Marki Orange nie trzeba przedstawiać. Znana na całym świecie firma świadcząca usługi telekomunikacyjne jest też jednym z największych operatorów w Polsce. Ale Orange ma także inne oblicze. Orange Energia to również instalacje fotowoltaiczne i sprzedaż energii. Sprawdźmy jak popularna i doświadczona marka radzi sobie na tym polu.
Jak wynika z informacji opublikowanych przez Agencję Rynku Energii (ARE), fotowoltaika była w 2022 r. najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej w Polsce. Ponad połowa mocy płynącej z OZE, pochodziła właśnie z energii słonecznej. Dane z innego raportu, przygotowanego przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE), każą z kolei sądzić, że już za dwa lata łączne moce OZE na świecie będą większe, niż moc energii pochodzącej z węgla. Powodem jest m.in. światowy kryzys energetyczny i bardzo wysokie ceny energii.
Jak działa Orange Energia Net-billing 1:1?
Obniżenie rachunków za prąd to jeden z głównych powodów, które przyczyniają się do popularności fotowoltaiki wśród klientów prywatnych. Dlatego prosumenci, czyli indywidualni producenci energii i jednocześnie jej konsumenci, tak obawiali się ubiegłorocznej zmiany w rozliczaniu energii z z systemu tzw. net-meteringu na net-billing. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 r., prosument sprzedaje nadwyżkę energii do sieci i dostaje za nią cenę rynkową określoną przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Gdy chce kupić energię musi zapłacić cenę analogiczną, jak inni konsumenci, czyli uwzględniającą opłatę dystrybucyjną, podatek itd.
Tutaj dochodzimy do pierwszego mocnego punktu oferty Orange Energia Net-billing 1:1, czyli rozliczania energii w stosunku 1:1. Do prosumenta wraca bowiem 100 proc. wartości energii. Mówiąc inaczej: rachunek zostanie pomniejszony o wartość wyprodukowanej energii, która będzie wyliczona po takiej samej stawce, po jakiej zostanie kupiona. Klient nie musi obawiać się straty wynikającej z różnicy pomiędzy stawką za energię oddaną do sieci oraz stawką za energię pobraną z sieci.
Warto też zwrócić uwagę, że rozliczenie 1:1 jest dostępne również dla taryfy G11.
Orange Energia czyli prąd na lata
Drugi mocny punkt oferty Orange Energia to długi „termin ważności” zmagazynowanej energii. W świetle prawa i ustawy o OZE, energia z fotowoltaiki wprowadzona do sieci przez prosumenta, zachowuje ważność przez 12 miesięcy. W tym czasie można rozliczyć należne za nią środki. W przeciwnym razie, po roku większość z nich może przepaść. Nadpłata wypłacana prosumentowi nie może bowiem przekroczyć 20 proc. wartości energii oddanej.
Inaczej jest w Orange Energia. Tutaj energia zebrana w tzw. Magazynie Energii oddanej jest przechowywana przez cały okres trwania umowy. Bez różnicy, czy to umowa na cztery lata, czy na czas nieokreślony. I jeszcze jeden bonus – Orange Energia nie pobiera opłaty za prowadzenie Magazynu Energii oddanej.
Ponadto Klienci, którzy zdecydują się na ofertę dla Mikrowytwórców w Orange Energia w ramach tzw. Assistance domowego otrzymają bezpłatną pomoc fachowców, m.in. hydraulika, elektryka, ślusarza, szklarza czy serwisanta urządzeń AGD/RTV oraz PC, 5 razy w roku dla napraw do 1500 zł każda oraz części zamienne w cenie.
Bezpieczeństwo instalacji od Orange Energia
Żeby instalacja fotowoltaiczna w pełni realizowała założone cele, czyli przynosiła konkretne oszczędności, musi sprawnie działać. Wadliwy sprzęt nie tylko frustruje, ale przede wszystkim jego serwis to dodatkowe koszty, które wydłużają czas zwrotu z inwestycji. Dlatego decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto wybrać najlepszy jakościowo sprzęt, a dodatkowo wykwalifikowaną ekipę, która go zamontuje.
W Orange Energia w wyborze optymalnego rozwiązania w zakresie fotowoltaiki pomaga wykwalifikowany doradca. Analizując potrzeby klienta i takie aspekty jak wielkość instalacji, jej położenie itd., przedstawia techniczne możliwości poszczególnych paneli i falowników, tłumaczy zasady ich działania, a także wymagania. Do wyboru jest sprzęt renomowanych dostawców, gwarantujących wysoką jakość komponentów. Istotnym jest fakt, że oferowany sprzęt jest kompatybilny z aplikacjami monitorującymi produkcję energii.
Fotowoltaika od Orange Energia. Jak przebiega instalacja?
Gdy komponenty są wybrane, wystarczy podpisać umowę i wpłacić zaliczkę na instalację. W kolejnym kroku wspólnie z przedstawicielem technicznym Orange Energia, należy wybrać dogodny termin instalacji. Dostawa i montaż leżą po stronie Orange Energia. Podobnie zresztą jak testowe uruchomienie instalacji i zgłoszenie do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) zapotrzebowania na wymianę licznika na dwukierunkowy.
Na instalację fotowoltaiczną można otrzymać dofinansowanie, które obniży koszt inwestycji. Orange Energia dostarczy dokumentację niezbędną do samodzielnego złożenia wniosku o taką dopłatę, a doradcy pomogą w uzyskaniu wszystkich informacji.
Ponadto,Orange Energia oferuje ratalny system płatności na korzystnych warunkach. Można rozłożyć całkowity koszt nawet na 150 rat o stałej wysokości, bez konieczności wkładu własnego. Jest to możliwe dzięki współpracy Orange Energia z wiodącymi bankami, takimi jak BNP Paribas Bank czy AS Inbank, które specjalizują się w finansowaniu inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Wszelkie formalności można załatwić online bez wychodzenia z domu – sprawnie i komfortowo, a pozytywna decyzja banku rozpatrującego wniosek wpływa niemal od razu.
Artykuł sponsorowany