Hemoroidy to żylaki odbytu, a dokładniej gęsty splot naczyń, który ma za zadanie uszczelniać odbytnicę, razem ze zwieraczem. Normalny, zdrowy splot, nie jest wyczuwalny podczas badań i nie powoduje żadnego dyskomfortu, jednak jest wiele czynników, które mogą powodować choroby hemoroidalne, które powodują szereg negatywnych i męczących skutków. Choroby hemoroidalne mogą być powodowane niewłaściwym żywieniem, czy też nieprawidłowymi nawykami dietetycznymi. Częstymi przyczynami występowania hemoroidów są czynniki takie jak zbyt niska zawartość błonnika w organizmie, nadmierne i zbyt częste spożywanie alkoholu. Nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów, jednak tego typu schorzenia mogą wiązać się z siedzącym trybem życia oraz pracy, a także zmianami w budowie żył, oraz ich pracy, jak i znacznie zawyżonym ciśnieniem śródbrzusznym, którego przyczyn można doszukiwać się najczęściej w zbyt długiej pozycji siedzącej. Ciśnienie śródbrzuszne często towarzyszy też ciąży, dlatego wiele przyszłych matek często zmaga się z hemoroidami. Niektóre sporty, tak jak, chociażby jazda konna, w niektórych przypadkach również powodują pojawianie się schorzeń związanymi z hemoroidami. Hemoroidy występują znacznie częściej u osób zmagających się z nadciśnieniem, czy też różnorakimi chorobami serca, a także u ludzi w zaawansowanym wieku. Objawami charakterystycznymi dla hemoroidów, są świąd i pieczenie odbytu i jego okolic, a także w już nieco bardziej zaawansowanych przypadkach, drobne krwawienia i plamienie bielizny. Przy zaobserwowaniu tego typu objawów, warto pamiętać, że powinno się natychmiast zgłosić do lekarza, ponieważ mogą to być objawy innych, poważniejszych chorób.
Hemoroidy – co należy zrobić, aby się wchłonęły?
Odpowiedzi na pytanie co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły, najczęściej może udzielić lekarz. Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów, zwłaszcza takich jak krwawienie, powinno się zgłosić do lekarza, nie zwlekając z czasem. Ważna jest również profilaktyka, i unikanie siedzenia przez długie okresy czasu, ponieważ może to powodować pojawianie się hemoroidów. Wpływ na powstawanie tego typu uciążliwych schorzeń, często na też dieta, poleca się więc spożywanie produktów, które zawierają duże ilości błonnika, oraz nieprzesadzanie z alkoholem. Przy występowaniu takich problemów, nawet lekarz pierwszego kontaktu będzie w stanie skutecznie poradzić, co zrobić by hemoroidy się wchłonęły. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które pomagają na takie problemy, te mocniejsze, dostępne na receptę, mogą zostać przepisane przez lekarza. W aptekach znajdziemy też wiele preparatów, które można dostać bez recepty.
Domowe sposoby na leczenie hemoroidów
Domowe sposoby na leczenie hemoroidów są najbardziej skuteczne gdy stosuje się je już przy pierwszych, wczesnych objawach problemu. Jeśli zwleka się za długo, mogą one okazać się niewystarczające, konieczne będzie wtedy udanie się do lekarza i szukanie profesjonalnej pomocy. Przy leczeniu hemoroidów, kluczową rolę odgrywa poprawna higiena, która zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w okolicy występowania problemu. Według wielu osób dobrym, domowym sposobem na leczenie hemoroidów, jest zażywanie długich, ciepłych, siedzących kąpieli, zwłaszcza w wodzie z dodatkami leczniczych olejków. Na objawy takie jak swędzenie czy pieczenie, dobre są roztwory z szałwii czy krwawnika, które eliminują te uciążliwe objawy. W niektórych przypadkach mówi się o tym, że olej kokosowy pomaga na hemoroidy. Domowe sposoby na leczenie hemoroidów nie gwarantują jednak stuprocentowej skuteczności.
Czy czosnek pomaga na hemoroidy?
Zgodnie z opinią dużej ilości osób, w diecie osób, które zmagają się z hemoroidami, nie powinno brakować czosnku. Czosnek wytwarza fibrynę, która wspomaga gojenie się ran, a także zapobiega pęknięciom, które następują często, zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach hemoroidów. Powinno się jednak uważać, by nie przesadzić ze spożywaniem czosnku, ponieważ, mimo że w często pomaga on w leczeniu hemoroidów, może też, w nadmiernej ilości, powodować zapalenia żył hemoroidalnych.