Strona głównaWłasna firmaOddłużanie gospodarstw rolnych

Oddłużanie gospodarstw rolnych

Panujący obecnie kryzys gospodarczy w naszym państwie powoduje, że ilość zadłużonych gospodarstw rolnych stale wzrasta. Bardzo duża część z nich zaciąga kolejne pożyczki, aby spłacić te poprzednie. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ wpycha to rolników w pętlę, w której zadłużają się na coraz większe kwoty, aby spłacić ten poprzedni wraz z naliczonymi odsetkami i karami za niespłacanie.

Zadłużenia rolników – z czego wynikają?

Najczęściej przyczyną zadłużania się rolników są mało owocne zbiory. W sytuacjach, kiedy panuje nieprzychylna pogoda, wszelkie plony i zbiory są zazwyczaj mało urodziwe i ciężko jest rolnikom utrzymać się tylko z nich. Sytuacja ta jest prawie całkowicie niezależna od rolników. Skutkuje ona najczęściej pojawieniem się problemów finansowych. Są one generowane wydatkami i zobowiązaniami, które rolnik, musi opłacać, by jego gospodarstwo rolne mogło dalej funkcjonować. Im dłużej panuje taka sytuacja, tym problemy finansowe się coraz bardziej powiększają. Inną przyczyną zadłużania się gospodarstw rolnych są problemy ze sprzętem, który jest bardzo drogi. Często wymiana jednego z urządzeń może doprowadzić do poważnego zachwiania się budżetu.

Ratunek gospodarstw rolnych

W celu utrzymania swojego gospodarstwa domowego rolnicy starają się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli im na uniknięcie jego likwidacji.

Jednym z takich rozwiązań jest restrukturyzacja gospodarstw rolnych. Jest to proces postępowania, w którym rolnicy zyskują czas na załagodzenie ciężkiej sytuacji, w której się znaleźli. Po zgłoszeniu restrukturyzacji takie gospodarstwo rolne jest objęte ochroną, między innymi przed wierzycielami. Jednak takie rozwiązanie nie dotyczy wszystkich rolników. Restrukturyzację gospodarstw rolnych mogą ogłosić tylko ci rolnicy, którzy w rozumieniu kodeksu cywilnego są przedsiębiorcami. Taka ocena odbywa się indywidualnie między innymi na podstawie prowadzonego gospodarstwa rolnego, prowadzonej przez nich sprzedaży produktów rolnych i wystawianych faktur.

Innym rozwiązaniem na oddłużanie gospodarstw rolnych jest konsolidacja wszystkich obecnych zadłużeń. Powoduje to zdecydowane polepszenie sytuacji rolników, którzy od tej pory będą spłacać jedno zadłużenie, w ratach niższych, od sumy wszystkich dotychczas płaconych rat. Oddłużanie rolników w ten sposób oznacza dla nich możliwość dalszego prowadzenia swoich gospodarstw rolnych. Zmniejszenie ilości miesięcznej raty powoduje wydłużenie się czasu spłacania zadłużenia i finalnie trochę większej kwoty całościowej, jaką będzie musiał spłacić rolnik. Jednak z perspektywy czasu oddłużanie gospodarstw rolnych jest dobrym rozwiązaniem, dającym szansę na jego utrzymanie i dalsze prowadzenie.

Pomoc dla zadłużonych rolników – ustawa z 2019 roku

Dniem 8 lutego 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Jest to forma pomocy oddłużania rolników najbardziej potrzebujących. Skorzystać z niej mogą rolnicy całkowicie niewypłacalni lub ci, którzy są nią zagrożeni przez Prawo Upadłościowe. Aby oddłużanie gospodarstw rolnych mogło odbyć się za pośrednictwem restrukturyzacji, musi być ono prowadzone co najmniej 3 lata i nie może być ogłoszona żadna likwidacja i upadłość.

Rządowy program przewiduje:

  • dopłaty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do kredytów restrukturyzacyjnych
  • pożyczki od ARiMR
  • gwarancję udzielenia kredytu bankowego, w którym gwarantem będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR)
  • możliwość całkowitego przejęcia zadłużenia przez KOWR
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne