Strona głównaRozrywkaRanking gier planszowych

Ranking gier planszowych

Sprawdź:

  • Najlepsze planszówki z polskiego podwórka
  • Nasze osobiste TOP10
  • Inne fajne pozycje

Coraz popularniejszym sposobem na spędzanie czasu ze znajomymi są gry planszowe. Na rynku znaleźć można przeróżne fajne gry planszowe, które umilą nam czas spędzony z bliskimi lub z drugą połówką w weekendowy wieczór, ale nie tylko. Gry planszowe to również fajny pomysł na domową posiadówkę przy mocniejszych napojach, które uatrakcyjnią nasze spotkanie. Jakie są najlepsze gry planszowe? Top 10 gier planszowych rozpoczyna kultowa gra, znana większości i dostępna już w każdej wersji, a mianowicie Monopoly. W księgarniach i sklepach z grami znajdziemy Monopoly inspirowane słynnymi filmami czy książkami, jak Monopoly Avengers, Harry Potter czy popularnymi serialami, na przykład Monopoly Rick i Morty. Dostępna jest również wersja dla najmłodszych. Monopoly jest potomkiem słynnej gry z lat 90 tych, czyli Eurobiznes. Wśród top 10 gier planszowych miano najlepszej planszówki otrzymuje również dobrze znana gra Mafia. Dla wtajemniczonych nie trzeba wyjaśniać jej zasad, dla nowicjuszy gra ta sprawdzi się w dużym gronie, a im więcej osób, tym lepsza zabawa. Zasady gry Mafia są proste. Część grupy zostaje podzielona na mafiozów i policjantów, a także należy wybrać Mistrza Gry oraz jednego Agenta. Cała gra polega na zdemaskowaniu mafiozów. Pomocne w tym wypadku okazują się gesty i zachowanie uczestników. W rankingu gier planszowych nie może zabraknąć gry 5 sekund. Ta fajna gra planszowa nie tylko pobudza wyobraźnię graczy, a także sprawdza ich refleks. W ciągu 5 sekund osoba musi odpowiedzieć na pytanie zadane przez drugą osobę. Punkty przyznają uczestnicy za najbardziej kreatywne odpowiedzi. Dla mniejszego grona fajną grą planszową w top 10 są kultowe Scrabble. Ta gra również pozwoli na uruchomienie szarych komórek uczestników oraz wyzwolenie ich kreatywności. Im dłuższe hasło, tym więcej punktów, a za oznaczone pola dodatkowe bonusowe. W zestawieniu top 10 gier planszowych wspomnieć należy o grze Taboo. Zasady gry proste, więc każdy z uczestników powinien od razu załapać, a przy tym zapewnia ona dużo śmiechu, dlatego sprawdzi się na domówkach czy imprezach rodzinnych. Grupa musi nakierować wyznaczoną osobę do odgadnięcia hasła bez użycia go. W tej grze również liczy się czas oraz najbardziej powiązane skojarzenia.

pionki na grze planszowej

Ranking gier planszowych – najfajniejsze pozycje

Pierwsze miejsce zajmuje Monopoly. Ze względu na swoją tematykę, każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to jednak czasochłonna gra, szczególnie na długie zimowe wieczory. Numer 2 w rankingu gier planszowych to gra Taboo. W doborowym towarzystwie potrafi przynieść wiele śmiechu. Numer 3 w top 10 gier planszowych to gra Dixit. Następną fajną grą planszową jest gra Ego dostępna w różnych wersjach, między innymi w wersji dla zakochanych. Miejsce 5 w top 10 gier planszowych zajmuje gra Czółko. Do tego zestawienia należy dodać także gry na imprezy z alkoholem i zabraknąć tutaj nie może na pewno gry „Do or drink”, czy „Nigdy w życiu” albo „Żulobiznes”. Na popularności zyskują coraz częściej gry z rozbudowaną fabułą, bardzo często przenoszące nas w świat fantazji i magii. Do najpopularniejszych i najlepszych planszówek tego typu należą przede wszystkim „Alchemicy”, „Everdell”, „Władca Pierścieni” czy „Fantastyczne Światy”. Dla zajęcia czasu dzieciom na imprezach rodzinnych, ale także koloniach czy świetlicach szkolnych poleca się jako najlepsze planszówki między innymi „Super Farmer”, Monopoly wersja dla dzieci, Scrabble junior.

Koniecznie sprawdź grę w crocinole, która zdobywa coraz większą popularność!

Ciężko wybrać najlepsze planszówki. W zależności od grona zainteresowanych, mogą to być czasochłonne, wciągające gry, z szeroko rozbudowaną fabułą, ale także krótkie gry, które świetnie się sprawdzą na przełamanie lodów i rozkręcenie towarzystwa. Gry planszowe powinny zintegrować towarzystwo, ale także zmobilizować je do myślenia strategicznego, a przede wszystkim przynieść dużą dawkę śmiechu. Każdego roku na rynku pojawiają się coraz nowsze wersje kultowych gier, ale także dużo jest nowości, z których warto skorzystać, aby zapewnić rozrywkę dla naszych znajomych, przyjaciół, czy rodziny.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne