Strona głównaZdrowieOdmładzanie na surowo - oszusci, ściema, sekta? Nasze opinie

Odmładzanie na surowo – oszusci, ściema, sekta? Nasze opinie

Kto z nas nie chciałby żyć wiecznie? Szczególnie po usłyszeniu od Edyty Górniak, że w przeliczeniu na czas linearny, jest na Ziemi od 4000 lat. I nawet jeśli wszyscy zgodnie stwierdzimy, że to zwykła ściema i sekciarstwo – istnieje wielu oszustów, którzy proponując ocet jabłkowy na nadnercza czy bio soczki na nowotwór, trafią do tych, którzy przejechali się na narodowym funduszu zdrowia. 

Mogą obiecywać, że ich metody pomogą nam nie tylko w odchudzaniu czy leczeniu żylaków, ale nawet w wyleczeniu raka. Dziś na tapet weźmiemy akcję Odmładzanie na surowo i na podstawie opinii ocenimy, czy zarzuty o bycie sektą oszustów są słuszne, czy też nie.

Odmładzanie na surowo – opinie

Odmładzanie na surowo to inicjatywa prowadzona przez Agnieszkę i Mariusza – małżeństwo, którego historia stała się podwaliną dla założenia własnej działalności. Wychowywali się jak większość Polaków – na diecie tłustej i niekoniecznie dobrze zbilansowanej. 

W pewnym momencie przyszła zatrważająca diagnoza: nowotwór. Agnieszka – guzek na piersi, Mariusz – nowotwór na jądrze. Ich przeprawa związana z powrotem do zdrowia prowadziła przez weganizm, rezygnację z alkoholu i tłustych potraw, a wreszcie do alternatywnych metod leczenia: świeżo wyciskanych soków i lewatyw, aż po odżywianie na surowo.

Na tym moglibyśmy zakończyć, ponieważ nie nam oceniać, jeśli nowy styl życia służy Agnieszce i Mariuszowi. Tylko że to nie koniec, ponieważ Mariusz postanowił dzielić się tą wiedzą publicznie, propagując swoje idee…bez wykształcenia medycznego! Jak piszą o sobie: przeczytali ponad 500 książek, obejrzeli kilkaset filmów i odbyli kilkanaście kursów. 

Jednak, by być uczciwymi, nie powinni bez odpowiedniego wykształcenia propagować szeroko takich informacji. Szczególnie gdy chodzi nie o odchudzanie czy propozycje zdrowych posiłków (np. picie octu jabłkowego), a gwarancję, że świeżo wyciskane soki leczą nowotwory. A to już ciężki kaliber, który może stanowić zwykłe oszustwo.

Odmładzanie na surowo – oszuści, ściema, sekta – skąd te komentarze?

W gąszczu opinii o działalności Odmładzanie na surowo da się znaleźć wiele głosów. Jak widać na załączonym przez nas screenie – za Mariuszem stoi wielu zwolenników jego praktyk zdrowotnych. Ich argumenty składają się z pochwały za mityczną ciężką pracę, „uświadamianie”, przeciwstawianie się „mydlącym oczy” koncernom farmaceutycznym. Robi się sekciarsko, prawda?

Zanim rozwiniemy ten wątek, pragniemy zwrócić waszą uwagę na jeden fakt. Mariusz i Agnieszka, jak sami wspominają, mieli doświadczenie ze strukturami MLM podczas pobytu w Anglii. Z tego, co mężczyzna publikuje, wiemy, że nadal w tym tkwi. Dlaczego to takie ważne? 

Wiele działalności marketingu wielopoziomowego zakrawa na sekty ekonomiczne. Wiele tam manipulacji i zwykłej ściemy, byleby zatrudnić kolejne osoby, aby piramida finansowa prawidłowo się rozrastała. Oczywiście nie wszyscy z nich to oszuści. Wystarczy jednak poprzyglądać się baczniej narracji, jaką utrzymuje Mariusz, aby nabrać podejrzeń co do jego bezinteresowności. 

Wracając do punktu wyjścia – by skutecznie utrzymywać się na pozycji lidera i mentora w strukturze MLM, trzeba mieć nie tylko charyzmę, ale i opanować sztukę skutecznej perswazji, niekiedy nawet manipulacji. To doskonałe narzędzia dla potencjalnych oszustów, którzy za pomocą zwykłej ściemy sprzedają ludziom swoje pomysły i idee.

Komentarze pod filmem na YT: Czy Odmładzanie Na Surowo oszukuje ludzi?

Tak jak istnieje wiele opinii broniących działalność Odmładzania na Surowo, nie brakuje grupek na Facebooku czy kanałów na YT, jak choćby jeden o jakże wymownej nazwie MLM Odmładzanie na Surowo szuka frajerów. Wielu obserwatorom ich działalności nie podchodzi czasem sprzeczna narracja małżeństwa, a szczególne poruszenie, jak wszyscy wiemy, budzą ściemy związane z tematem zdrowia.

Odmładzanie na surowo – odchudzanie, zdrowe nadnercza, sposób na żylaki i inne

Wymienimy tu kilka opinii Agnieszki i Mariusza na temat zdrowego stylu życia. Co sądzą o problemie z żylakami, jaki mają sposób na odchudzanie i zdrowe nadnercza? Sprawdźmy sami.

W jednym ze swoich filmów na YT Mariusz wymienia pięć skutecznych sposobów na odchudzanie. Co zaskakujące, na początku prosi widza o sceptycyzm wobec treści, które wygłasza, ponieważ nie jest lekarzem. Dlaczego taka informacja nie widnieje u góry ich strony? Zamiast tego Mariusz określa się naturoterapeutą. Cokolwiek to znaczy, bo na pewno nie jest to tytuł naukowy.

Jakie sposoby na odchudzanie proponuje małżeństwo? Rezygnację z cukru, mąki i grzanych olejów. Jednodniową głodówkę (post), aby ciało „się oczyściło”, dalej lewatywy jako sposób na „wyrzucenie złogów z ciała”, intermittent fasting i soki warzywne jako pierwszy posiłek. Niektóre z tych praktyk brzmią jak zwykła ściema, wyznawana z namaszczeniem niczym w sekcie. Inne, w oderwaniu od siebie, być może mają nieco sensu. To ich połączenie robi piorunujące wrażenie.

Jeśli chodzi o samą dietę Agnieszki i Mariusza, wydali książkę 100 przepisów na surowo, która zbiera pozytywne opinie. Propozycje posiłków oceniane są jako zdrowe i smaczne. Negatyw, który pojawia się wśród opinii, dotyczy jedynie wysokiej ceny produktów, które należy zakupić. To już kwestia subiektywnej opinii, do której nie możemy się przyczepić.

Komentarze pod wątkiem ,,Odmładzanie na surowo – pomoc zdrowotna czy sekta MLM?” na Wykopie

Innym tematem, któremu twórcy poświęcają dużo uwagi, są nadnercza. To, jak są eksploatowane przez stresujący styl życia oraz nieodpowiednią dietę. Według małżeństwa gwarantem zdrowych nadnerczy jest odpowiednio wykonany masaż odstresowujący. Jego dokładną instrukcję można znaleźć na ich stronie. Polega na masażu konkretnych miejsc, w których kumuluje się szczególnie dużo napięć. Inny polega na masażu okolic nadnercza w celu ich rozluźnienia.

Jeśli chodzi o dietę, twórcy strony polecają pić ocet jabłkowy. Nie szkodzi paniom będącym w ciąży, jest wręcz potrzebny do zwiększenia przyswajalności minerałów i witamin ze spożywanych pokarmów. Picie octu jabłkowego naturalnie ma łączyć się ze spożywaniem warzyw i owoców, co łączy się z filozofią małżeństwa, że są to żywe pokarmy.

Odmładzanie na surowo wychodzi z założenia, że nasze ciało, przy odpowiednim traktowaniu i wierze, jest w stanie odbudować większość organów. Co mówią o problemie z żylakami? Pomocą ma być stosowanie maści z kasztanowca oraz trzymanie nóg w górze. Problem z żylakami wynika z problemu powrotu krwi do krwiobiegu, gdyż żyły nie mają wsparcia ze strony serca. Dzięki trzymaniu nóg w górze nasza krew ma powracać. Małżeństwo śpi na łóżku z podwyższeniem u nóg, co ma zapobiegać problemom z żylakami.
Musimy przyznać, że obraz, który kształtuje się z zestawienia tych kilku informacji, czy to opinii na temat ich działalności, czy podejrzenia o sekciarstwo (lub wręcz bycie wybawicielami), czy propozycje spożywania octu jabłkowego – dają niejednoznaczny obraz firmy Odmładzanie na surowo. Tym, co możemy stwierdzić bez zawahania, jest fakt, że wiara w obietnicę uzdrowienia nowotworu magicznym sokiem, może skończyć się tragedią dla osoby, która uwierzyła w ich treści.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne