Strona głównaNajciekawszeSchrony w polskich miastach. Gdzie je znajdziemy?

Schrony w polskich miastach. Gdzie je znajdziemy?

W każdym kraju w celu zapewnienia bezpieczeństwa na wpadek nieprzewidzianych działań wojennych posiada schrony przeciwatomowe. W Polsce znajdziemy je w kilku najważniejszych miastach. Przede wszystkim schron przeciwatomowy w Polsce przysługuje najwyższym rangą osobom w państwie, w tym prezydentowi. Obecność schronu prezydenckiego w Warszawie jest dość łatwa do przewidzenia. W takim razie gdzie są schrony w Radomiu, a gdzie są schrony w Krakowie? Jak ich szukać i kto może z nich skorzystać?

Jeśli chodzi o budownictwo militarne, prezydencki schron przeciwatomowy w Poznaniu nie jest jedynym, jaki znajdziemy w naszym kraju. Na mapie Polski można znaleźć jeszcze całą masę punktów o podobnym zastosowaniu – w razie kryzysu wojennego.

Gdzie w Warszawie są schrony?

Zdecydowanie najważniejszym obiektem pod względem obronnym dla głowy naszego państwa jest schron prezydencki w Warszawie, w czasach PRL-u utworzony na terenie Huty Warszawa. Dzisiaj pełni bardziej funkcje muzealne, rzadko też jest nazywany po prostu schronem prezydenckim w Warszawie. Jeszcze gdzie w Warszawie są schrony, o których warto wiedzieć? Najciekawszy w całej historii jest fakt, że zgodnie z obowiązującymi dzisiaj przepisami nie możemy nawet mówić o budynkach pełniących takie funkcje. W tym sensie pytanie o to, gdzie w Warszawie są schrony, jest dość jednoznaczna – nie ma takich czynnych obiektów. Te, które istniały, pełniły rolę sentymentalnych obiektów historycznych.

warszawskie metro
Warszawskie metro to dobre miejsce, aby schronić się podczas ataku.

Gdzie są schrony w Krakowie, a gdzie są schrony we Wrocławiu?

Wymienione dwa miasta to jedne z największych w Polsce, a także ważniejszych z historycznego punktu widzenia. Gdzie są schrony w Krakowie? Akurat w tym mieście schronów nie brakuje, głównie przeciwlotniczych z lat 50. XX wieku. Jeśli chodzi o dokładną lokalizację, gdzie są schrony w Krakowie, z bliska 1000 obiektów najwięcej można odnaleźć w dzielnicy Krowodrza oraz Nowa Huta.

Jeśli chodzi o to, gdzie są schrony we Wrocławiu, z czasów II wojny światowej pozostało wybudowanych w tym czasie pięć schronów. Budowa ich została zarządzona przez Adolfa Hitlera. W takim razie gdzie są schrony we Wrocławiu? Zlokalizowane są przy 5 ważniejszych ulicach: Ołbińskiej, Białodrzewnej, Ładnej, Grabiszyńskiej i na Placu Strzegomskim.

Jedyny prezydencki schron przeciwatomowy w Poznaniu?

Oficjalnie posiadamy jeden prezydencki schron przeciwatomowy – w Poznaniu obecnie obiekt ten służy Władzom Miasta Poznania. Obiekt pochodzi z czasów zimnej wojny. W tej chwili prezydencki schron przeciwatomowy w Poznaniu wykorzystywany jest jako element ekspozycji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Czy wiesz, gdzie są schrony w Łodzi? A gdzie są schrony w Olsztynie?

schron olsztyn
Źródło: gazetaOlsztynska.pl. Przedstawia wejście do jednego z Olsztyńskich schronów.

Aż do końca 1989 roku w Łodzi istniało ponad 600 obiektów wojskowych, używanych z przeznaczeniem na schron przeciwlotniczy dla mieszkańców. Gdzie są schrony w Łodzi teraz i ile ich zostało? Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, gdzie są schrony w Łodzi nurtuje coraz większą część Łodzian. Obecnie ilość ich się nie zmniejszyła, zmniejszyła się jedynie ich dostępność dla cywilów.

Z większych miast spora uwagę przykuwa też Olsztyn. Gdzie są schrony w Olsztynie? 65 obiektów wybudowanych na terenie całego miasta dzieli różnica aż 68 lat. Mieszkańcy często pytają, gdzie jest schron w Olsztynie – najstarszy i najmłodszy. Pierwszego z nich można znaleźć przy u. Pieniężnego, drugi – na rogu ulicy 1 Maja i Partyzantów.

Gdzie jeszcze są schrony przeciwatomowe w Polsce? Gdzie są schrony w Radomiu?

Jeśli chodzi o kwestię, gdzie są schrony w Radomiu, przeważająca ich część zlokalizowana jest w centrum i jest zarządzana przez spółdzielnie mieszkaniowe. Nigdy nie był wykorzystane, nawet za czasów zimnej wojny, na okoliczności której powstały.

Także inne polskie miasta mają swoje schrony. Gdzie są schrony w Gdańsku? To jedno z lepiej zabezpieczonych miast na północy. Jeśli chodzi o to, gdzie są schrony w Gdańsku, odpowiedź jest ciekawa, ponieważ dwa z nich posiada nawet Stocznia Północna. Czy wiesz, jeszcze gdzie są schrony w Gdańsku? Sporo z nich mieści się w centralnej części, również w okolicy dworca.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne