Strona głównaPrzemysłModyfikatory tekstury w przemyśle kosmetycznym: przegląd

Modyfikatory tekstury w przemyśle kosmetycznym: przegląd

Modyfikatory tekstury, zwane także teksturyzatorami, służą do osiągnięcia lub zachowania konkretnej tekstury lub konsystencji produktów kosmetycznych. Są one istotne dla producentów, gdyż w dzisiejszych czasach konsumenci zwracają uwagę nie tylko na działanie, ale też i na teksturę produktów, mając coraz większe wymagania. By producenci mogli spełnić obietnice marketingowe i uzyskać konsystencję, która przypadnie konsumentom do gustu, oprócz substancji aktywnych muszą dodawać do swoich kosmetyków substancje bazowe, to jest emulgatory, zagęszczacze, emolienty oraz inne dodatki.Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Jest wiele substancji, które mogą służyć jako modyfikatory tekstury w przemyśle kosmetycznym. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej.

Istota unikalnej tekstury kosmetyków

Korzyści płynące z funkcjonalności danego produktu przyczyniają się do zdobywania przez niego lojalności klientów, ale jego atrakcyjność sensoryczna również ma wpływ na decyzję o zakupie. Tekstura produktu powinna wspierać informacje podane na etykiecie, czyli stanowić obietnicę jakości, skuteczności oraz luksusu. Konsumenci mogą postrzegać właściwości tekstury takie jak łatwość aplikacji, kremowość albo to, czy kosmetyk się nie rozwarstwia, jako istotne kryteria oceny produktu.

Najpopularniejsze modyfikatory tekstury

Modyfikatory tekstury są w kosmetykach substancjami bazowymi. Należą nich zazwyczaj emulgatory i zagęstniki, które służą do połączenia fazy wodnej i tłuszczowej w celu uzyskania stabilnej mieszaniny o pożądanej gęstości. Do najpopularniejszych modyfikatorów tekstury w kosmetykach należą: celuloza, guma ksantanowa oraz alginiany.

Celuloza

Celuloza to polisacharyd, który występuje naturalnie w ściankach komórek roślin. Jest to substancja pozbawiona smaku i zapachu. W przemyśle celuloza jest pozyskiwana z drewna poprzez proces siarczanowy lub natronowy, który polega na rozdzieleniu ligniny od celulozy. W składach produktów kosmetycznych można zazwyczaj znaleźć jej pochodne, a ich zadaniem jest zmętnienie zbyt klarownych kosmetyków. Wpływają też na konsystencję, sprawiając że produkty stają się bardziej lepkie, ułatwiając aplikację.

Celulozę i jej pochodne można znaleźć w takich produktach jak: kremy do twarzy, żele do mycia twarzy i ciała, szampony, kosmetyki do makijażu, emulsje do ciała, mleczka do demakijażu, peelingi, pasty do zębów, maseczki, antyperspiranty.

Guma ksantanowa

Guma ksantanowa to kolejny polisacharyd, który modyfikuje teksturę kosmetyków. Jest to związek, który składa się z glukozy, mannozy oraz kwasów glukuronowego, pirogronowego i octowego. Guma ksantanowa otrzymywana jest z roślin w drodze fermentacji z wykorzystaniem bakterii Xanthomonas campestris. Jest bezzapachowym proszkiem dodawanym do kosmetyków, by zmodyfikować ich konsystencję, a dokładniej zagęstnia żele, zwiększa lepkość, ale też działa jako emulgator, czyli łączy frakcję tłuszczową i wodną

Guma ksantanowa jest wykorzystywana głównie w produkcji kosmetyków w formie żelu, ale także szamponów, odżywek i masek do włosów, mascar do rzęs, balsamów i mleczek do ciała oraz twarzy. Guma ksantanowa dostępna jest w ofercie firmy Foodcom: https://foodcom.pl/products/guma-ksantanowa-e415/.

Alginiany

Alginiany, czyli sole sodowe kwasu alginowego, to naturalnie występujące polisacharydy. Pozyskuje się je ze ścian komórkowych alg morskich. Alginiany przybierają postać bezzapachowego i bezsmakowego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, tworząc żelową masę. Ich zadaniem w kosmetykach jest zagęszczenie produktu, wiązanie jego składników oraz stabilizowanie emulsji.

Alginiany są dodawane do: kremów do twarzy, balsamów, żelów pod prysznic, żelów do stylizacji włosów, kremów do golenia czy maseczek do twarzy.

Podsumowanie

Modyfikatory tekstury w kosmetykach pełnią bardzo ważną rolę. Sprawiają, że kosmetyki nie są za rzadkie, mają dobrą lepkość, więc są wygodne w nakładaniu. Co więcej, zapobiegają oddzielaniu się warstw, co z kolei wydłuża okres trwałości produktu. Ma to duże znaczenie dla konsumentów, dla których funkcjonalność to za mało i wymagają, by używane przez nich kosmetyki były również estetyczne.

Warto podkreślić, iż omówione powyżej modyfikatory tekstury, czyli celuloza, guma ksantanowa oraz alginiany, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Nie są drażniące dla skóry i nie powodują alergii. Ich obecność na liście składników kosmetyków jest całkowicie uzasadniona.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne