Strona głównaPoradyCzy stworzenie kuchni za 20 tysięcy złotych jest możliwe? Przedstawiamy koszty stworzenia...

Czy stworzenie kuchni za 20 tysięcy złotych jest możliwe? Przedstawiamy koszty stworzenia i wykończenia kuchni

Wiele osób marzy o przestronnej kuchni, która jest sercem domu. Remont kojarzy nam się z wieloma niedogodnościami, a przede wszystkim ze stresem i inwestycją czasu i pieniędzy. Zatem ile kosztuje zrobienie kuchni od podstaw i czy można wybudować nową kuchnię za 20 tysięcy złotych? Przedstawiamy szczegółową analizę.

Co wpływa na cenę remontu – ile kosztuje zrobienie kuchni?

W dobie rosnących cen materiałów budowlanych coraz więcej osób pyta ile kosztuje urządzenie kuchni, ile kosztuje wykończenie kuchni i gdzie znaleźć solidną ekipę remontową. Cena realizacji projektu jest kwestią indywidualną, zależną od metrażu pomieszczenia i doboru konkretnych materiałów. W odpowiedzi na pytanie ile kosztuje zrobienie kuchni pomoże nam oszacowanie wszystkich wydatków.

Na koszt wykończenia kuchni wpływa:

  • zakup potrzebnych materiałów budowlanych,
  • robocizna,
  • zakup produktów do wyposażenia kuchni.

Przyjrzyjmy się poszczególnym kosztom, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kuchnia za 20 tys. złotych to prawda, czy fikcja. 

Prace remontowe, czyli ile kosztuje wykończenie kuchni?

To, ile kosztuje wykończenie kuchni zależy od intencji jej właścicieli. Prace remontowe podniosą całościowy koszt wykończenia kuchni, jednak są najprostszym sposobem na zmianę wyglądu pomieszczenia. Oto jak wygląda cena za wykonanie poszczególnych czynności.

Przygotowanie ścian i sufitu

Warto odnowić ściany i sufit. Pracę możesz zlecić wyspecjalizowanej ekipie lub podjąć się jej na własną rękę. Za usługę szpachlowanie trzeba zapłacić około 35 zł za m2. Za średniej wielkości kuchnię wyjdzie więc około 350 zł. Możesz również wykonać pracę samodzielnie przy wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi. Samodzielne szpachlowanie i szlifowanie ścian obniży koszt wykończenia kuchni. 

Do szlifowania ścian i sufitów potrzebna jest profesjonalna szlifierka. Rekomendujemy model Festool Planex ( https://www.industria24.pl/szlifierka-przegubowa-planex-lhs-2-225-eqi-plus-festool-575990 ). Jest ona wyposażona oświetlenie LED i kontrolkę wykrywającą nierówności. Sprzęt pozwala na dokładne szlifowanie dzięki mechanizmowi mimośrodowemu. Szlifierka marki Festool to sposób na poprawę jakości pracy i przygotowanie powierzchni ścian i sufitu do malowania.

Malowanie ścian i sufitu

Chcesz nadać kuchni wyjątkowego charakteru? Nowy kolor wnętrza z pewnością zmieni je nie do poznania. Malowanie warto wykonać samodzielnie, ponieważ jest to zajęcie, z którym każdy może się uporać. Za białą farbę gruntującą i farbę do kuchni zapłacisz około 100 zł. Koszt wykonania glazury na ścianach to wydatek rzędu 1 600 zł.

Położenie płytek

Warto zadbać o odpowiednią jakość podłogi w kuchni. W końcu jest to pomieszczenie narażone na dużą wilgotność, która nie sprzyja niektórym materiałom. Do kuchni polecamy płytki ceramiczne. W kosztorys należy wpisać zakup płytek na podłogę, zakup fugi, kleju do płytek, preparatu gruntującego i robocizny. Za wszystko wyjdzie w przybliżeniu 1 300 zł. 

Zastanawiasz się, jaki jest koszt wykończenia kuchni? Za wszystkie prace remontowe właścicielowi średniej wielkości kuchni przyjdzie zapłacić około 3 250 zł.

Cena mebli kuchennych, czyli ile kosztuje wyposażenie kuchni?

Wiele osób rozważa zakup mebli kuchennych na wymiar, które mają duży wpływ na to ile kosztuje wyposażenie kuchni. Tutaj cena jest uzależniona od wyboru materiału i firmy wykonującej usługę stworzeni mebli. Ceny mogą być od siebie bardzo rozbieżne. Możemy przyjąć jednak, że średnia cena mebli na wymiar to 8 000 zł wraz z ich montażem. Za zakup stołu z krzesłami właścicielowi kuchni przyjdzie zapłacić około 2 000 zł. 

Pozostaje jeszcze zakup sprzętu AGD i armatury sanitarnej. Produkty codziennego użytku również mają wpływ na to ile kosztuje urządzenie kuchni. Nowa lodówka, płyta grzewcza, piekarnik, zmywarka i podwieszany okap kosztują 4600 zł. Z kolei zlewozmywak, bateria i syfon kosztują około 500 zł.  

Podliczając ile kosztuje wyposażenie kuchni wartości są następujące – cena wyposażenia kuchni wraz z robocizną to 15 100 zł.

Kuchnia za 20 tys. złotych – podsumowanie

Pora przejść do podsumowania. Ile kosztuje urządzenie kuchni od podstaw? Zliczając wydatki wychodzi na to, że zmieścimy się wymaganej kwocie 20 000 zł. Z naszego oszacowania wynika, że za kuchnię zapłacimy 18 350 zł. Nawet dodając do tego zakup niezbędnego sprzętu kuchennego i tak nie przekroczymy ustalonej granicy. Kuchnia za 20 tys. złotych jest więc planem realnym. Wiele natomiast zależy od doboru materiałów, które decydują o długowieczności mebli. 

Po wybór elektronarzędzi możesz kierować się do takich sklepów jak Industria24, gdzie konsultanci chętnie odpowiedzą Ci na pytania jaką szlifierkę kupić oraz pomogą w doborze innych narzędzi.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne