Strona głównaRozrywkaOglądanie telewizji bez przeszkód, czyli jaka antena do telewizji naziemnej jest najlepsza?

Oglądanie telewizji bez przeszkód, czyli jaka antena do telewizji naziemnej jest najlepsza?

Według badań Polacy spędzają średnio przed telewizorem 4 godziny dziennie. Oglądanie telewizji to coś, co przeciętny Polak uważa za obowiązkową formą relaksu po całym dniu pracy. Ten wynik wzrósł w ostatnim roku przez pandemię koronawirusa i wiążący się z nią lockdown. 

Aby czerpać przyjemność z oglądania, potrzebna jest bez wątpienia odpowiednia jakość dźwięku i obrazu w telewizorze. To zaś w głównej mierze zależy od właściwej anteny. Niniejszy artykuł odpowie na pytania: jaka jest najlepsza antena do telewizji naziemnej i jakie parametry powinna mieć?

Antena do telewizji naziemnej – do czego służy?

Telewizja naziemna jest transmitowana za pomocą sygnału rozmieszczonych na ziemi nadajników. Aby odebrać sygnał z nadajnika i tym samym obejrzeć ulubioną stację potrzeba odpowiedniej anteny. Antena kierunkowa o dużym zasięgu ma za zadanie wychwycić sygnał z powietrza i przekształcić go w niewielkiej częstotliwości prąd przemienny, który później za pomocą dekodera jest wyodrębniony na dźwięk i obraz telewizyjny.

Dostępne na rynku anteny do telewizji naziemnej można podzielić na wiele rodzajów, ale podstawowymi są zewnętrzne i pokojowe. Tymi lepszymi są oczywiście zewnętrzne, gdyż lepiej wychwytują sygnał. Jednak nie zawsze jest możliwość montażu anteny do elewacji lub spółdzielnia w bloku nie kwapi się do wydania pozwolenia na montaż anteny do zewnętrznej ściany. Wówczas ratunkiem dla pragnących obejrzeć telewizję jest tzw. antena pokojowa, którą można zainstalować na parapecie, lub bardziej w stylu retro – na samym telewizorze. Jednak druga opcja niesie za sobą pewne problemy – inne urządzenia elektryczne w pokoju mogą zakłócać odbiór sygnału z anteny, który będzie dodatkowo słabszy ze względu na przeszkody takie jak ściana czy okno. Jakie cechy posiada najlepsza antena do telewizji naziemnej?

Jaka powinna być idealna antena naziemna?

Przede wszystkim antena naziemna powinna być dostosowana do potrzeb oglądającego. Istnieje jednak kilka pożądanych rzeczy w tego typu sprzęcie. Jeżeli wpiszecie na dowolnym elektronicznym forum frazę jaka antena do telewizji naziemnej, wówczas znajdziemy tam porady w stylu „co powinna mieć antena naziemna” i znajdą się wśród nich:

  • Jakość odbioru sygnału anteny do telewizji naziemnej,
  • Maksymalna odległość odbioru sygnału z wieży nadawczej (im większa, tym lepiej),
  • Zintegrowane wzmacniacze i wskaźnik sygnału antenowego,
  • Łatwość podłączenia i montażu, 
  • Łatwość konfiguracji (skanowanie kanałów, kompatybilność z dekoderem itp.),
  • Dodatkowe technologie np. redukcji szumów, wsparcie przez aplikację w telefonie.

To są oczywiście najważniejsze rzeczy, ale coraz więcej ludzi zwraca uwagę na takie aspekty jak design anteny, gdyż chcą ją dopasować do wystroju wnętrza. Obecnie na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór anten. Idzie to w parze z rozwojem nowych technologii. Jedną z nich jest DVBT.

Czym jest DVBT oraz jaka antena do DVBT?

DVB-T jest wprowadzonym w 1997 roku przez konsorcjum Digital Video Broadcasting, standardem nadawania telewizji cyfrowej. Nadawcy telewizji naziemnej w celach komercyjnych obmyślili technologię nadawania naziemnego przy lepszej modulacji oraz z bardziej zaawansowanym systemem kodowania dźwięku i obrazu. Przełożyło się to dla końcowego użytkownika na lepszą jakość audiowizualną oglądanej telewizji oraz łatwiejsza odbieranie sygnału z zewnątrz. Technologia DVB-T przewróciła świat odbiorników telewizyjnych do góry nogami i sprawiła, że do odbioru sygnałów przez antenę i zaczęła wymagać od producentów sprzętu telewizyjnego nowych rozwiązań. 

Zwykle w nowoczesnych telewizorach dekodery DVBT są zainstalowane fabrycznie. Jednak starsze modele wymagają od użytkownika dodatkowego sprzętu. Może nim być: dekoder podłączony bezpośrednio do telewizora, odbiornik DVBT (może występować nawet w formie USB) lub odpowiedni tuner, odbiornik w postaci USB lub rzadko używana już karta do PC, gdy chcemy oglądać telewizję na swoim komputerze. Zatem antena do DVBT nie jest standardowa i raczej nie będziesz mieć kłopotu z jej montażem.

Poszukując odpowiedzi na pytanie: jaką antenę wybrać do telewizji naziemnej? Zawsze pamiętaj, by mieć też na uwadze cenę, gdyż często zdarza się tak, iż dużo droższe anteny „z wyższej półki” nie odbiegają wcale jakością od tych tańszych. Podczas wyboru zawsze zwracaj uwagę na parametry dostarczone przez producenta.   

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne