Strona głównaTurystykaSzlak kulinarny Podkarpackie Smaki - co warto zobaczyć?

Szlak kulinarny Podkarpackie Smaki – co warto zobaczyć?

Nic tak nie poprawia nastroju, jak znakomite, regionalne potrawy. Tych na Podkarpaciu nie brakuje.   Odwiedzając najciekawsze miejsca w tym regionie nie można pominąć miejsc związanych z gastronomią. Wiadomo też nie od dzisiaj, że głód przygód najlepiej zaspokaja się w polecanych punktach gastronomicznych. Aby skosztować najlepszych potraw trzeba znaleźć się na szlaku kulinarnym Podkarpackie Smaki.

Podkarpackie Smaki zrzeszają najlepsze i najwyżej oceniane restauracje w regionie. Dzięki temu można zapoznać się z nietuzinkowymi kompozycjami składników i aromatami, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. Jak dokładnie trafić na Podkarpacki Szlak Kulinarny?

Bogata oferta Podkarpackiego Szlaku Kulinarnego

Festiwal przyciąga smakoszy z całego kraju już od sześciu lat. W chwili obecnej partnerami Podkarpackich Smaków jest czterdzieści osiem podmiotów gastronomicznych, w tym aż czterdzieści dwie restauracje. Ciekawostką jest, że do listy dołączyły również gospodarstwa agroturystyczne, winnice oraz cukiernie. Na liście lokali znajdują się mniejsze, przytulne restauracyjki, ale i robiące ogromne wrażenie na gościach obiekty, jak Patio Rzeszów. Piękna tradycja kultywowania tradycyjnych smaków znajduje coraz większe poparcie lokalnej społeczności i samych turystów. Jak się okazuje, to właśnie potrawy regionalne Podkarpacia coraz częściej ujmowane są w kategoriach atrakcji turystycznych.

Kto stoi za Podkarpackimi Smakami?

Coraz częściej  o regionalnych potrawach mówi się w kontekście dziedzictwa niematerialnego. Dawne receptury, wykorzystywane do dziś, wciąż przygotowywane są z tych samych składników, w identyczny sposób. Do powstania w 2013 roku Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki przyczynili się pasjonaci smaku ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju u Promocji Podkarpacia. Zaletą promowanych w ten sposób miejsc jest również ich lokalizacja – prawie połowa z nich pozwala gościom odetchnąć od miejskiego zgiełku na łonie natury, w głębi spokojnych podkarpackich wsi. Podkarpacki Szlak Kulinarny jest bardzo różnorodny, dlatego został podzielony na trzy różne trasy. Do odkrycia są smaki kuchni najbardziej intrygującej: łemkowsko-bojkowskiej. Restauracje nie szczędzą jednak nowości i łączenia tradycyjnych smaków z modną dzisiaj kuchnią fusion czy kuchnią etniczną. Dzięki temu odwiedzanie kolejnych miejsc na szlaku jest dodatkową przygodą do każdej wyprawy. Do wyboru jest Trasa Północna, Bieszczadzka oraz Beskidzko-Pogórzańska, a wszystkie one składają się z dań dla siebie najbardziej charakterystycznych.

Najpopularniejsze potrawy regionalne Podkarpacia

Trudno jednoznacznie wskazać na najpopularniejsze potrawy tego regionu. Kuchnia Podkarpacia jest bardzo różnorodna dzięki wielu naleciałościom i wpływom, jakim ulegała przez kolejne wieki. Często serwowanymi podkarpackimi smakami są proziaki. To przekąska złożona z upieczonych na sodzie bułek, które podaje się zwykle z dodatkiem czosnkowego masła. Niektórzy wolą jeść je na słodko, na przykład z dżemem owocowym. Regionalnym napitkiem w tym miejscu jest obowiązkowo kwas wyrazisty kwas chlebowy. Często podawanymi smakołykami są dania z dziczyzny, serwowanej tutaj po mistrzowsku. Wśród wykwintniejszych dań pochodzących na przykład z Patio Rzeszów, warty uwagi jest żur gotowany na własnym zakwasie, aksamitny, sezonowy krem z kurek, ale też pierogi nadziewane gęsiną czy biodrówka jagnięca – specjalność restauracji.

Dlaczego warto poznać podkarpackie smaki?

Jedzenie doskonałych potraw cieszy człowieka tak bardzo, jak wędrowanie i poznawanie nowych miejsc. Szlak daje możliwość poznania czegoś więcej, niż utarte szlaki, którymi podążają wszyscy. To możliwość znalezienia inspiracji, radości, wytchnienia i nauka cieszenia się na nowo tak prostymi sprawami, jak smaczny posiłek w gronie przyjaciół czy rodziny.

Więcej na: https://www.patio-rzeszow.pl/

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne