Strona głównaCelebryciLotfi Zadeh — dzieci, wykształcenie, data i miejsce śmierci, kto to, co...

Lotfi Zadeh — dzieci, wykształcenie, data i miejsce śmierci, kto to, co wynalazł, kim był, rodzice

Fani automatyki i nauk ścisłych na pewno kojarzą tę postać. Otrzymał on wiele nagród za swoją pracę, w tym liczne doktoraty honoris causa także w Polsce — w Gliwicach, od Politechniki Śląskiej. Z tego artykułu  dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat tego, kto to Lotfi Zadeh. Czy miał dzieci? Jaka jest data i miejsce śmierci? Czy miał żonę? Jakie ma wykształcenie? No i przede wszystkim, co takiego wynalazł Lotfi Zadeh? Zaczynajmy!

Lotfi Zadeh — kto to? Kim był automatyk?

Ci, którzy nie są na co dzień zanurzeni w dziedzinie nauk ścisłych, pewnie zapytają, kto to Lotfi Zadeh? Często lubimy czytać o wynalazkach i życiu ich autorów. Uwielbiamy  historie z życia znanych ludzi, ich biografie i życiorysy. To są rzeczy, które nas inspirują i zachęcają do działania.

Pewnie zastanawiasz się, kim był ten wybitny naukowiec? 30 listopada 2021 roku, Google Doodle postanowił uhonorować Lotfi Zadeh’a i przypomnieć o jego wynalazkach. Tacy właśnie ludzie, którzy odkrywając nowe rzeczy, nieraz poświęcają przy tym całe swoje życie, ale zmieniają nasz świat na lepsze. Lotfi Zadeh był automatykiem i wynalazcą pewnej teorii, która zmieniła pogląd na elektrotechnikę. To pozwoliło na rozwój dziedziny informatycznej, matematycznej oraz samej automatyki. Kim był, zanim stał się automatykiem? Lotfi Zadeh urodził się 4 lutego 1921 roku w Baku — stolicy Azerbejdżanu. W wieku 10 lat, wraz z rodziną przeniósł się do Iranu. W wieku 23 lat samodzielnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Kim był? Na początku, zanim jeszcze odkrył miłość do przedmiotów ścisłych, był zwyczajnym nastolatkiem. Dopiero na studiach w Iranie, prowadzący zajęcia, zaszczepił chęć wyjazdu do USA w Lotfim Zadeh. Lata nauki pozwoliły uczonemu otrzymać doktorat z dziedziny inżynierii elektrycznej i zanurzyć się całkowicie w automatyce, matematyce i informatyce. Był także profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Lotfi Zadeh — dzieci, żona, rodzice

Lotfi Zadeh to automatyk, który był niesamowicie mądrym człowiekiem. Zastanawiasz się pewnie, czy miał dzieci? Lotfi Zadeh wraz ze swoją małżonką Fay Zadeh mieli dwójkę dzieci. Jego żona zmarła w 2005 roku. Jedno z dzieci Lotfi’ego jest znane dzisiaj, jako Norman Zada, jest on byłym adiunktem profesora matematyki i przedsiębiorcą. Jego córka Stella Zadeh zmarła w wieku 59 lat w 2006 roku, była dziennikarką i agentką talentów.

Lotfi Zadeh był znanym uczonym, ale czy jego rodzice również? Urodził się jako syn lekarki i dziennikarza. Jego rodzice byli różnego pochodzenia. Ojciec — Rahim Aleskerzade był dziennikarzem z Ardabil, był Irańczykiem. Matka — Fanya Korenman była lekarzem pediatrą z Odessy, była Rosjanką.

On i jego rodzice mieszkali w Teheranie — rodzinnym mieście jego ojca, zanim wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Lotfi Zadeh — data i miejsce śmierci

Wiesz już, kiedy się urodził, więc pewnie zastanawiasz się, jaka jest data i miejsce śmierci naukowca. Lotfi Zadeh był bardzo inteligentnym człowiekiem, w nauce i w życiu, miał nietuzinkowe myślenie, stwierdził tak jego syn w jednym z wywiadów. Lotfi Zadeh przeżył 96 lat. Dokładna data i miejsce śmierci to 6 września 2017 roku w swoim domu w Berkeley — miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia, leżące niedaleko San Francisco. Został pochowany w pierwszej Alei Honoru w Baku, w Azerbejdżanie — mieście, w którym się urodził.

Lotfi Zadeh — co wynalazł?

Jakie Lotfi Zadeh ma wykształcenie? Co wynalazł, skoro jest tak znany? Gdy mieszkał jeszcze w Iranie, studiował na Uniwersytecie Teherańskim. Tam na studiach, prowadzący zajęcia, zaszczepił chęć wyjazdu do USA w wówczas młodym Lotfim Zadeh. W wieku 23 lat samodzielnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, żeby kontynuować naukę na Uniwersytecie Columbia. Lata nauki pozwoliły uczonemu otrzymać doktorat z dziedziny inżynierii elektrycznej i zanurzyć się całkowicie w automatyce, matematyce i informatyce. Był także profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Lotfi Zadeh był z wykształcenia naukowcem, automatykiem i wynalazcą — pochodzenia azerskiego.

Sprawdź: Królowa Elżbieta II młoda – zdjęcia z młodości

Jego chęć do nauki i wykształcenie sprawiło, że miał ambicje do pracy nad nowym odkryciem. Co wynalazł Lotfi Zadeh? Naukowiec był zagorzałym fanem automatyki, matematyki i informatyki jak już wiadomo, jego wiedza pozwoliła mu na stworzenie teorii zbiorów rozmytych w 1965 roku. Jego koncepcje matematyczne dostarczyły praktycznych i nowych sposobów budowania elektroniki użytkowej, akcji handlowych, prognozowania pogody i nie tylko. Co jeszcze wynalazł? W 1965 roku wynalazł on również logikę rozmytą. 

Lotfi Zadeh był bardzo inteligentnym człowiekiem, niejeden chciałby móc odkryć coś nowego, coś innowacyjnego, co zmieniłoby życie ludzi na Ziemii. Pamiętajmy, że nic nie jest niemożliwe, a chcieć to znaczy móc.

Sprawdź jeszcze

Popularne