Strona głównaPoradyCo trzeba wziąć ze sobą na basen otwarty i kryty?

Co trzeba wziąć ze sobą na basen otwarty i kryty?

Każda aglomeracja miejska, czy to większa, czy też mniejsza oferuje swoim małoletnim i dorosłym mieszkańcom różnorodne miejsca do spędzania wolnego czasu. Są to zarówno przestrzenie darmowe typu parki, place zabaw, miasteczka rowerowe, boiska oraz płatne, takie jak muzea, galerie sztuki, kina teatry, czy też baseny lub aquaparki. Te dwa ostatnie miejsca są bardzo często i bardzo chętnie odwiedzane przez osoby w różnym wieku. W zależności od pory roku, a także tego, co oferuje miasto, w którym mieszkamy lub spędzamy czas wolny, można wybrać się na basen kryty, otwarty lub połączenie tych obu.

Zobacz: Czym wyłożyć podłoże pod basen stelażowy? Sprawdź wszystkie możliwości!

Co trzeba wziąć ze sobą na basen? 

Aby czas spędzony na basenie był dobrze wykorzystany, a wspomnienia z nim związane należały do tych najprzyjemniejszych, warto dobrze się przygotować do takiego wyjścia. Na wstępie trzeba przemyśleć co wziąć ze sobą na basen. Przede wszystkim sprawdzenie strony internetowej basenu, odnalezienie regulaminu przebywania na nim, a także zorientowanie się w podstawowych usługach, które basen oferuje, pomoże osobie zainteresowanej przewidzieć, czego może się spodziewać podczas takiej wizyty. Mini torba podróżna, lub specjalna torba na basen z pewnością ułatwi pakowanie. Warto zabrać do niej ręcznik lub dwa – większy i mniejszy, klapki, okularki pływackie oraz żel pod prysznic i/lub szampon do włosów (chyba że mamy żel 2w1, wówczas szampon będzie zbędny). Jeśli na terenie basenu znajduje się restauracja bądź kawiarnia, to nie musimy się martwić ani o jedzenie, ani o picie. Jeśli jednak wiemy, że basen nie oferuje tych dodatkowych usług, to należy pamiętać, aby wziąć ze sobą jakąś przekąskę i coś do picia, najlepiej wodę. Ilość jedzenia i picia trzeba przeliczyć proporcjonalnie do czasu spędzonego na basenie. Im dłużej planujemy tam być, tym więcej przekąsek i picia warto ze sobą mieć. W okresie zimowym zastanówmy się, czy mała, podręczna suszarka do włosów ułatwi nam sprawniejsze przygotowanie się do wyjścia z basenu na podwórko. Jeśli basen, na który idziemy jest basenem zarówno sportowym, jak i rekreacyjnym, a naszymi towarzyszami są dzieci, warto pomyśleć o zabawkach dmuchanych, typu piłka, koło ratunkowe, rękawki. W przypadku małych dzieci, które jeszcze samodzielnie nie korzystają z toalety, pamiętajmy o specjalnych pieluchach do wody. No i przede wszystkim nie zapomnijmy o stroju kąpielowym bądź kąpielówkach! 

Co trzeba wziąć ze sobą na basen kryty? 

Basen kryty jest szczególnie atrakcyjny jeśli można w nim skorzystać zarówno z basenu sportowego, jak i ze strefy rekreacyjnej, czy też nawet sauny lub jacuzzi. Tak, jak w każdym innym obiekcie tego typu konieczne jest posiadanie własnego ręcznika. Do jacuzzi i sauny wystarczy, że zaopatrzymy się w strój kąpielowy lub kąpielówki, natomiast chcąc skorzystać z basenu sportowego, pływanie ułatwią nam zarówno okularki pływackie, jak i czepek, a wrażliwszym osobom dodatkowo zatyczki do nosa. Okularki ochronią nasze oczy przed piekącym chlorem i będziemy mogli widzieć pod wodą. Odpowiedni czepek zminimalizuje zmoczenie włosów oraz ich przesuszenie z powodu działania chloru. Zatyczki do nosa zapobiegną dostawaniu się wody do nosa podczas pływania. 

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Co wziąć do jedzenia na długą podróż?

Czy trzeba mieć czepek na basenie? 

Sprawdzenie regulaminu obiektu pozwoli nam zapobiec sytuacji, że będziemy zaskoczeni zasadami tam panującymi. Na wielu basenach pływanie w czepku jest obowiązkowe i nie zostanie z niego zwolniony nikt, niezależnie jak dużo włosów ma na głowie. Zasada, to zasada. W zależności z jakiego materiału wykonany jest czepek kąpielowy, to z jednej strony chroni włosy przed zamoknięciem, ale także przed szkodliwym działaniem chloru, który jest w wodzie. Ponadto, a może przede wszystkim, dzięki używaniu czepków na basenie, łatwiej o utrzymanie czystości wody oraz filtrów basenowych. Zakładanie czepków ogranicza wypadanie włosów użytkowników basenu oraz spływanie z włosów środków pielęgnacyjnych typu pianki, lakiery, żele, szampony koloryzujące. W przypadku długich włosów zapewnia komfortowe pływanie, bez plączących się wokół twarzy włosów. Jednak nie we wszystkich obiektach czepki są obligatoryjne. Na wielu basenach w ogóle nie trzeba go mieć ze sobą. 

Czy trzeba mieć klapki na basenie? 

Są osoby, które z lekceważeniem podchodzą do tematu klapków na basenie. Nie biorą ich ze sobą, żeby nie mieć zbyt ciężkiej torby, a przecież klapki to kwestia bezpieczeństwa! Zarówno osoby zainteresowanej, jak i innych, którzy są w sąsiedztwie. Na basenie bardzo łatwo można się pośliznąć, a klapki na stopach mogą temu zapobiec. O ile w dużym obiekcie, z którego korzystają setki osób dziennie, klient bez klapków może zostać przeoczony i z łatwością może korzystać z takiego basenu, o tyle w obiektach mniejszych zazwyczaj każdej takiej osobie może zostać zwrócona uwaga za brak klapków, lub wręcz może nie być ona wpuszczona na basen. Trzeba pamiętać, że dzięki klapkom mamy szansę nie pośliznąć się na posadzce, czy to w szatni, czy pod prysznicem, czy w okolicy samej niecki basenu. Dodatkowo klapki zapewniają nam higienę i ochronę przed ewentualnym kontaktem z drobnoustrojami, z powodu których możemy zarazić się m.in. grzybicą stóp. Klapki należy założyć jeszcze przed wejściem do szatni, dzięki czemu zachowana jest tam czystość i nie ma obawy przed naniesieniem brudu z podwórka. 

Im częściej będziemy chodzić na basen, tym łatwiejsze będzie dla nas zorganizowanie wszystkich potrzebnych rzeczy. A ponieważ korzyści wynikających z uczęszczania na basen, przede wszystkim z pływania jest wiele, warto wpisać tę czynność do swojego miesięcznego rozkładu zajęć. 

Zobacz: Czy osoby zadłużone mogą wziąć pożyczkę?

Sprawdź jeszcze

Popularne