Strona głównaBudownictwoWarszawski rynek pierwotny – prognoza na 2023-2024

Warszawski rynek pierwotny – prognoza na 2023-2024

Najbliższa przyszłość stołecznej mieszkaniówki ciekawi nie tylko inwestorów, ale też osoby poszukujące własnego mieszkania w Warszawie.

W tym artykule znajdziesz pożyteczne informacje na temat rozwoju warszawskiej mieszkaniówki w ciągu najbliższych dwóch lat:

  • jakie trendy już teraz kształtują rynek pierwotny i nasilą się w kolejnych latach
  • jak będzie wyglądała oferta deweloperska w 2023-2024
  • czy ceny mieszkań znów pójdą w górę

Co w ofercie 2023 i 2024?

Na rok 2023 zaplanowane jest oddanie do użytku ponad 90 inwestycji mieszkaniowych, a na 2024 – kolejnych 80. Można zatem stwierdzić, że wybór nowych mieszkań w Warszawie pozostanie bardzo szeroki. Co jednak z cenami? W warunkach nasilającej się inflacji, która już dziś sięga prawie 14%, ciężko spodziewać się spadków cenowych. Rosną ceny materiałów budowlanych i paliwa, co w efekcie odbija się na cenie transakcyjnej mieszkań. 

Obniżkom nie sprzyja też rekordowy popyt, który jedynie rośnie w obliczu niestabilności ekonomicznej – coraz więcej inwestorów lokuje kapitał w nieruchomościach, uważając je za jeden z najstabilniejszych filarów gospodarki. Można prognozować, że ceny mieszkań znowu pójdą w górę o około 10%, jak to było w roku 2022.

Tendencje, które odmienią mieszkaniówkę

Deweloperzy Warszawy aktywnie wdrażają najbardziej postępowe trendy panujące w branży budownictwa mieszkaniowego. Oto te z nich, które w 2023-2024 będą miały decydujący wpływ na ofertę:

  • Zielone budownictwo. Ekologiczne rozwiązania są coraz bardziej powszechną normą w budownictwie mieszkaniowym. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: oświetlenie LED, czujniki ruchu, wysokiej jakości materiały ociepleniowe, panele fotowoltaiczne do zasilania części wspólnych, ładowarki aut elektrycznych promujące przesiadanie się na ekologiczne środki transportu, systemy rekuperacji deszczówki i coraz więcej zieleni na osiedlach. Niektóre realizowane w stolicy inwestycje są już dziś wyróżniane prestiżowymi eko-certyfikatami (jak osiedle Jaśminowy Mokotów posiadający certyfikat BREEAM).
  • Dobry standard to podstawa. W stolicy już nie wznosi się blokowisk starego typu – nowoczesne osiedla wielorodzinne posiadają coraz lepszą infrastrukturę, poniekąd mogącą zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby mieszkańców. Osiedla wyposaża się w strefy rekreacji i integracji, infrastrukturę dla rowerzystów, obiekty sportowe, lokale handlowe i usługowe. W niektórych osiedlach, jak to jest w przypadku inwestycji Miasteczko Jutrzenki realizowanej we Włochach, dostępne są także prywatne kluby fitness i placówki edukacyjne dla dzieci.
  • Coraz więcej inwestycji premium. Centralne dzielnice Warszawy są zarezerwowane dla budownictwa o podwyższonym lub wysokim standardzie – wznosi się tu modernistyczne apartamentowce, wille miejskie oraz inwestycje mixed-use. Tendencja ta się nie zmieni w najbliższych latach – powstające w najatrakcyjniejszych częściach miasta inwestycje będą wyróżniać się wysokim standardem wykonania, i tego typu nieruchomości będzie coraz więcej.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne