Strona głównaPracaPilot samolotu - zarobki, licencje, wykształcenie

Pilot samolotu – zarobki, licencje, wykształcenie

Wiele osób w dzieciństwie marzyło o tym, aby zostać pilotem samolotu. Jak wiemy zawód ten jest uznawany za zawód prestiżowy i szanowany. Czy łatwo zostać pilotem samolotu? Przez jakie etapu trzeba przejść? No i w końcu ile zarabia pilot samolotu?

Ile zarabia pilot samolotu? Dane z 2022

Jak wiemy pilot samolotu zarabia więcej niż zwyczajny kierowca autobusu czy pociągu. Większe pieniądze idą oczywiście za tym, że na pilocie jest obarczona większa odpowiedzialność. Zarobki głównie zależą od tego w jakim kraju pracujemy i u jakiego pracodawcy. Możemy zatrudnić się w tanich liniach lotniczych takich jak Wizzair czy Ryanair, a możemy również skorzystać z oferty pracy polskich linii lotniczych. Na jakie zarobki może zatem liczyć pilot samolotu pasażerskiego? Zacznijmy od tego, że pilot nie ma stałej pensji i często jego widełki zarobkowe są bardzo duże. Według europejskich standardów kapitan na pokładzie Airbusa może zarabiać nawet 10 tysięcy euro netto. W zależności od wylatanych godzin oraz pracodawcy zarobki zaczynają się od 3 tysięcy euro na rękę.

Czy zarobki pilota helikoptera różnią się stanowczo od pilota samolotu pasażerskiego? Ile zarabia pilot myśliwca? Kapitan myśliwca może liczyć na o wiele mniejsze zarobki niż kapitan na pokładzie samolotu pasażerskiego. W Polsce kapitan wojskowy może liczyć na 5000-6000 złotych brutto + dodatki. W skład dodatków składa się między ponad 1500 zł za sam fakt wylotu w ciągu miesiąca. Pilotem helikoptera można zostać nie tylko w wojsku czy firmach transportowych, ale także w GOPRZE lub w szpitalu jako pilot śmigłowca medycznego. Zarobki pilota helikoptera są również niższe od zarobków pilota samolotu pasażerskiego. Oscylują w granicach 7 tysięcy brutto. Reasumując jeśli liczymy na pieniądze to powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności pracą w liniach lotniczych.

Jak zostać pilotem samolotu?

Jeśli Twoją pasją jest lotnictwo i chcesz podróżować po całym świecie to doskonałym zawodem dla Ciebie może być właśnie praca jako pilot lotniczy. Prawo jazdy kategorii B możemy zdobyć w ciągu 3 tygodni, jeśli się bardzo postaramy. W przypadku zdobycia licencji na pilotowanie samolotu pasażerskiego nie jest to takie łatwe i szybkie. Rozróżniamy aż 3 podstawowe licencje

  • CPL – w skrócie taka licencja posiada ograniczenia wagowe samolotu oraz ilość osób, które znajdują się na pokładzie
  • PPL – licencja na prowadzenie samolotu w celach osobistych, czyli tak zwana licencja turystyczna
  • ATPL – czyli licencja na której zależy osobą, które marzą o pracy w liniach lotniczych. Pozwala na pilotowanie dowolnego samolotu z dowolną ilością pasażerów.

Czy trzeba mieć specjalne wykształcenie, aby stać się pilotem? Nie trzeba, lecz szkoła wyższa o kierunku lotniczym będzie bardzo dobrą bazą i zwiększa Twoje szansa na zdobycie licencji całkowicie za darmo. Ministerstwo Infrastruktury dla najpilniejszych uczniów finansuje liczne szkolenia, a nawet licencje. Najpopularniejszą szkołą wyższą, która specjalizuje się w szkoleniu przyszłych pilotów jest Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, która w ubiegłym roku zmieniła nazwę na Lotniczą Akademię Wojskową. W drugiej kolejności są to uczelnie tj.:

  • Politechnika Śląska.
  • Politechnika Poznańska
  • Politechnika Wrocławska

Ile kosztuje zostanie pilotem?

Powyższe licencje nie są oczywiście darmowe. W przypadku ATPL licencja może kosztować równowartość nowego mieszkania. Są to przedziały od 100 tysięcy złotych i są bardzo rozciągnięcie w czasie ponieważ zawierają przymus wylatania, aż 1500 godzin. Czyli rocznie wychodzi po 4 godziny latania. Wylatane godziny to nie wszystko, ponieważ czeka nas 300 godzin nauk teoretycznych oraz 200 godzin do wylatania w załodze. Koszty licencji jak widzimy nie są najniższe i raczej dla większości nieosiągalne. Na szczęście wiele linii lotniczych oferują swoim przyszłym pracownikom możliwość sfinansowania kursu. Sfinansowanie naszej licencji przez firmę wiążę się oczywiście z podpisaniem lojalki, czyli będziemy przywiązani do firmy przynajmniej przez najbliższe parę lat, a zerwanie jej będzie wiązać się z karą finansową. Jeśli marzy Ci się własna awionetka i licencja turystyczna to przygotuj się na koszty oscylujące w granicach 30 tysięcy złotych. Dodatkowo czekają Cię liczne badania. Pilot musi być zdrowy i w pełni sprawny. Wbrew opiniom nie trzeba mieć sokolego wzroku. Noszenie okularów jest dozwolone, należy pamiętać jednak, że Twoja wada wzroku nie może przekraczać zakresu -6 – 5. Pamiętaj, że oficjalnym językiem lotniczym jest język angielski, dlatego bez niego nie zdasz żadnej z powyższych licencji. Wymagań jest sporo, lecz pamiętajmy, że latanie samolotem to bardzo odpowiedzialne zadanie. 

Testy zdrowotne to sprawdzenie nawet takich rzeczy jak mierzenie cukru po jedzeniu czy podatność na stres.

Jeśli Twoje zdrowie wyklucza Cię z tego zawodu całkowicie np. z powodu cukrzycy, a Twoją pasją jest lotnictwo to zawsze możesz zostać mechanikiem samolotu. Zarobki takiego mechanika są również bardzo dobre i zaczynają się od 5 tysięcy brutto. Mamy nadzieje, że wyżej przedstawione informację odpowiadają na pytania – ile zarabia pilot samolotu oraz jak zostać pilotem. Reasumując zarobki pilota są bardzo dobre i z pewnością ilość godzin poświęconych na naukę zaprocentuje na przyszłość.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne