Strona głównaCelebryciElizabeth Kenny - kim była? Zaskakująca historia

Elizabeth Kenny – kim była? Zaskakująca historia

Jest wiele sposobów na to, żeby upamiętnić wybitne osoby lub przełomowe osiągnięcia i wynalazki. Często organizowane są z tego powodu różne wydarzenia, a zdarza się nawet, że powstaje nowe święto! 

Oczywiście pojawia się też wiele rozwiązań na miarę naszych czasów, czyli czasów, w których rządzi Internet i media społecznościowe. Słyszeliście kiedyś o Google Doodle? To nic innego jak forma ekspozycji konkretnego logo na głównej stronie wyszukiwarki. Fajnie, że Google przypomina internetowym freakom o ciekawych wydarzeniach i osobach, które zasługują na naszą uwagę. Ale po co o tym mówię?

Kiedy piszę ten artykuł, jest 5 października 2022 roku, a Google Doodle upamiętnia postać Elizabeth Kenny. To właśnie w tym roku przypadła 142 rocznica jej urodzin. Dlaczego wyszukiwarka zdecydowała się wyróżnić właśnie tę kobietę? Rano też nie znałam odpowiedzi na to pytanie, ale teraz wszystko już wiem i właśnie dlatego zdecydowałam, że opowiem wam niezwykle ciekawą historię Elizabeth Kenny. Jesteście ciekawi? Zostańcie ze mną :).

Przełomowe odkrycie Elizabeth Kenny

Elizabeth Kenny to australijska pielęgniarka, która wymyśliła innowacyjną metodę leczenia polio (inaczej nazywanego też chorobą Heinego-Medina). Pacjentom, którzy zmagają się z polio często towarzyszy porażenie mięśni, mogące prowadzić do trwałego kalectwa. Ta choroba zakaźna przenoszona jest drogą pokarmową i może atakować narządy takie jak mózg czy kręgosłup.

Na czym polegał innowacyjny sposób leczenia polio opracowany przez Elizabeth Kenny? W 1931 roku, kiedy pielęgniarka została poproszona o zajęcie się Maude, dziewczyną chorującą na polio, leczenie polegało na usztywnianiu kończyn pacjentów przy pomocy gipsu lub szyn. Rozwiązanie to prowadziło jednak do zaniku mięśni.

Elizabeth Kenny miała inne spojrzenie na polio – ustaliła, że mięśnie dotknięte chorobą nie są trwale uszkodzone, a jedynie zesztywniałe. Pielęgniarka postanowiła okładać objęte chorobą kończyny pacjentki materiałem zanurzanym w gorącej wodzie. To sprawiało, że mięśnie się rozluźniły i dzięki temu, po jakimś czasie można było zacząć rehabilitację, polegającą na wykonywaniu lekkich ćwiczeń.

Pielęgniarka z powołania?

Okrycie Elizabeth Kenny zmieniło spojrzenie na polio, ale lekarze nie byli przekonani do proponowanych przez nią metod. Dlaczego? Kobieta nie miała wykształcenia, które pozwalałoby jej wykonywać zawód pielęgniarki.

Elizabeth Kenny odkryła swoje powołanie, kiedy miała 17 lat – to właśnie wtedy złamała nadgarstek i zaczęła się interesować tym, jak działają mięśnie i na czym polega fizjoterapia. Kobieta nigdy nie ukończyła jednak szkoły pielęgniarskiej, a zamiast tego pracowała jako nauczycielka muzyki, sprzedawca towarów rolnych i kucharka w szpitalu położniczym. To właśnie ostatnia z wymienionych prac pozwoliła jej na nawiązanie licznych kontaktów z ludźmi ze świata medycyny. Brak wykształcenia nie stanowił problemu dla osób, które pozwoliły jej pracować ze szpitalnymi pacjentami.

Podczas I wojny światowej Elizabeth Kenny pełniła funkcję pielęgniarki – jako ochotniczka zajmowała się rannymi żołnierzami i cywilami, a po zakończeniu wojny skupiła się na rehabilitacji dzieci.

Można powiedzieć, że Elizabeth Kenny to kobieta obdarzona prawdziwym darem. Pomimo braku wykształcenia zrobiła przełomowy krok w walce z polio. Niechęć części lekarzy do jej pracy, nie sprawiła, że pielęgniarka się poddała. Kenny została zaproszona do USA, gdzie miała uczyć specjalistów, jak należy prowadzić leczenie osób chorujących na polio. To właśnie w Stanach, w 1942 roku, pielęgniarka otworzyła Sister Kelly Institut – ośrodek rehabilitacji i leczenia polio.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne