Strona głównaPoradyJaka lutownica?

Jaka lutownica?

Od tego jaką lutownicę kupić zależy wiele czynników. Bardzo ważne jest, czy będziemy wykonywać lutowanie miękkie, czy twarde. Warto poznać również różne lutownice – rodzaje lutownic są ważnym czynnikiem przy ich wyborze, ponieważ nie każda lutownica nadaje się do wszystkich rodzajów pracy.

Jaka lutownica do elektroniki

Lutownica do elektroniki, to też lutownica BGA lub SMD. Jak lutownica do elektroniki będzie więc najlepsza? Do małych podzespołów elektronicznych – SMD będzie idealna lutownica grzałkowa. Przy lutowaniu elektroniki, która jest niewielka w swoich rozmiarach, bardziej przyda się stacja lutownicza. Przy takiej pracy mniej liczy się mobilność, a bardziej precyzja. Lutownica stacjonarna, inaczej też nazywana stacją lutowniczą, jest bardzo korzystna, jeśli mamy własny warsztat. Przy dylemacie jaka lutownica do elektroniki będzie odpowiednia, należy brać pod uwagę jej moc, a także rodzaj grota. Jaka lutownica do elektroniki będzie idealna? Na pewno sprawdzi się lutownica stacjonarna o dużej mocy oraz możliwości jej regulowania.

Lutownica uniwersalna

Jeśli nadal nie wiemy, jaką lutownicę wybrać, można również sprawdzić lutownice uniwersalne. Do naprawy przewodów w domy, czy obwodów elektrycznych bardzo dobrze sprawdzi się lutownica transformatorowa. Ma bardzo szerokie pole do zastosowania jej w domu. Jest też narzędziem grzałkowym, czyli oporowym. Jest idealna dla początkujących majsterkowiczów, którzy dopiero zaczynają uczyć się lutowania.

Może zainteresować nas również lutownica na baterie. Nie jest to jednak sprzęt profesjonalny. Lutownica na baterie ma bardzo małą moc i będzie co prawda idealna do drobnych napraw, ze względu na jej poręczność, ale nie jest idealna do lutowania twardego. Lutownice na baterie opinie mają bardzo podzielone. W lutownice na baterie opinie przeczytamy, że są odpowiednim sprzętem do nauki lutowania. Z drugiej strony mają zbyt małą moc.

Lutownice rodzaje

Inne rodzaje lutownic, to m.in. lutownice do plastiku. Są odpowiednie do nietypowych zastosowań, w tym lutowania plastiku. W tym przypadku warto wybrać mało skomplikowane lutownice oporowe.

Jeśli chodzi o lutownice rodzaje, to bardzo często wybierana jest lutownica do lutowania twardego, w tym rur miedzianych, czy elementów dekarskich. Takie prace wymagają zastosowania znacznie większej temperatury, dlatego odpowiednia będzie lutownica kolbowa. Jej grot wykonany jest z masywnego kawałka metalu, co kumuluje znaczną ilość energii cieplnej.

Jaką lutownicę kupić i jakie wybrać do niej groty?

Jak widać to jaką lutownicę wybrać zależy od pracy, jaką zamierzamy wykonywać z jej pomocą. Niezbędne są również akcesoria, w tym groty. Nie liczy się jedynie jaka lutownica będzie odpowiednia, ale również jakie groty do niej wybierzemy.

Wśród grotów lutowniczych możemy wybrać:

  • grot płaski
  • grot w kształcie dłuta
  • grot w kształcie szpica
  • grot w kształcie ołówka

Do drobnych elementów elektronicznych będzie konieczny grot cienki, w kształcie szpica. Z kolei do większych elementów, takich jak rury, wymagany jest grot o szerszej końcówce. Jest on też zalecany do lutowania m.in. przewodów elektrycznych. Grot płaski jest wiec odpowiedni do lutowania kabli, czy obwodów elektrycznych.

Przy wyborze lutownicy, nie wiedząc jaką lutownicę wybrać, ważne jest sprawdzenie mocy urządzenia, jakie nas interesuje. Przy niewielkich częściach elektronicznych warto wybrać lutownicę do elektroniki o mniejszej mocy. Lutowanie kabli elektrycznych wymaga mocy co najmniej 100 Watów. Aby wiedzieć jaką lutownicę kupić, trzeba przede wszystkim znać nasze potrzeby, do czego będzie używana dana lutownica. Wiele marek poleca lutownice stacjonarne, które posiadają regulację mocy. Dzięki niej istnieje małe prawdopodobieństwo że spalimy niewielkie części, ale również nie będziemy musieli kupować np. dwóch rodzajów lutownic do jednego warsztatu.

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne