Strona głównaPoradyJak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony przez pracodawcę? Takie pytania w internecie wcale nie należą do rzadkości. Niestety wciąż zdarza się, że pracodawcy z nieuwagi lub z całkowitym rozmysłem postanawiają nie opłacać obowiązkowego ubezpieczenia swoich pracowników. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że pracownik chce wiedzieć, czy jestem ubezpieczony. Nawet jeśli mamy o swoim pracodawcy bardzo dobre zdanie, zawsze warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Tym bardziej że łatwo dowiedzieć się jak sprawdzić po peselu czy jestem ubezpieczony.

Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne w ZUS?

Choć brzmi to poważnie, w rzeczywistości nie stanowi większego problemu. Ponadto są aż 3 sposoby i odpowiedzi na to, jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obowiązek ubezpieczenia obejmuje zarówno pracowników, jak i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a także uczniów, emerytów i rencistów, osoby bezrobotne zgłoszone w Urzędzie Pracy, a nawet studentów. Poza tym istnieje możliwość „podpięcia” członka rodziny pod nasze ubezpieczenie zdrowotne. Warunkiem jest pozostawanie w tym samym gospodarstwie domowym. Zatem jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony? Jest na to kilka sposobów.

Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne w ZUS?

Może zdarzyć się tak, że choć początkowo byliśmy ubezpieczeni i nasz szef regularnie opłacał nasze stawki, to po pewnym czasie z jakiegoś powodu przestał to robić. Co się wówczas dzieje? Zawsze warto być na bieżąco i wiedzieć jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym w NFZ. Nadal mamy prawo do wszystkich świadczeń z ZUS, jednak czas, gdy pracodawca nie odprowadzał za nas składki do ZUS nie wlicza się do emerytury. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Istnieją na to aż trzy proste metody. Pierwszym sposobem na to jak sprawdzić po peselu czy jestem ubezpieczony jest wybranie się do najbliższej przychodni. Wystarczy podać swój numer pesel pielęgniarce lub lekarzowi, by uzyskać natychmiastową odpowiedź. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, nasze dane podświetlą się w systemie na zielono. To dobry sposób na to, jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym w NFZ.

Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym przez internet?

Istnieje jeszcze inny sposób na to, jak sprawdzić po peselu czy jestem ubezpieczony. Nie trzeba w tym celu nawet wychodzić z domu ani nigdzie dzwonić. Możemy tego dokonać przy użyciu telefonu lub komputera. Zatem jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym przez internet? Wystarczy wejść na oficjalną stronę ZUS i założyć tam konto pacjenta. Potrzebny jest do tego profil zaufany ePUAP. Jeśli już taki posiadamy, sprawdzenie, czy mam ubezpieczenie zdrowotne nie będzie stanowiło większego problemu. Trzeba będzie wejść w zakładkę „Ubezpieczony”, a następnie „Ubezpieczenia i płatnicy”. Okazuje się zatem, że to, jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne w ZUS nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani biegania po urzędach.

Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym NFZ?

Wiemy już jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym przez internet. Czasem jednak odpowiedź na pytanie, czy mam ubezpieczenie zdrowotne może być trudniejsza do uzyskania. Jest jeszcze jeden sposób na to, jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony przez pracodawcę. Trzeba założyć konto online w ZIP – Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Tam dowiemy się, czy mam ubezpieczenie zdrowotne i jest to bardzo prosty sposób na to, jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony przez pracodawcę.

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona w PZU?

To już inna kwestia niż w przypadku pytania, czy mam ubezpieczenie zdrowotne. ZUS to obowiązkowe ubezpieczenie, które obejmuje większość Polaków. Natomiast kwestia jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona w PZU to indywidualna kwestia każdego z nas. Nie są to obowiązkowe składki, dlatego trzeba samodzielnie o to zadbać. Aby sprawdzić, czy jestem ubezpieczona w PZU warto skontaktować się z przedstawicielem tego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne