Strona głównaBudownictwoDachy płaskie rozwiązaniem przyszłości

Dachy płaskie rozwiązaniem przyszłości

Szukając rozwiązania idealnego do swojego domu czy budowanego magazynu, warto wybrać rozwiązania bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne. Dach płaski jest jednym z nich. Niezależnie od przeznaczenia budynku, zapewni komfort i bezpieczeństwo. 

Dach płaski i jego wykorzystanie 

Jeszcze do niedawna dachy płaskie kojarzyły się wyłącznie z halami magazynowymi czy produkcyjnymi, a ostatecznie z blokami. Niewiele osób myślało o tym, by dach plaski położyć na tradycyjnym budynku mieszkalnym. Był uznawany za niepraktyczny i zabierał dodatkową przestrzeń. Jednak to przeszłość. Obecnie, dachy płaskie są traktowane nie tylko jako bardziej ekologiczne rozwiązanie. Są również okazją do stworzenia dodatkowej przestrzeni, z której mogą korzystać właściciele budynków. Jeśli dach płaski zostanie poprawnie wykonany, a jego konstrukcja zabezpieczona (warstwa hydroizolacyjna i termoizolacyjna) dach płaski nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, ale także chroni konstrukcję przed wilgocią. Jednak to nie wszystko. Obecnie dachy płaskie są dodatkową przestrzenią do zagospodarowania. Nie tylko pozwalają na przechowywanie rzeczy, ale również pozwalają na aranżowanie przestrzeni, w której można się relaksować i spędzać wolny czas.  To właśnie dzięki temu zastosowaniu dachy płaskie stają się coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych i w blokach. W tym przypadku sprzedając mieszkanie z dostępem do dachu lub tworząc przestrzeń dla wszystkich mieszkańców, nieruchomość staje się bardziej atrakcyjna. 

Dach płaski i jego zalety 

Jedną z najważniejszych zalet dachu płaskiego jest możliwość redukcji strat ciepła. Jest to możliwe dzięki zmniejszonej powierzchni zewnętrznej. Co więcej, dzięki temu, że w budynku nie ma skosów, powierzchnia do ogrzania pomieszczenia jest mniejsza, a koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe. Jeśli w konstrukcji dachu uwzględniono warstwę hydro i termoizolacyjną, wówczas cała konstrukcja jest lepiej chroniona. Nawet jeśli na dachu będzie zalegać woda lub śnieg, ryzyko przedostania się wilgoci i rozwój pleśni, jest zdecydowanie niższe, niż w przypadku innych rozwiązań. Dodatkowo również dach płaski pozwala na zainstalowanie kolektorów słonecznych. Wystarczy je odpowiednio ustawić na dachu i przymocować do stabilnych stelaży. Nie trzeba wprowadzać większych modyfikacji, a sam proces instalacji nie zajmuje wiele czasu. Na koniec, warto również podkreślić, że na dach płaski łatwiej się wchodzi. Jest to ważne, gdy trzeba dokonać drobnych napraw czy poprawek. Nie trzeba tutaj czekać na właściwą pogodę, a co za tym idzie niezależnie od tego czy pada czy jest mróz, bez większych obaw można po takim dachu chodzić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Decydując się na dach płaski zyskuje się przede wszystkim większe bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Dach płaski bowiem nie ulegnie zniszczeniu czy uszkodzeniu przez silny wiatr. W polskich warunkach klimatycznych, w których wietrznych dni jest coraz więcej, dach plaski daje poczucie bezpieczeństwa. Bez wystających krawędzi, bez skosów dach nie ma elementów, które taki wiatr może uszkodzić. Dzięki temu, nawet przy najsilniejszych wichurach, konstrukcja jest stabilna. To nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa, ale też niższy koszt. Dach rzadziej bowiem wymaga napraw, a jego zerwanie i uszkodzenie konstrukcji budynku jest niemożliwe. Dlatego też warto pomyśleć o tym rozwiązaniu w miejscach, które są wystawione na ekspozycję na wiatr, czyli w budynkach które nie są osłonięte od wiatru lub tam, gdzie wiatr wieje wyjątkowo często.

Dach płaski idealnie sprawdza się w tak zmiennym klimacie, jaki pojawia się w Polsce. Pomaga on nie tylko chronić konstrukcję przed uszkodzeniem w wietrzne dni. Zapewnia również lepszą izolację ciepła, a tym samym pozwala na redukcję kosztów ogrzewania domu. To rozwiązanie, które nie zawiedzie, nawet jeśli pogoda przez cały rok będzie niesprzyjająca.

Materiał sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne