Strona głównaPoradyJak się nie stresować? Sposoby na obniżenie napięcia w trudnej sytuacji

Jak się nie stresować? Sposoby na obniżenie napięcia w trudnej sytuacji

Stres jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka, jednak większość z nas utożsamia go z czymś nieprzyjemny i paraliżującym. W rzeczywistości jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu na trudne warunki środowiskowe, przez co uczucie to pojawia się najczęściej tuż przed ważnym wydarzeniem w życiu lub jako efekt niepewności. Jak się nie stresować? Czy istnieją skuteczne sposoby na zwalczenie stresu w różnych warunkach? Oto sposoby, które koniecznie musisz wypróbować!

Jak się nie stresować przed egzaminem lub maturą? Sen i jego dobroczynne właściwości

Większość z nas spotkała się po raz pierwszy ze stresem na wczesnym etapie edukacji, kiedy to sprawdziany szkolne potrafiły obudzić w każdym dziecku ziarno niepewności. Dla części osób egzamin dojrzałości do teraz stanowi przeżycie z gatunku tych najbardziej traumatycznych, gdzie nieprzyjemne uczucie napięcia całkowicie zdominowało myśli.

Jak nie stresować się maturą i przejść przez ten oraz inne ważne momenty życia w komfortowy sposób? Okazuje się, że wielu maturzystów w ostatnich dniach nauki zapomina o właściwej higienie snu, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu komfortu psychofizycznego. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie odpowiedniego rytmu dobowego i spędzanie na odpoczynku siedmiu lub ośmiu godzin, również w nocy poprzedzającej maturę.

Podekscytowanie może skutkować trudnościami z zasypianiem, jednak wówczas warto pozbyć się z pokoju zbędnych źródeł światła, skupić się na swoim oddechu i starać się rozluźnić każdy mięsień ciała. Efektem takiego działania jest znacznie mniejszy poziom stresu odczuwany zaraz po obudzeniu, co idzie w parze z większą pewnością siebie i jasnością myśli podczas trwania samego egzaminu.

Stres przed szkołą lub pracą – jak go zwalczyć?

Egzamin na prawo jazdy lub matura to momenty życia, które charakteryzują się stosunkowo krótkim czasem trwania. Bardziej problematyczna sytuacja dotyczy osób, u których stres pojawia się przed każdym wejściem do szkoły lub pracy. Ma on charakter przewlekły, dlatego znalezienie skutecznego sposobu jego zwalczania pomaga uchronić się przed poważnym uszczerbkiem na zdrowiu – zarówno w sferze psychologicznej, jak i fizycznej.

Jak nie stresować się pracą? W tym celu warto każdego wieczoru przygotować się mentalnie do następnego dnia – sporządzić listę obowiązków, istotnych kwestii oraz potencjalnych kłopotów. Największym stresorem jest bowiem niepewność, która skutkuje pojawieniem się uczucia paraliżu całego ciała. Będąc przygotowanym na wyzwania, można stopniowo zmniejszać poziom tego nieprzyjemnego uczucia, aby wreszcie się całkowicie go pozbyć.

Jak się nie stresować szkołą lub pracą? Świetnym pomysłem jest również regularna aktywność fizyczna. Wysiłek prowadzi do długotrwałego obniżenia ciśnienia krwi, a możliwość ucieczki myślami do zupełnie innych tematów ma korzystny wpływ na zdolność regulacji trudnych emocji.

Co zrobić, kiedy żaden z wymienionych sposobów nie działa?

W przypadku większości osób poziom stresu można wydatnie obniżyć poprzez trening siłowy, bieganie oraz sen. Jednak dla niektórych te metody są niewystarczające. W takiej sytuacji warto skupić się na swoich myślach i działaniach, aby pozwolić sobie na mentalne przygotowanie do zmierzenia się z wyzwaniami życia. Ten sposób znakomicie działa w przypadku domatorów, którzy stają przed koniecznością odbycia dalekiej podróży lub wyjechania do innego miasta.

Jak nie stresować się przed wyjazdem? Zaplanuj każdą jego część dokładnie – im większa wiedza, tym większa pewność! Znając charakterystykę drogi, sposób poruszania się po zagranicznym kraju lub metody rozwiązania typowych problemów, można uzyskać spokój ducha, co oszczędzi wielu nieprzyjemnych chwil.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt ogólnej troski o zdrowie, bowiem stres jest odczuwalny znacznie mocniej w przypadku choroby lub ogólnego pogorszenia kondycji organizmu. Suplementacja witaminy D, zbilansowana dieta oraz odpowiednia podaż płynów to obowiązek – nie tylko dla osób, które wykazują problemy z radzeniem sobie ze stresem.

Wiele czynników, które dotyczą walki z tym nieprzyjemnym uczuciem, ma charakter osobniczy. Warto jednak wykorzystać kilka z wyżej wymienionych metod – nikt bowiem nie dowie się, jak się nie stresować w sądzie lub na rozmowie o pracę, jeśli nie podjęte zostaną próby regulacji poziomu emocji. W większości przypadków stoczenie pojedynku z tym uczuciem może skończyć się zwycięstwem – wystarczy jedynie samozaparcie oraz wytrwałość w dążeniu do celu!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne