Strona głównaPracaPracownik fizyczny - zarobki, możliwości, gdzie jest najwięcej pracy

Pracownik fizyczny – zarobki, możliwości, gdzie jest najwięcej pracy

Jeszcze za młodu niejednego z nas straszono perspektywą „pracy przy łopacie” czy „pracy przy sprzątaniu”. Tymczasem dzisiaj okazuje się, że niejedna praca fizyczna wyceniana jest znacznie wyżej – w zasadzie pod każdym względem – od pracy wykonywanej przez osoby z wyższym wykształceniem. To najlepszy znak naszych czasów i zmiany podejścia do pracownika fizycznego oraz wykonywanych przez niego zadań. Najwięcej jednak zmieniło się w jednej kwestii, jeśli idzie o pracę fizyczną – zarobki.

Na pierwszy rzut oka praca fizyczna nie wymaga żadnych większych umiejętności ani specjalnych kwalifikacji, a jedynie siły i wytrzymałości na wielogodzinny wysiłek. Nie jest to do końca prawdą, szczególnie dzisiaj, gdzie zapotrzebowanie na rynku na pracowników fizycznych jest naprawdę ogromne. W takim razie o co chodzi z pracą fizyczną? Co to? Kto i gdzie może zostać zatrudniony w charakterze pracownika fizycznego?

Praca fizyczna – co to?

Starając się jak najprościej odpowiedzieć na pytanie o pracę fizyczną, co to – można stwierdzić, że to wszelkie zlecone prace, wymagające sporego wydatku energetycznego. Ujmując rzecz jeszcze prościej – pracownikami fizycznymi będą osoby pracujące z dala od biur i firmowych dokumentacji, podpisów oraz komputerów. Mówi się też zwykle, że prace fizyczne są nieskomplikowane, polegają głównie na wykorzystaniu swoich mięśni oraz siły fizycznej.  Jakie zawody i prace można zakwalifikować do pracy fizycznej? I najważniejsze – ile za godzinę pracy fizycznej można zarobić w Polsce, a ile zagranicą? Czy to praca stała, sezonowa czy może wymagająca wyjazdów służbowych i delegacji? Jeśli przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska, praca fizyczna okazuje się dawać różnorodne możliwości – nie tylko miejsc zatrudnienia, ale również branży. Co warto wybrać?

Polska – ile za godzinę pracy fizycznej?

Do prac fizycznych można zaliczyć wszystkie prace wykonywane przy załadunkach i rozładunkach towarów, w tym również pracę wykonywaną przez kierowców zawodowych i magazynierów. To także cała paleta fachowców, bez których nie powstałaby żądna inwestycja budowlana, a więc sami budowlańcy, ale i tynkarze, dekarze, fachowcy od wykonywania zbrojeń; dalej mechanicy samochodowi, blacharze, lakiernicy, ale też bardzo wykwalifikowani pracownicy, jak hutnicy, spawacze czy górnicy, a także… sprzątacze czy dozorcy. Jak widać, przestrzał jest ogromny – a to daje całą masę możliwości zarówno osobie, która posiada odpowiednie wykształcenie zawodowe, staż, praktykę oraz wiedzę, ale też osobom, które ich nie posiadają. Ta różnorodność jednak sprawia, że trudno jednoznacznie wskazać, ile za godzinę pracy fizycznej można zarobić w Polsce.  Oczywistym jest jednak, że wykwalifikowana kadra pracownicza będzie dostawać wyższe wynagrodzenie niż kadra niewykwalifikowana, na przykład pomocnicy czy sprzątacze. Nie zawsze też stawka płacowa wyliczana jest na podstawie ilości przepracowanych godzin – część zawodów, w których dominują osoby pracujące fizycznie, otrzymuje normalne, pełnoetatowe pensje, wyliczone z góry. Jeśli przyjąć jednak wynagrodzenie godzinowe, stawki od 1 stycznia 2022 wynoszą nie mniej, niż 19,7 złotych brutto.

Pracownik fizyczny – oferty pracy Gowork – zarobki

Jeśli chodzi o wycenę pracy fizycznej, zarobki uzależnione są od konkretnych branży. Oferty pracy na Gowork i kategoria pracownik fizyczny mówią nam jakie są ich zarobki. Te najbardziej wyspecjalizowane, wymagające operowania skomplikowanym sprzętem, będą opłacane lepiej. Podobnie będzie z pensjami osób zatrudnianych w „starych” zawodach, jak zawód górnika czy hutnika. W zawodach z tradycjami staż pracy również będzie mieć wpływ na wysokość pensji i dodatki do niej. Przykładowo, jeśli chodzi o pracę fizyczną, zarobki górnika to zwykle od 5 000 zł do 7 000 zł. Pomocnicy na budowie zarobią około 3 000 zł, magazynierzy tyle samo lub nieco mniej, w zależności od firmy czy posiadania dodatkowych kwalifikacji i kursów, na przykład uprawnienia do prowadzenia wózka widłowego. Osoby sprzątające czy ochroniarze i dozorcy zwykle nie zarabiają więcej, niż ustawowa podstawa. Jeśli chodzi o mechaników samochodowych, wszystko zależeć będzie od ich specjalizacji – nieco mniej zarobi „zwykły” mechanik od blacharza czy lakiernika ze względu na charakter pracy i umiejętności. Podobnie nierówne płace dotyczą zawodu kierowcy zawodowego – część kierowców otrzymuje stałe wynagrodzenie, część zarabia zgodnie z ilością przejechanych kilometrów czy odbytych dostaw. Czy w takim razie praca fizyczna z zakwaterowaniem opłaca się bardziej? Dla kogo są takie oferty?

Praca fizyczna z zakwaterowaniem

Często w pracy fizycznej zarobki uzależnione są od miejsca wykonywania pracy. Nawet w Polsce zdarzają się firmy realizujące zlecenia na terenie całego kraju i żyjące w zasadzie od wyjazdu do wyjazdu. Praca fizyczna z zakwaterowaniem najczęściej jest również lepiej opłacana, właśnie za konieczność spędzania sporej ilości czasu poza domem. Bywa jednak, że zakwaterowanie ogranicza się do najtańszych hoteli robotniczych. Długość zlecenia bywa zmienna, co dla wielu pracowników jest z jednej strony mało komfortowe, jeśli chodzi o osobiste plany, z drugiej strony jest znacznie bardziej opłacalne. Również jeśli chodzi o ilość pracy na rynku, braki kadrowe melduje zwykle branża budowlana oraz branża transportowa. To tam warto szukać dobrze płatnej pracy na wyjazdach czy w delegacjach. Oczywiście w takich wypadkach pracodawca pokrywa częściowo lub całkowicie koszt pobytu w miejscu pracy, często również opłaca koszt przejazdu z i na miejsce pracy.

Inny rodzaj pracy fizycznej – z „zakwaterowaniem”

Nieco inaczej wygląda praca fizyczna z zakwaterowaniem w przypadku kierowców zawodowych, wyjeżdżających na kilkutygodniowe kursy międzynarodowe. Od pracodawcy otrzymują oni dzienne diety, jednak ich „zakwaterowanie” ogranicza się w głównej mierze do kabiny samochodu. Taki rodzaj pracy chociażby z tego względu jest bardzo wyczerpujący i wymagający sporo samozaparcia. Wielu kierowców docenia ten rodzaj zatrudnienia ze względu na wysokość oferowanej przez pracodawców pensji.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne