Strona głównaTechnologiaZmywarka Amica - popularne błędy i rozwiązania

Zmywarka Amica – popularne błędy i rozwiązania

W Polsce marka Amica cieszy się niesłabnącą sławą, a jej produkty od lat są jednymi z najchętniej kupowanych sprzętów AGD. Jednak nawet najlepszej klasy sprzęt może ulec awarii i zamiast normalnie pracować, zaszczyci nas jedynie komunikatem o błędzie.

Lista popularnych błędów w zmywarkach jest dość długa, jednak listę tę można dość szybko rozpracować. Niektóre błędy są mało inwazyjne i nie wymagają ingerencji fachowca. W przypadku innych konieczne będzie sprawdzenie szczelności czy komponentów urządzenia. Z jakimi błędami najczęściej borykają się użytkownicy zmywarek marki Amica i jak je odczytywać?

Zmywarka Amica błąd H i inne typowe komunikaty

Zwykle podstawowa lista możliwych do wyświetlenia błędów znajduje się w papierowej instrukcji do urządzenia. Lista komunikatów i oznaczeń może się nieznacznie różnić się w zależności od modelu zmywarki. Jeśli chodzi o błąd H w zmywarce Amica, dotyczyć on może usterki modułu sterującego lub uszkodzenia tak zwanego węża „aquastop”. Podobnie sprawa ma się w przypadku występujących w zmywarkach Amica błędów H1. Jeśli zmywarka Amica pokazuje błąd H1, odpowiedzialny za to może być dodatkowo nieprawidłowo podłączony switch od pływaka urządzenia.

Zmywarka Amica błąd 1 problem z poborem wody

Jeśli na ekranie zmywarki Amica wyskoczy błąd 1 i problem z poborem wody, przyczyn należy szukać w trzech podstawowych źródłach. Widząc w zmywarce Amica błąd 1 problem z poborem wody należy w pierwszej kolejności sprawdzić zawór wody. Jeśli jest zakręcony, to siłą rzeczy urządzenie nie będzie w stanie jej pobrać do mycia. Powodem błędu E1, gdy zmywarka Amica nie pobiera wody, może być zbyt małe ciśnienie wody lub nadmierne zgięcie węża doprowadzającego wodę do zmywarki. Ostatecznie problem zmywarki Amica i błędu 1 – problemu z poborem wody – jest uszkodzony elektrozawór, który znajduje się na samym końcu węża zasilającego. Należy przede wszystkim zmierzyć jego oporność i w razie potrzeby zamontować nowy.

Zmywarka Amica błąd 4 – przepełnienie wody

Zdarza się, że w zmywarce Amica błąd 4 z przepełnieniem wody wyskakuje nagle podczas uruchomionego programu, nie pozwalając na jego dokończenie. Niektórzy użytkownicy zgłaszali, że zmywarka Amica błąd 4 z przepełnieniem wody pokazuje nawet wtedy, kiedy po zdjęciu obudowy nie są zauważalne żadne przecieki, a odpływ nie jest zapchany. Zdarza się, że po poruszaniu zmywarką błąd samoczynnie znika z wyświetlacza. Błąd E4 w zmywarkach Amica można spróbować samodzielnie zlikwidować za pomocą krótkiej instrukcji. Błąd E4 w zmywarce Amica można zlikwidować, próbując w pierwszej kolejności wyłączyć zmywarkę i zamknąć zawór.  Najczęściej bowiem w zmywarce Amica błąd E4 jest oznaczeniem uszkodzenia elektrozaworu. Zawór ten odpowiada za doprowadzanie wody do urządzenia. Jeśli widzimy błąd E4 w zmywarce Amica,  ewentualną usterką może być także zbyt niskie ciśnienie doprowadzanej przez sieć wody. Czasem powodem wyskakującego w zmywarce Amica błędu E4 jest zapychanie się płaszcza wodnego albo uszkodzenie lub awaria przepływomierza.

Zmywarka Amica błąd E8

Niestety w przypadku niektórych kodów błędów producent nie zaleca samodzielnej diagnostyki czy wymiany drobnych elementów na własną rękę. Tak jest właśnie w przypadku błędu E8 zmywarki Amica. W wielu miejscach w sieci, nie tylko w tematycznych artykułach o charakterze poradnikowym, ale także na forach tematycznych można znaleźć informacje, że w zmywarce Amica błąd E8 nie jest błędem, który można samodzielnie diagnozować, ani tym bardziej naprawiać. Prawdopodobnie powodem wystąpienia błędu E8 w zmywarce Amica jest awaria przesterowania lub też uszkodzenie zaworu rozdzielającego. W takim wypadku należy powiadomić serwis i umówić spotkanie oraz naprawę przez fachowca. Podobnie rzecz ma się w przypadku błędów oznaczanych w instrukcji obsługi jako błąd F6, F7, F9 oraz FE. Jeśli zobaczymy na wyświetlaczu naszej zmywarki jeden z powyższych kodów błędów, wezwanie serwisu technicznego niestety nas nie ominie.

Zmywarka Amica błąd H24

Istnieje również jeden z często pojawiających się kodów w zmywarkach Amica – błąd H24 lub analogicznie do niego. Co śmieszniejsze, z takim rodzajem błędu najczęściej spotykają się… rodzice pociech w wieku 2-3 lat. Na szczęście w zmywarkach Amica błąd H24  nie jest żadną poważniejszą usterką. Taki zapis na wyświetlaczu wskazuje na opóźnienie startu mycia, w tym wypadku o 24 godziny. Bywa, że liczba będzie inna – wtedy zmieni się też automatycznie kod błędu np. na H19 czy H5. Aby pozbyć się w zmywarce Amica błeu H24 wystarczy albo wyłączenie i ponownie włączenie urządzenia, albo wciśnięcie startu, a następnie pauzy i wyzerowanie licznika.

Zmywarka Amica błąd C

Jeśli zmywarka Amica pokazuje błąd C podczas prawidłowo wykonywanego wypompowywania wody, przyczyny należy szukać zwykle w sterownikach. Jeśli w instrukcjach do zmywarek Amica błąd C oznacza uszkodzenie sterownika, samodzielne wykonanie diagnostyki czy przeprowadzenia naprawy raczej nie wchodzi w grę. Dlatego błąd C w zmywarce Amica również oznacza kod błędu wymagający umówienia fachowca z serwisu naprawczego. Samodzielna wymiana może okazać się po prostu niemożliwa do zrobienia ze względu na części zamienne czy narzędzia oraz wiedzę fachową.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne