Wraz z postępem technologicznym, który w parze idzie wraz z rosnącą świadomością konsumentów na temat oferowanych im usług i produktów zaobserwować można zjawisko o nazwie cord cutting. Co to cord cutting? W dosłownym tłumaczeniu jest to „odcięcie kabla’’, fakt ten (nie dosłownie) widoczny jest wśród osób oglądających telewizję. Wśród odbiorców treści dostępnych za pośrednictwem telewizji, zauważyć można znacznie mniejszą ilość czasu, który przeznaczają na tę rozrywkę. Coraz więcej z nich rezygnuje z usług oferowanych przez telewizje kablowe i satelitarne, decydując się na treści dostępne między innymi w sieci na portalach streamingowych czy serwisach takich jak Neflix, czy HBO.
Najprościej tłumacząc co to takiego – jest to rezygnacja lub ograniczenie tradycyjnego i znanego do tej pory użytkowania odbiorników telewizyjnych.
Wysoka oglądalność serwisów streamingowych
Ostatnie lata, a zwłaszcza okres pandemii to znaczący wzrost popularności portali streamingowych, których użycie możliwe jest niekiedy tylko i wyłącznie dzięki narzędziu VPN takiemu jak np. ExpressVPN (wśród korzyści jego użytkowania wyróżnić można między innymi: bezpieczne poruszanie się po internecie, łączenie pracowników zdalnych za pośrednictwem jednej sieci, możliwość zmiany lokalizacji użytkowania sieci na dowolny na świecie, a także możliwość wglądu i używania treści stron internetowych, które podlegają ograniczeniom).
Czym są portale streamingowe? Są to witryny internetowe, które oferują dostęp do zawartości rozrywkowych za pomocą użycia technologii strumieniowych. Plików nie trzeba nigdzie zapisywać, co przyczynia się do wydajnej pracy urządzeń.
Do niewątpliwych zalet portali streamingowych oraz platform takich jak HBO czy Netflix, należą również atrakcyjne ceny, które płacone są przez użytkownika co miesiąc poprzez płatną subskrypcję. Niekiedy zawartość jest po prostu darmowa.
Zalety użytkowania VPN
VPN (virtual private network) to nic innego jak sieć prywatna. Oprócz ogromu możliwości dostępu do treści z najróżniejszych stron internetowych zapewnia również bezpieczeństwo w sieci. Dzięki VPN nasza obecność i aktywność w sieci jest szyfrowana, co maskuje nasze prawdziwe IP (naszą identyfikację w przestrzeni internetowej), czyniąc użytkownika, który używa maskowania VPN bezpieczniejszym na coraz częstsze ataki hakerskie.
Zdarza się również, że niektóre portale streamingowe oraz platformy oferujące rozrywkę nie są dostępne w Polsce. Dzięki szerokim możliwościom narzędzia VPN możemy uzyskać dostęp do pożądanych przez nas programów i filmów.
Popularność cord cuttingu
Największą grupą odbiorców zjawiska cord cuttingu są osoby z pokolenia Z (czyli osoby urodzone między 1995 – 2010) i Millenialsi (czyli osoby urodzone w latach 80 i 90).
Osoby z tych pokoleń sprawnie i szybko poruszają się po zasobach internetowych, co daje im możliwość porównania atrakcyjności portali streamingowych i różnych platform względem ofert proponowanych przez telewizje kablowe i satelitarne.
Występowanie zjawiska cord cutting widoczne jest coraz bardziej, jednak największą popularnością cieszy się wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Cord cutting podzielić możemy na następujące kategorie: cord cutters (ma miejsce wtedy, gdy całe mieszkanie rezygnuje z usług telewizji kablowej i satelitarnej), cord shavers (odbywa się wtedy, gdy użytkownicy dalej mają dostęp do abonamentów telewizyjnych, jednak znacząco redukują korzystanie z nich) oraz cord nevers (są to domy, w których mieszkańcy nigdy nie byli użytkownikami telewizji).
Niewątpliwie coraz więcej firm oferujących swoje usługi będzie przenosić się na obszar działań internetowych, ma to niewątpliwie związek z jego coraz większą dostępnością i rozwojem. Pozostaje nam obserwować jak potoczą się losy telewizji kablowych i satelitarnych w najbliższym czasie.
Artykuł sponsorowany