Strona głównaFinanseCzym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Polacy mają świadomość tego, jak ważne jest odkładanie pieniędzy z myślą o budowaniu finansowego zabezpieczenia przyszłości. Szukają jednak bezpiecznych produktów – takich, które nie będą wiązały się z żadnym ryzykiem. Między innymi z tego powodu dużą popularnością cieszy się nie tylko konto oszczędnościowe, ale i lokata. Sprawdź, czym różnią się oba instrumenty.

Konto i lokata oszczędnościowa to produkty, które zapewniają bezpieczeństwo kapitału i gwarantują zyski. To główne powody, dla których wiele ludzi decyduje się właśnie tam ulokować swoje środki zamiast inwestować pieniądze w agresywne instrumenty. Chociaż oba produkty są bardzo zbliżone, jest między nimi spora różnica.

Konto oszczędnościowe a lokata – najważniejsze różnice

Chociaż oba instrumenty finansowe pozwalają na pomnażanie zgromadzonych środków, działają w nieco odmienny sposób. Poniżej kilka różnic.

Minimalna i maksymalna kwota wpłaty

O ile w przypadku konta oszczędnościowego żadne limity nie istnieją, o tyle lokata oszczędnościowa może mieć pewne obwarowania. Najczęściej banki ustalają minimalną i maksymalną kwotę wpłaty – szczególnie, jeśli produkt charakteryzuje się ponadprzeciętnym oprocentowaniem.

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, tutaj możesz wpłacić nawet 1 zł i od tej kwoty będą naliczane odsetki.

Możliwość dokonywania wielu wpłat

Na lokatę trzeba wpłacić deklarowaną kwotę, a w trakcie trwania umowy nie można dokonywać kolejnych wpłat. Inaczej jest w przypadku konta oszczędnościowego – tutaj pieniądze można wpłacać w dowolnym momencie, z dowolną częstotliwością.

Możliwość dokonywania wypłat

Lokata oszczędnościowa „zamraża” pieniądze na określony umową czas. Co prawda masz możliwość wypłaty środków, ale wszystkich jednocześnie. To zaś wiąże się z częściową lub całkowitą utratą odsetek.

Konto oszczędnościowe jest bardziej elastyczne. Masz bowiem stały dostęp do środków – możesz je wypłacać w dowolnym momencie. Nie tracisz przy tym odsetek, ale bank może pobrać prowizję od wypłaty (zwykle pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa).

Konieczność posiadania konta osobistego

Aby założyć konto oszczędnościowe, musisz mieć rachunek osobisty. Natomiast w przypadku lokaty często nie ma takiego wymogu – wiele jednak zależy od wewnętrznej polityki danego banku.

Lokata oszczędnościowa czy konto – co wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, który produkt jest korzystniejszy. Warto bowiem pamiętać, że oba różnią się pod kilkoma względami, dlatego decyzję należy podjąć zgodnie z własnymi preferencjami.

Konto oszczędnościowe może być lepszym wyborem na początek – wtedy, gdy jeszcze nie dysponujesz wystarczającym kapitałem. Lokatę można założyć później – gdy już uzbierasz minimum środków. Potem wcale jednak nie musisz rezygnować z konta oszczędnościowego – nadal możesz wpłacać pieniądze i pomnażać zyski.

Pamiętaj! Konto oszczędnościowe i lokata to produkty, które wzajemnie się uzupełniają. Warto więc założyć jedno i drugie. Dzięki temu pieniądze będą pracowały jeszcze efektywniej.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne