Strona głównaFinanseCzy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika?

Czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika?

Osoby, które posiadają zaległości finansowe często posiadają blokadę na swoim koncie. Jest ona nakładana przez komornika. Taka sytuacja jest skutkiem nie spłacania swoich zadłużeń, przekraczając tym samym termin spłat kolejnych rat. W obecnych czasach ludzie zdaje się chętniej korzystają z wszelkich pożyczek i kredytów, często zapominając o konsekwencjach braku ich spłat. Posiadanie do spłaty więcej, niż jednej raty może okazać się trudniejsze, niż to sobie wyobrażano. Z roku na rok Polacy popadają w coraz większe długi, a przez to znacznie wzrasta ilość kont zajętych przez komornika. Dużo osób zadaje w tej sytuacji pytanie – czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika? Czy zostaną mi jakieś środki do życia?

Konto bankowe zajęte przez komornika

Konto zajęte przez komornika oznacza, że korzystanie ze środków umieszczonych na nim jest ograniczone. Ważne jest tutaj pojęcie – kwota wolna od zajęcia. Jest to kwota ustalona przez Państwo i jej wysokość jest taka sama dla każdego dłużnika. Jest to wysokość środków pieniężnych, które nie mogą podlegać żadnej egzekucji komorniczej. W 2021 roku kwota wolna od zajęcia wynosi 2 800 złotych brutto, co daje 2 062 złotych netto. W porównaniu do roku 2020 kwota ta zwiększyła się. Miło na to wpływ podniesienie wysokości minimalnej krajowej pensji.

W przypadku, kiedy dana osoba nie jest w stanie spłacać swoich zadłużeń, rozpoczyna się proces egzekucji w celu uregulowania wszystkich należności. Kiedy taka sprawa trafi do sądu, na podstawie jego wyroku, komornicy sądowi starają się odzyskać pieniądze. Najczęstszą metodą, jaką stosują jest zajęcie wynagrodzenia osoby zadłużonej. Od tego momentu pieniądze z konta zajętego przez komornika zostaną przeznaczone na spłatę zadłużeń. To jaka wysokość pieniędzy będzie pobierana z konta dłużnika zależy od wysokości jego zarobków. Im są one wyższe, tym pobierane pieniądze z konta zajętego przez komornika będą wyższe. Oczywiście zanim dojdzie do takiego zajęcia przez komornika osoba zostanie powiadomiona oficjalnym pismem.

Pracodawca osoby, której pieniądze z konta zajętego przez komornika przeznaczane są na spłatę zadłużeń, także dostaje dokument z informacją o wyroku sądu. Następnie musi on dostarczyć odpowiednie informacje komornikowi w przeciągu 7 dni. Przekroczenie tego terminu karane jest grzywną w wysokości 5 000 złotych. Dalsze zwlekanie może skutkować powielaniem tej kary. Informacje, jakie pracodawca jest zmuszony dostarczyć to:

  • wysokość wynagrodzenia z ostatnich 3 miesięcy od chwili zajęcia konta przez komornika,
  • wysokość pieniędzy, które pracodawca będzie przekazywać na cel egzekucyjny wraz z terminem ich doręczenia,
  • informacje o wszystkich przeciwwskazaniach do zajęcia pieniędzy przez komornika.

Wypłacanie pieniędzy z konta zajętego przez komornika

Chcąc wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika trzeba liczyć się z ograniczeniem. Bowiem dłużnik może wypłacić tylko tyle pieniędzy, ile wynosi kwota wolna od zadłużenia lub jaka ilość zostaje bo obciążeniu przez komornika. Wchodząc na swoje konto nie widać dokładnej ilości pieniędzy jakie pozostają do dyspozycji, ale zablokowanych środków nie można ani wypłacić z konta, ani przelać przez bankowość elektroniczną, ani odebrać fizycznie w banku. Zablokowane środki mogą zostać wyłącznie przekazane komornikowi.

Sprawdź też: https://nafakcie.pl/oddluzanie-gospodarstw-rolnych/

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne