Strona głównaPracaPraca na czarno - gdzie zgłosić się po pomoc?

Praca na czarno – gdzie zgłosić się po pomoc?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że praca bez umowy to nie jest dobre rozwiązanie. Pracownik traci na tym bardzo dużo, ale pracodawca jeszcze więcej, zwłaszcza gdy sprawa wyjdzie na jaw. Od nowego roku kara za brak umowy o pracy będzie jeszcze dotkliwsza dla pracodawcy. Jest to w pewnym sensie zrozumiałe, ponieważ pracownik najczęściej jest w takim układzie stroną poszkodowaną. Jakie ma praca bez umowy konsekwencje dla pracownika? Jeśli w grę wchodzi praca na czarno, gdzie zgłosić anonimowo taką sytuację?

Praca bez umowy – konsekwencje dla pracownika

Obecne prawo nie przewiduje żadnych poważniejszych kar dla pracowników zatrudnionych na czarno. Najczęściej byłoby to podwójnie krzywdzące. Z jednej strony taki pracownik nie ma właściwie żadnych praw, a z drugiej miałby być karany przez państwo. Jakie zatem ma praca bez umowy konsekwencje dla pracownika? Przede wszystkim jest to niepewność zatrudnienia oraz wypłaty wynagrodzenia. Brak umowy nie gwarantuje, że otrzymamy pieniądze za wykonaną pracę, a co więcej – nie mamy podstawy, by ubiegać się o wypłatę na drodze formalnej czy sądowej. Co grozi za zatrudnianie na czarno poza tym?

Pracownik niestety w razie wypadku przy pracy zostaje bez jakiejkolwiek pomocy. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek sporządzenia protokołu powypadkowego. Przy pracy na czarno pracodawca będzie raczej unikał wypełnienia wszelkich procedur z tym związanych. Nie trzeba też wspominać, że tracimy prawo do zasiłków i składki emerytalne, które powinny być odprowadzone w okresie, w jakim pracujemy. Warto zatem nie godzić się na pracę bez umowy i wiedzieć co robić. Jeśli zdarzy się taka sytuacja jak praca na czarno warto wiedzieć gdzie zgłosić taki fakt.

Co grozi za zatrudnianie na czarno?

Znacznie więcej konsekwencji ponosi jednak pracodawca, który odważy się przyjąć kogoś do pracy bez podpisywania umowy. Jest to szereg mandatów, których suma znacznie przewyższa potencjalne oszczędności wynikające z zatrudnienia kogoś na czarno. Karą za brak umowy o pracę jest na przykład mandat  w wysokości 2 tys zł za niesporządzenie pisemnej umowy. Jeśli pracownik stwierdzi, że dobrym pomysłem będzie skarga do PIP – praca na czarno może skończyć się dla pracodawcy karą za brak umowy o pracę w wysokości od 1 do nawet 30 tysięcy złotych. Poza tym co grozi za zatrudnianie na czarno? Za nieopłacenie składek do ZUS za pracownika może zostać nałożona kara w wysokości 5 tysięcy złotych. To tylko kilka z wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Praca na czarno – gdzie zgłosić anonimowo?

Groźba wysokich kar jednak nie eliminuje problemu i zdarzają się jeszcze nieuczciwi pracodawcy. Dlatego też często pada w internecie pytanie takie jak „praca na czarno – gdzie zgłosić?” lub też „praca na czarno – gdzie zgłosić po pomoc anonimowo?”. To normalne, że nie chcemy dokładać sobie dodatkowych problemów, stąd ta anonimowość. Zatem dotyka nas problem pracy na czarno. Gdzie zgłosić ten fakt? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie oficjalna skarga do PIP. Praca na czarno jest nielegalna i po takim zgłoszeniu urząd będzie musiał przeprowadzić kontrolę. Wówczas inspektorzy przekazują sprawę do Urzędu Skarbowego. Ma to związek z faktem, że skoro dotarła skarga do PIP, praca na czarno prawdopodobnie miała miejsce, a więc pracodawca oszukał Urząd Skarbowy na podatku dochodowym. Pozostaje nam tylko jeszcze kwestia tego, że skoro miała miejsce praca na czarno, jak udowodnić, że tak było naprawdę.

Praca na czarno – donos i jak udowodnić winę pracodawcy?

Chcąc zgłosić pracę na czarno, donos do PIP będzie dobrym pomysłem. Oczywiście warto wcześniej już przygotować się do całego procesu. W internecie często padają pytania typu „praca na czarno – jak udowodnić?”. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczą zrzuty ekranu rozmów, połączeń, sms-ów i innych wiadomości wymienionych z pracodawcą. Odpowiedź na dylemat – praca na czarno, jak udowodnić jest zatem banalnie prosta. Pozostaje nam tylko złożyć o pracy na czarno donos do inspektorów. Warto zadbać o to, by dokument był zwarty, przejrzysty i treściwy. Napisany zrozumiałym językiem. Taki o pracy na czarno donos na pewno zostanie potraktowany poważnie przez urzędników.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne