Strona głównaPoradyZgubiłem świadectwo pracy, czyli wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy

Zgubiłem świadectwo pracy, czyli wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy

Skąd wziąć świadectwo pracy? To ważny dokument, który otrzymujemy od swojego pracodawcy zawsze, gdy kończymy współpracę. Niezależnie od tego czy zwalniamy się sami, czy zostajemy zwolnieni, czy też odchodzimy na emeryturę lub następuje likwidacja firmy. Obecnie minęły już czasy, gdy w jednym miejscu pracowało się kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. W tej chwili miejsca zatrudnienia zmieniamy średnio co kilka lat. Trudno więc oczekiwać, że przez całe życie uda nam się nie zapodziać takiego dokumentu. Zapytania typu „zgubiłem świadectwo pracy” są zatem dość częste w internecie. Na szczęście otrzymanie nowego świadectwa nie jest szczególnie trudne. Podpowiadamy, co należy zrobić, żeby je uzyskać w różnych sytuacjach, np. jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu.

Zgubiłem świadectwo pracy – co robić?

Sytuacja zdarza się dość często, tym bardziej że samo świadectwo pracy jest nam potrzebne raczej sporadycznie. Zatem skąd wziąć świadectwo pracy? Najprościej będzie zwrócić się z prośbą o wystawienie duplikatu w swoim byłym miejscu pracy. Możemy zrobić to osobiście bądź za pośrednictwem oficjalnego pisma. Niezależnie od formy, w jakiej złożymy wniosek, pracodawca powinien wydać nam duplikat świadectwa pracy. Minusem jest jednak brak przepisów, które regulowałyby, w jakim terminie powinniśmy otrzymać odpis dokumentu. Pamiętajmy jednak, że wniosek o wydanie duplikatu świadectwa na piśmie zawsze jest traktowany bardziej poważnie. Może jednak się zdarzyć, że osobiste zwrócenie się z taką prośbą poskutkuje natychmiastową reakcją. Wiele zależy od samego pracodawcy. 

Nie otrzymałem świadectwa pracy – co robić?

Problem typu “zgubiłem świadectwo pracy” nie zawsze jest powodem braku tego dokumentu. Czasem w grę wchodzi inna kwestia – nie otrzymałem świadectwa pracy – co robić? Niestety tutaj wina leży po stronie pracodawcy, który ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy najdalej w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania umowy. Może się zdarzyć, że jest to niedopatrzenie, które zostanie szybko naprawione. Jeśli jednak pojawia się problem typu “nie otrzymałem świadectwa pracy – co robić?” to mamy prawo wejść nawet na drogę sądową. Tu nie jest potrzebny nawet wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy, ponieważ nie dostaliśmy nawet oryginału.

Jak odzyskać świadectwo pracy od pracodawcy?

Pewne jest to, że pracodawca ma obowiązek prowadzić sumiennie pełną dokumentację pracowniczą. To właśnie ona jest odpowiedzią na to, skąd wziąć świadectwo pracy, a także jak odzyskać świadectwo pracy od pracodawcy w ogóle. Ten dokument jest nam potrzebny nie tylko do uzyskania rozmaitych świadczeń czy podczas starania się o emeryturę, ale też do potwierdzenia naszego stażu pracy i przysługującego nam urlopu. Jest nam on zatem niezbędny do podjęcia nowej pracy. Stąd też często pada pytanie jak odzyskać świadectwo pracy od pracodawcy. Jeśli pracodawca nam go nie wyda, możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Możliwe jest także wystąpienie o odszkodowanie.

Jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu?

To także dość częsty problem. Nie oznacza to jednak. że nie mamy już absolutnie żadnych szans na odzyskanie dokumentu. W internecie można znaleźć dużo podpowiedzi na to, jak uzyskać świadectwo pracy z nieistniejącej firmy. Przedsiębiorstwa otwierają się, zamykają i przekształcają. Nie oznacza to jednak, że nie ma już żadnego sposobu na to jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu. W takim przypadku z pomocą przychodzi nam ZUS. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę zapytanie “jak uzyskać świadectwo pracy z ZUS” żeby otrzymać garść cennych porad. Wówczas to jak uzyskać świadectwo pracy z nieistniejącej firmy nie będzie stanowiło większego problemu.

Jak uzyskać świadectwo pracy z ZUS?

Przede wszystkim ZUS sam w sobie nie przechowuje naszych świadectw pracy. Nie ma jednego systemu, w którym byłyby zgromadzone takie dokumenty. Jednak możemy otrzymać podpowiedź jak uzyskać świadectwo pracy z ZUS na tej zasadzie, że dowiemy się, gdzie archiwizowane są dokumenty po zamkniętym zakładzie pracy. Zyskujemy więc informację, do kogo należy się zwrócić o wydanie świadectwa.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne