Strona głównaPracaPracownik fizyczny - zarobki, możliwości, gdzie jest najwięcej pracy

Pracownik fizyczny – zarobki, możliwości, gdzie jest najwięcej pracy

Wciąż panuje przekonanie, że praca fizyczna to zajęcie dla osób, które nie zdobyły żadnego wykształcenia, a taki rodzaj zatrudnienia wiąże się z dużym obciążeniem i marnymi pieniędzmi. Tymczasem realia rynku pracy w 2023 roku pokazują przewagę absolwentów szkolnictwa zawodowego nad wieloma pracownikami z dyplomem studiów wyższych. 

Pracownik fizyczny bardzo poszukiwany 

Na polskim rynku pracy już od kilku, jak nie kilkudziesięciu lat obserwuje się głęboki deficyt wielu pracowników fizycznych. Mowa zwłaszcza o pracownikach zawodów technicznych — osobach o umiejętnościach i profesjach ogólnobudowlanych, naprawczych, motoryzacyjnych czy produkcyjnych i przetwórczych. Jeśli natomiast w jakimś regionie kraju występuje nadwyżka dostępnych kandydatów do pracy, to w 2023 roku najczęściej dotyczy ona absolwentów poszczególnych kierunków uczelni wyższych. 

Taka sytuacja panuje np. w województwie lubelskim, gdzie, według wskazań badania “Barometru Zawodów”, rynek pracy jest przesycony m.in. ekonomistami, filozofami, historykami, politologami, kulturoznawcami czy pracownikami biur podróży i obsługi turystycznej. Znacznie bardziej opłaca się tu pracować np. jako magazynier, elektryk czy kierowca i nie chodzi nawet o stawki proponowanych zarobków, a o to, że można wówczas po prostu znaleźć adekwatne oferty zatrudnienia, których brakuje dla osób po studiach. 

Dziś absolwenci uczelni wyższych często zmuszani są do przekwalifikowania się, szukania pracy zdalnej, emigracji zarobkowej do innych ośrodków czy szukania zatrudnienia poniżej ich kwalifikacji. Młodzi ludzie wciąż niechętnie wybierają kształcenie w szkołach zawodowych i branżowych, a okazuje się, że często ma to znacznie lepszą przyszłość niż ukończenie niektórych kierunków studiów, bo te czasem nie zapewniają już prestiżu, kasy czy łatwiejszego startu kariery. Jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji dzisiejszego rynku pracy jest samodzielność, doświadczenie i praktyczne umiejętności. 

Który pracownik fizyczny ma największe szanse na pracę w 2023 roku?

Badanie “Barometru Zawodów” wymienia pracowników fizycznych, których bardzo brakuje na dzisiejszym rynku zatrudnienia. W skali ogólnopolskiej są to:

 • cieśle i stolarze budowlani, 
 • dekarze i blacharze budowlani, 
 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, 
 • fizjoterapeuci i masażyści,
 • kierowcy autobusów, 
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
 • kucharze, 
 • magazynierzy, 
 • mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • monterzy instalacji budowlanych, 
 • murarze i tynkarze, 
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, 
 • operatorzy obrabiarek skrawających,
 • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, 
 • pielęgniarki i położne, 
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • robotnicy budowlani, 
 • spawacze,
 • ślusarze. 

Praca fizyczna może iść w parze z wykształceniem

Praca fizyczna często nie oznacza także braku posiadania specjalistycznych kwalifikacji i wiedzy. Doskonałym przykładem są tutaj np. fizjoterapeuci-masażyści, którzy uprawnienia do wykonywania swojego zawodu zdobywają wyłącznie w ramach studiów wyższych. Nawet spawacz musi ukończyć odpowiednie kursy i znać się na technikach spawalniczych. Dzisiejszy rynek premiuje praktyczne umiejętności, które jednak idą w parze z udokumentowanymi certyfikatami, uprawnieniami itd. 

Z racji niedoboru pracowników firmy pomagają ukończyć takie szkolenia, często nawet w pełni je opłacają, co daje szanse na zdobycie nowych, poszukiwanych zawodów dla każdych chętnych i  cieszących się dobrym zdrowiem osób. Bo właściwie jedynym przeciwskazaniem do wykonywania pracy fizycznej są choroby czy schorzenia niepozwalające np. dźwigać, schylać się czy przebywać w jednej pozycji przez dłuższy czas. Pracownikiem fizycznym nie może zostać m.in. osoba cierpiąca na problemy kardiologiczne. Z innych wymagań dobrze jest nastawić się na warunki pracy zmianowej. 

Zajęcia fizyczne często związane są z zakładami, które funkcjonują nieprzerwanie przez całą dobę. Pracownik fizyczny nie musi być również “skazany” na wykonywanie swojego zawodu do emerytury. Dziś doświadczonych pracowników z kilkuletnim stażem pracy chętnie zatrudnia się w charakterze szkoleniowców, a na rynku bardzo brakuje komunikatywnych osób z autorytetem, które są w stanie przekazać swoją wiedzę i umiejętności i uczyć nowych kandydatów. 

Praca fizyczna to nie “najniższa krajowa”

Dane płynące z badań polskiego rynku pracy pokazują, że w wielu zawodach fizycznych corocznie wzrastają oferowane stawki wynagrodzeń. Niekiedy przebijają one kwoty, jakie otrzymują niektórzy absolwenci studiów wyższych, wykonujący np. pracę biurową. Dobrym przykładem może być tutaj np. kierowca zawodowy z kategorią prawa jazdy C lub C+E, który realizuje długie trasy międzynarodowe. 

Niektóre osoby zajmujące to stanowisko pobierają nawet 10 tys. zł netto miesięcznie lub więcej. Pracodawcy często przyznają także różne premie motywacyjne, np. za pełną frekwencję w pracy czy osobiste wyniki. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak grupa najlepiej opłacanych spawaczy zarabia w kraju ponad 4,6 tys. zł “na rękę” miesięcznie, a ćwierć najbardziej doświadczonych mechaników samochodowych pobiera ponad 5,1 tys. zł netto miesięcznie. 

Praca fizyczna z zakwaterowaniem i za granicą

Warto pamiętać także, że polscy pracownicy fizyczni mają ogromne możliwości podejmowania zatrudnienia za granicą. Zachodnioeuropejski rynek pracy oraz rynek w krajach skandynawskich przeżywa podobny deficyt pracowników technicznych, co Polska. Dlatego nasi specjaliści w wielu firmach są przyjmowani z otwartymi rękami. 

Pokazują to np. aktualne ogłoszenia o pracę na GoWork.pl, gdzie swoje oferty publikuje m.in. mnóstwo agencji zatrudnienia, współpracujących z przedsiębiorstwami z Niemiec, Norwegii, Holandii, Belgi itd. Agencje te pozwalają na bezpieczne, legalne i sprawne zorganizowanie zatrudnienia za granicą. Pracownik fizyczny może w ten sposób liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki w obcej walucie. Zarabia tym więcej, że najczęściej nie wydaje pieniędzy na zakwaterowanie czy część wyżywienia. 

Te są zapewniane przez pracodawcę. Zagraniczne kontrakty trwają zwykle najmniej 3 miesiące. Są zatem dobrą opcją nie tylko dla osób zdecydowanych na dłuższy pobyt zarobkowy za granicą. Już nawet podczas samych wakacji w obcym państwie można zarobić co najmniej dwa razy więcej niż w Polsce. Często nie trzeba także znać języka kraju, do którego się jedzie, bo agencje pracy otaczają pracownika całodobową opieką polskojęzycznego koordynatora. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne