Kurator to osoba, która ma za zadanie opiekować się młodocianymi lub małoletnimi. Jego praca najczęściej polega na wizytach w domach czy placówkach edukacyjnych. Zazwyczaj pojawia on się w tygodniu, ale czy kurator może przyjść w weekend? Dziś odpowiemy na to pytanie!
Kim jest kurator?
Warto zacząć od zdefiniowania pracy i osoby kuratora społeczeństwie. Kurator ma otaczać troską i sprawować pieczę nad przedmiotami, ludźmi czy też interesem publicznym. Wyróżniamy kilka rodzajów kuratorów:
- Kurator prawny — odpowiedzialny jest on za reprezentowanie osoby, która nie jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje dobro i bezpieczeństwo. Chodzi tutaj głównie o osoby ubezwłasnowolnione, ułomne, ale także o dzieci zarówno te poczęte, jak i te nienarodzone.
- Kurator sądowy — zajmuje się głównie wychowaniem i resocjalizacją. To właśnie na osobie wykonującej ten zawód skupimy się w dzisiejszym artykule. Zazwyczaj opiekuje się on osobami nieletnimi lub młodocianymi, które w przeszłości sprawiały problemy wychowawcze lub nawet dokonały przestępstwa lub wykroczenia.
- Kurator oświaty — sprawuje pieczę nad publicznymi i prywatnymi placówkami edukacyjnymi. Działa jedynie na terenie konkretnego województwa.
- Kurator wystaw/kurator sztuki — opiekuje się dziełami artystycznymi. Niestety nie jest jawnie określone, co należy do jego zadań.
- Kurator banku — nadzoruje prace banku, dogląda decyzji podejmowanych przez zarząd.
Kurator sądowy — czym konkretnie się zajmuje? Czy pracuje w weekendy?
Mając na uwadze informacje zawarte powyżej, możemy śmiało stwierdzić, że kurator to nie tylko osoba, która przychodzi i kontroluje młodzież. Dziś skupimy się jednak na pracy i zadaniach kuratora sądowego, a także na odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, a mianowicie: “czy kurator może przyjść w weekend: , a także “czy kurator może przyjść bez zapowiedzi”.
W myśl rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 12 sierpnia 1998 r., które reguluje zadania i obowiązki kuratora społecznego w tym przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na określonych zasadach oraz w określonym czasie, obowiązkiem służbowym kuratora staje się przeprowadzanie wyżej wymienionego wywiadu. To właśnie z tego powodu najczęściej będziemy gościć u siebie kuratora.
Kiedy, gdzie i o której godzinie, kurator może przeprowadzić z nami wywiad środowiskowy lub nas odwiedzić?
Zgodnie w wyżej wymienionym rozporządzeniem wywiad środowiskowy przeprowadza się w miejscu pobytu osoby podsądnej, może to być miejsce zamieszkania, lecz także miejsce pracy czy nauki danej osoby.
Kurator, przeprowadzając taki wywiad, wypytuje o osobę podsądną rodzinę, sąsiadów, przełożonych, czy nauczycieli, w celu zdobycia jak największej ilości informacji o danej osobie.
Czy kurator może przyjść bez zapowiedzi?
Co do zasady zawartej w ustawie, wywiad środowiskowy oraz wizyty kuratorskie powinny odbywać się w godzinach od 6:00 do 22:00, jednakże nie ma określonego datowania, także możemy śmiało założyć, że kurator złoży nam wizytę w dni powszednie, a także w soboty niedziele czy święta. To samo tyczy się zapowiedzi wizyty, możemy domniemywać, że kurator zadzwoni wcześniej do nas, aby nie przyjechać „na darmo” kiedy nie zastanie nas w miejscu zamieszkania, pracy bądź nauki, ale nigdy nie powinno się takich domysłów brać za pewnik lub regułę.