Strona głównaPracaPraca zdalna czy praca hybrydowa – co czeka nas w przyszłości?

Praca zdalna czy praca hybrydowa – co czeka nas w przyszłości?

Każda osoba, która śledzi zmiany zachodzące na rynku pracy z pewnością zauważyła, że możliwość pracy zdalnej powoli przestaje już być benefitem, a staje się codziennością. W świetle minionych wydarzeń związanych nie tylko z pandemią koronawirusa, ale i szybkim rozwojem technologii nikogo nie raczej nie dziwi, że elastyczny model pracy wydaje się po prostu nieunikniony. Czy wszyscy pracodawcy powinni przygotować się na konieczność pracy zdolnej bądź przynajmniej hybrydowej? Jakie plusy i minusy niesie za sobą takie rozwiązanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu.

Czy model pracy ma znaczenie dla potencjalnych kandydatów?

W obecnych czasach pozyskiwanie pracowników do firmy pracowników do firmy wcale nie jest prostym zadaniem. Najlepsi specjaliści dobrze czują się w swoich dotychczasowych miejscach pracy, więc działy HR i całe organizacje starają się, jak mogą, by przygotowana przez nich oferta pracy była o wiele, wiele lepsza niż tylko „konkurencyjna”.

Jeszcze do niedawna za jeden z ciekawszych benefitów uważano możliwość pracy zdalnej bądź możliwość pracy hybrydowej. Home Office to było naprawdę coś! Jednak pandemia koronawirusa skutecznie przyczyniła się do tego, że praca zdalna stała się… praktycznie koniecznością. I mimo, iż na dany moment sytuacja wydaje się stabilna, to pracownicy (a przynajmniej nie wszyscy pracownicy) wcale nie świętowali faktu, że mogą już wrócić do pracy w biurze.

Co więcej, prowadząc procesy rekrutacyjne można zauważyć, że pytaniem, które nad wyraz często pada z ust kandydatów, jest pytanie o możliwość pracy zdalnej bądź przynajmniej hybrydowej. Jednak czy praca hybrydowa to rozwiązanie, którego powinni obawiać się pracodawcy? Niekoniecznie!

Praca hybrydowa – plusy i minusy

Odpowiednio zaimplementowany system pracy hybrydowej ma wiele plusów. Badania dowodzą, że praca z domu przekłada się na większą efektywność, że pracownicy rzadziej wybierają się na zwolnienia lekarskie, że czują prawdziwy work-life-balance. Co więcej, pracując zdalnie nie tracimy czasu na dojazdy i powroty z pracy.

Największym minusem pracy zdalnej jest fakt, że należy dostosować wiele firmowych systemów i procedur do takiego rodzaju pracy. Inaczej odbywa się komunikacja wewnętrzna, inaczej ewidencjonuje się czas pracy, inaczej wyglądają spotkania zespołu.

Jednak hybryda naprawdę wydaje się być bardzo trafioną opcją. Pozwala na połączenie najlepszych cech obu modeli w jeden, poprawnie funkcjonujący system.

Źródło: pixabay.com

Czy praca hybrydowa jest dla każdego?

Oczywiście trzeba postawić sprawę jasno – praca hybrydowa, a tym bardziej praca zdalna nie będzie pasowała do wszystkich firm i profesji. Zakład produkcyjny nie jest w stanie pracować zdalnie, ochroniarz nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków zdalnie, recepcjonistka, księgowa czy specjalista ds. administracji również nie mogą w 100% przenieść swojego środowiska pracy do cyfrowego świata.

Jednak w większości przypadków hybrydowy model pracy jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Pozwala bowiem na zaimplementowanie plusów tradycyjnego modelu pracy i plusów home office. To, jak podzielić pracę między czas spędzony w biurze, a w domu zależy od danej organizacji. Optymalne rozwiązanie warto skonsultować z pracownikami i po analizie wybrać taki model, który będzie zadowalający dla wszystkich.

Konfiguracje mogą być różne:

  • praca w biurze może być dobrowolną decyzją pracowników
  • praca w biurze i w domu może mieć charakter zmianowy (np. tydzień w domu, tydzień w biurze)
  • praca w biurze przez określoną ilość dni w tygodniu, pozostałe dni praca z domu.

Podsumowując, odpowiednio zaprojektowany i poprawnie wdrożony model hybrydowy niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na znaczną oszczędność czasu i surowców. Większość firm, która jeszcze do niedawna podchodziła do pracy zdalnej i hybrydowej dość niechętnie, podczas pandemii przekonała się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Okazuje się bowiem, że udzielenie pracownikom większej swobody i umożliwienie im wyboru miejsca pracy daje naprawdę zadowalające efekty. Pracownicy są o wiele bardziej zmotywowani i zaangażowani, wykonują swoje zadania efektywniej i czują, że w końcu mają czas na życie poza firmą. Naszym zdaniem modele zarządzania oparte o cel i rezultat w modelu hybrydowym to klucz do sukcesu.  

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne