Strona głównaRozrywkaWakacje na Ukrainie - Odessa atrakcje

Wakacje na Ukrainie – Odessa atrakcje

Od kilku lat do naszego kraju w poszukiwaniu lepszej pracy, ale i życia przyjeżdżają tysiące osób z Ukrainy. Wiele z nich zostaje na dłużej, zawiera związki małżeńskie i łatwo się asymiluje. Wynika to min. z łatwości nauki języka polskiego, który dla wielu nacji jest problematyczny jednak Ukraińcom przychodzi ze sporą łatwością.

Ukraina zdecydowanie dłużej utrzymywała się pod wpływem rosyjskim, co nie było dobre dla tego kraju. Obecnie jest tam spora korupcja, a sam kraj znajduje się w realiach Polski wczesnych lat 90, a w wielu miejscach nawet lat 80. Dużym impulsem do rozwoju dla Ukrainy, ale i Polski była organizacja mistrzostw Europy 2012.  Powstały wtedy min. nowoczesne porty lotnicze. Fakt ten nie uciekł przewoźnikom lotniczym, którzy chętnie zaczęli otwierać nowe połączenia z ukraińskich miast. Jedną z takich miejscowości jest prawdopodobnie najbardziej turystyczne miasto położone nad Morzem Czarnym, Odessa.

Wakacje Odessa – bezpieczeństwo

Uwaga: aktualny konflikt Rosja vs Ukraina, uniemożliwia nam zobaczenie tego pięknego kraju. Natomiast zachęcamy do przeczytania o np. pociągiem do Chorwacji, gdzie możemy dość bezpiecznie i sprawnie dostać się do tego pięknego kraju.

Loty na Ukrainę są możliwe z kilku polskich lotnisk. Zazwyczaj polecimy do Kijowa oraz Lwowa, jednak tanie linie zobaczyły potencjał również w połączeniu Polski z Odessą. Potencjał turystyczny Lwowa dla Polaków wydaje się oczywisty i zrozumiały. Kijów jest stolicą i w dodatku oferuje wiele kierunków wschodnich, dzięki czemu jest Hubem lotniczym na Azję. Natomiast o Odessie wielu z nasz słyszało z powodu panującej w okolicy wojny, a tak po prawdzie konfliktu zbrojnego.

Odessa jest miastem bezpiecznym, nie panuje tam żadna wojna, a spędzenie wakacji nie wiąże się z utratą życia. Mamy nadzieje, że tak mocna deklaracja wyjaśnia tą kwestię. Jednak jest to duże milionowe miasto co wiąże się z posiadaniem zagrożeń typowych dla tego typu ośrodków miejskich. Należy pamiętać, że bieda na Ukrainie jest częstsza niż w Polsce i to widać.  Nie oznacza to, że na każdym roku jesteśmy atakowani przez kieszonkowców, jednak warto stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jeżeli nie będzie się prowokować niebezpiecznych sytuacji i samemu prosić się o jakieś problemy to takie nie powinny wystąpić. Na dzień pisania tego wpisu (22.05.2019) nie ma również, żadnych przesłanek dla tego żeby sytuacja w tej części Ukrainy miała ulec zmiana z powodu eskalacji konfliktu z Rosją.

Odessa rys historyczny

Skoro już kwestię bezpieczeństwa mamy załatwioną, zajmijmy się samym miastem. Najogólniej rzecz ujmując Ukraina nie jest zbyt atrakcyjnym Państwem do zwiedzania. Kraj nizinny z miastami choinie obdarzonymi przez socjalistyczną wizję architektury. Jednak równocześnie z dostępem do Morza Czarnego. Morza cieplejszego od naszego Bałtyku i znacząco większego. Jednym z najbardziej znanych miast nad nim położonych jest Odessa. Pierwsze osady na ternie obecnego miasta istniały już w starożytności, jednak nic się z nich nie zachowało do dzisiejszych czasów. Pomyśleć, że miasto znajdowało się kiedyś pod panowaniem Władysława Jagiełły. Morze czarne kiedyś spełniało istotną rolę handlową, co za tym idzie miasto odgrywało znaczącą rolę w regionie. Jednak od czasów pierwszej wojny światowej ta rola była coraz mniejsza. Obecnie głównym źródłem utrzymania dla wielu mieszkańców jest branża turystyczna.

Wczasy Odessa – Atrakcje – Ceny

Odessa to jedno z nielicznych miast architekturą bardziej przypominającą obrazki z miast europejskich. Liczne kamienice, oraz ciekawe stare miasto sprawiają, że człowiek nie czuje się jak na jednym z polskich osiedli budowanych za Gierka, a takie wrażenie można odnieść np. w Kijowie. Poruszanie się po mieście środkami komunikacji miejskiej bywa kłopotliwe. Jak w Polsce autobus spóźni się 3 minuty to narzekań nie ma końca. Na Ukrainie jest z tym zdecydowanie gorzej, a i same autobusy bardziej powinny stać w muzeum niż jeździć po ulicach. Wiele z nich jest zatłoczona, jednak pomimo tych niedogodności, jest to często najlepsze rozwiązanie na pokonanie dłuższych odcinków. Na krótsze trasy warto wybrać tramwaje które poruszają się nieco szybciej, a ich stan jest przyzwoity, choć nie ma co ukrywać również nie jest to poziom znany np. w polskich miastach. Jednak każdy jakoś zaczyna, jeżeli Ukraina nie będzie niepokojona wojnami zapewne szybko nadgoni w tym aspekcie inne Państwa.

Największą atrakcją Odessy jest oczywiście morze i plaże. Te drugie są dość mocno zatłoczone i niezbyt duże, jednak każdy znajdzie tam miejsce dla siebie. Ludzie nie stosują parawanów, zaklepując fragmenty piaskowego wybrzeża o 5 rano.

Schody Potiomkinowskie są najbardziej rozpoznawalnym symbolem Odessy. Nie do końca to zachęcająca informacja do zwiedzania miasta, no ale nic się z tym nie zrobi. Same schody na prawdę są spore jednak to wciąż tylko schody. Drugim z symbolów jest budynek Teatr Opery i Baletu.  Budynek został zaprojektowany przez wiedeńskich architektów w 19 wieku.

Każde miasto ma jakieś swoje Krupówki, Świdnicką czy ulicę Deribasowską. Ta ostatnia to najbardziej znana z ulic Odessy. Długa na 1km podzielona na dwie części z masą sklepików, restauracji i miejsc spotkań. Na tej ulicy żył i tworzył Adam Mickiewicz. Jego dom zachował się do czasów dzisiejszych.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Odessy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne