Strona głównaBudownictwoMamy działkę rolną i chcemy na niej zbudować dom - od czego...

Mamy działkę rolną i chcemy na niej zbudować dom – od czego zacząć?

Otrzymaliśmy lub zakupiliśmy działkę rolną w urokliwej okolicy, która doskonale nadaje się pod budowę? Możemy zrealizować na niej nasze marzenie o domu z ogrodem – musimy jednak spełnić określone kryteria oraz zadbać o przeprowadzenie kilku niezbędnych formalności. Kiedy możliwa będzie budowa na działce rolnej oraz co zrobić, gdy działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego bądź wymaga uzyskania Warunków Zabudowy?

Budowa na działce rolnej – kiedy jest możliwa?

Możliwość zabudowy działki rolnej jest dedykowana w głównej mierze dla osób będących rolnikami. Wymagane jest, by taki inwestor posiadał na terenie gminy gospodarstwo rolne o odpowiednim areale. Każda gmina samodzielnie określa wielkość uprawniającą do takiej zabudowy, wyznaczając ją na podstawie średniej powierzchni gospodarstw znajdujących się na jej terenie.

Bez wcześniejszej zmiany przeznaczenia działki, budowę na gruntach rolnych może przeprowadzić wyłącznie rolnik. W takiej sytuacji dozwolone będzie wzniesienie budynku mieszkalnego w ramach zabudowy siedliskowej, która – prócz samego domu – generuje konieczność realizacji także budynku gospodarczego. Osoby nie będące rolnikami mogą również nabyć grunt rolny i spróbować przekształcić go na działkę budowlaną. Warto jednak zawczasu upewnić się w lokalnym urzędzie gminy, czy taka zmiana będzie możliwa.

Budowa na roli a MPZP lub WZ

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to uchwała wskazująca na przeznaczenie gruntów. Jeżeli nasza działka jest w niej określona jako rolna, możemy złożyć wniosek o zmianę MPZP i przeznaczenie wskazanej nieruchomości pod zabudowę. Musimy jednak liczyć się z koniecznością jego odrzucenia bądź długotrwałego oczekiwania do czasu, aż obecny plan nie przestanie obowiązywać.

Większość gmin na terenie naszego kraju nie posiada jednak MPZP. W takim przypadku należy uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy oraz wyłączeniu nieruchomości z produkcji rolnej. Grunty wyższych klas od I do III będą wymagać na to zgody ministra ds. rozwoju wsi, natomiast niższych klas – starosty. Zezwolenie ministra nie będzie jednak konieczne, jeżeli nieruchomość znajduje się w obszarze zwartej zabudowy, w odległości nie większej niż 50 m od działki budowlanej i drogi publicznej oraz jej powierzchnia nie przekracza 0,5 ha.

Decyzja o WZ a budowa na gruncie rolnym

Planując budowę na roli, powinniśmy zawczasu przejrzeć i wytypować najlepsze projekty domów, które pomogą nam sprecyzować parametry budynku opisywane we wniosku o Warunki Zabudowy. Pozytywną decyzję uzyskamy, jeżeli co najmniej jedna działka dostępna z tej samej drogi publicznej jest zabudowana, nasza posesja ma dostęp do drogi publicznej, a istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu umożliwią nam realizację inwestycji. Niewymagane musi być przy tym uzyskanie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze i nieleśne, a sama decyzja powinna być zgodna z przepisami odrębnymi – m.in. prawa budowlanego czy ochrony środowiska.

Budowa na roli zazwyczaj wymaga nieco więcej zachodu podczas dokonywania formalności, niż ma to miejsce w przypadku inwestycji na działce budowlanej. Jednocześnie niska cena takiej nieruchomości, połączona nierzadko z pięknymi widokami i otoczeniem skutecznie rekompensują cały trud włożony w przeprowadzenie niezbędnych procedur. Z tego względu jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez osoby, które marzą o ucieczce od miejskiego zgiełku, a zarazem posiadają bardziej ograniczone fundusze na zakup gruntu pod budowę.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne