Strona głównaZdrowieJak przechowywać ciasto na pizzę?

Jak przechowywać ciasto na pizzę?

Co do tego, jak przechowywać ciasto na pizzę, by na długo pozostało świeże, zdania są mocno podzielone. Zdaniem niektórych, powinno ono być spożytkowane niemal od razu po przygotowaniu, z kolei inni, że znacznie lepiej sprawdza się takie, które „odstało” kilka godzin. Ile może leżeć ciasto na pizzę i co zrobić, by jak najlepiej wyrosło?

Udana pizza w dużej mierze zależy od tego, jakiej jakości będzie ciasto. Zatem warto szczególnie zadbać o to, by było ono odpowiednio wyrośnięte, a także złożone z takich składników, które będą idealnie komponowały się z pozostałymi. Jak zatem zrobić idealne ciasto do pizzy i ile czasu można je przechowywać?

Czy ciasto na pizzę można zrobić dzień wcześniej?

Zastanawiając się nad tym, ile czasu można przechowywać ciasto na pizzę, warto powołać się na przykład gotowych spodów do pizzy. Tak naprawdę, jeśli ciasto na pizzę zostanie zamrożone tuż po jego wyrobieniu, może ono nadawać się do pieczenia nawet kilka tygodni po wstawieniu go do zamrażarki.

Poddane obróbce chłodniczej ciasto na pizzę, w lodówce można przechowywać ok. 12 godzin. Temperatura tam jest jednak nieco wyższa niż ta w zamrażarce, a co za tym idzie — nie musisz tracić czasu na jego rozmrażanie. Jednak jeśli wiesz, że pizzę przyrządzisz najwcześniej za kilka dni — znacznie lepiej zamrozić gotowe ciasto.

Czy zamrażane ciasto jest bezpieczne dla zdrowia?

Co do wpływu na nasze zdrowie i tego, czy ciasto na pizzę można mrozić, w Internecie krążą różne opinie. Tak w tym, jaki  w każdym innym przypadku wskazany jest pewien umiar — jeśli będziemy za każdym razem spożywać pizzę z mrożonego ciasta, zapewne ucierpiałby na tym nasz żołądek, jednak jest to niemożliwe, więc jeśli raz na jakiś czas zdarzy Ci się zjeść tak przygotowane danie — nic złego się nie stanie.

Warto wiedzieć, że przechowywanie ciasta na pizzę w domowych warunkach nie powinno trwać zbyt długo, ani nie powinno być poprzedzone zbyt długim trzymaniem w lodówce. Jak zatem bezpiecznie zamrozić ciasto na pizzę?

Zamrażanie ciasta na pizzę krok po kroku

Odpowiadając na pytanie o zamrażanie ciasta na pizzę, chcemy opowiedzieć Ci krok po kroku, jak powinieneś to zrobić, by ciasto jak najdłużej pozostało świeże i by Twój wysiłek włożony w zagniatanie go do idealnej konsystencji nie poszedł na marne.

  • Zagniecione ciasto podziel na kilka równych części — w zależności od tego, ile placków chcesz z niego zrobić.
  • Następnie uformuj z każdej części kulkę. 
  • Uformowane kulki pakuj do woreczków lub owijaj folią i układaj na jednym poziomie zamrażarki — w zależności od jej budowy, możesz je ułożyć na którejś ze środkowych półek lub na samym dole zamrażarki.

Porcjowanie ciasta znacznie pomaga w jego późniejszym efektywnym wykorzystywaniu. Możesz zrobić kilka placków, bez konieczności rozmrażania całości. W końcu nie zawsze masz ochotę na zjedzenie całej dużej pizzy.

Zamrażanie ciasta na pizzę a less waste

W zasadzie  przechowywanie ciasta na pizzę idealnie wpisuje się w popularną obecnie ideologię less waste. Dzięki temu można wykorzystać w późniejszym terminie żywność, zatem nic się nie marnuje. A przecież o to właśnie chodzi.

Poza tym warto wspomnieć o tym, że ciasto na pizzę w lodówce i zamrażarce nie traci swoich właściwości — nadal jest idealne do ułożenia na nim ulubionych składników i zrobienia pysznego dania, które jest uznawane za jeden z najmniej szkodliwych fast foodów. 

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci nieco sprawę przechowywania ciasta na pizzę. Mamy nadzieję, że przy okazji zainteresujesz się także zamrażaniem innych potraw. Z pewnością będziesz zaskoczony tym, ile rzeczy nadaje się do zamrażania i ponownego wykorzystania. W ten sposób można szybko spożytkować szybko psujące się składniki i stworzyć półprodukty, z których później można skorzystać, chcąc przyrządzić danie np. dla niespodziewanych gości. 

Życzymy udanych wypieków!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne