sprzedażą węgla, alarmują o jego brakach. Nie pomagają również prognozy, mówiące o tym, że wraz z nadejściem jesieni, czeka nas gwałtowny wzrost cen za media. Wielu martwi się również tym, że w pewnym momencie skończą się również zapasy gazu a za ten, który zostanie, trzeba będzie zapłacić bajońskie sumy. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że jakoś przetrwamy ten trudny czas, aby potem wszystko mogło wrócić na właściwe tory. Świat bowiem był już świadkiem nie jednego kryzysu, który nagle się skończył. Po deszczu zawsze wychodzi słońce, tego też trzeba się trzymać i o tym pamiętać.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne