Strona głównaRozrywkaCo traci głowę rano a odzyskuje w nocy? Odpowiadamy

Co traci głowę rano a odzyskuje w nocy? Odpowiadamy

Rozwiązywanie zagadek jest świetną rozrywką dla wielu z nas. Rozbudza umysł, dostarcza śmiechu, a jej rozwikłanie niejednokrotnie nas zaskakuje. Czy znasz odpowiedź na zagadkę “co traci głowę rano a odzyskuje w nocy?

Co traci głowę rano a odzyskuje w nocy?

W sieci możemy znaleźć mnóstwo zagadek. Są one na stronach, w grach, bywa też, że przybierają formę zabawnego mema. Urok dobrej zagadki tkwi w tym, jak bardzo odpowiedź potrafi nas zaskoczyć. Dobra zagadka daje do myślenia, wprawia nas w zadumę i uczy uważności. Taka zgadywanka najczęściej składa się z pytania, gdzie znajduje się opis jakiegoś zjawiska lub przedmiotu. W pytaniu najczęściej znajduje się element, mający naprowadzić nas na rozwiązanie, ale też taki, który zbija nas z tropu, zmuszając do myślenia. 

Być może w swoim dzieciństwie, ktoś już cię pytał “co traci głowę rano a odzyskuje w nocy”, pamiętasz jakie jest rozwiązanie tej zagadki? Nim ci je zdradzimy pogłówkuj trochę. W pytaniu masz już przecież pewną podpowiedź. Pomyśl o swoim dniu i nocy, co robisz na przecięciu tych pór, o tym, co cię otacza na co dzień. Rozwiązania takich zagadek najczęściej mamy tuż pod nosem, a może raczej, tuż pod głową? Jeśli już zgadłeś, że rozwiązanie tej zagadki to poduszka, to może warto jeszcze na chwilę zostać przy tym pytaniu. Być może to nie jest jedyne rozwiązanie.

Jakby się dłużej zastanowić nad zagadką “co traci głowę rano a odzyskuje w nocy”, to może się okazać, że poduszka, nie jest jedynym przedmiotem, z którym się nasza głowa rozstaje po przebudzeniu. Od XVIII wieku do XX wieku rozwiązanie tej zagadki mogłoby być zgoła inne. W tamtych latach chłodne noce zakładano do snu szlafmyce. Były one zrobione z jasnego, miękkiego materiału. W środku często były ogrzewane, a ich koniec zdobił pompon. Kobiety za to używały nocnych czepków. Jeśli w tamtych czasach  zagadka “co traci głowę rano a odzyskuje w nocy” była już znana, to okazuje się, że szlafmyca i czepek nocny mogłyby być jej rozwiązaniem.

Współcześnie raczej mało kto nosi szlafmycę. Za to na miękkiej poduszce z przyjemnością swoje głowy nadal kładziemy. Warto jednak jeszcze chwilę się nad tym pochylić i zastanowić na ile ta zagadka rzeczywiście jest nadal aktualna. Współcześnie nie możemy powiedzieć, że czas naszej pracy jest zunifikowany. Wprawdzie nadal dużo ludzi pracuje za dnia, a tym samym sypia, w standardowych, nocnych  porach, jednak praca zmianowa czy też zdalna w innej strefie czasowej sprawia, że niejedna osoba mogłaby pytanie “co traci głowę rano a odzyskuje w nocy” odwrócić.

Oczywiście takie zagadki należy traktować pół żartem pół serio. Odnoszą się one do ogólnych założeń na temat ludzi i świata, więc jeśli poduszka, to coś co ci nie pasuje, może warto podzielić się, co innego może jeszcze być odpowiedzią na tę zagadkę? Papiloty, opaska na oczy, zatyczki do uszu… Masz jeszcze jakieś pomysły?

Sprawdź jeszcze

Popularne