Latające wiewiórki formalnie zwane polatuchami (pteromyini) to plemię gryzoni z podrodziny wiewiórek (sciurinae) należące do rodziny wiewiórkowatych (sciuridae). Stworzenia te zostały opisane lepiej w 1855 r. przez niemieckiego zoologa Johanna Friedricha von Brandta. Naturalnym środowiskiem, w którym występują te zwierzęta są lasy mieszane oraz iglaste znajdujące się w Europie wschodniej i północnej, a także w Azji (na obszarze syberyjskim). Współcześnie latające wiewiórki żyją głównie na Łotwie, w Finlandii oraz w Estonii. Najbardziej znani przedstawiciele tego plemienia zwierząt to japońska wiewiórka latająca oraz polatucha syberyjska.
Jeszcze w XIX w. polatuchy były zadomowione w Polsce, gdyż można było je spotkać w Puszczy Białowieskiej, ale z czasem gatunek ten wymarł na naszych terenach. Jednak nic straconego! Żeby zobaczyć to ładne zwierzę wcale nie musimy za wszelką cenę wyjeżdżać z kraju, ani zastanawiać się ile to kosztuje! W 2011 r. w naszym najsłynniejszym polskim zoo we Wrocławiu pojawili się przedstawiciele tego gatunku, których można zobaczyć na żywo w małpiarni, a którzy wedle relacji pracujących w ogrodzie zoologicznym pracowników, czują się tam jak w domu. Miłośników tych zwierząt (czy fauny w ogóle) z pewnością ucieszy też fakt, że stworzenia te nie są narażone na wyginięcie.
Z artykułu dowiecie się m. in. czy można trzymać taką wiewiórkę w domu, jaki jest jej wygląd, czy istnieją polatuchy białe, ile kosztuje domowa wiewiórka oraz poznacie cenę polatuchy syberyjskiej.
Zobacz też: Lasy Państwowe i sprzedaż drewna – cennik, ile kosztuje drewno z polskich lasów?
Jak wygląda wiewiórka latająca?
Polatuchy nie są zbyt dużymi gryzoniami. Średnia waga tych wiewiórek wynosi ok. 140 gramów, zaś długość ich ciała dochodzi do 20 cm. Puszysty i szeroki ogon mierzy sobie 15 cm. Między przednimi, a tylnymi nogami latające wiewiórki posiadają szeroki fałd skóry, który funkcjonuje jako błona lotna. Dzięki niej zwierzę może przemieszczać się lotem ślizgowym, który może dochodzić do nawet 80 m, co pozwala na znaczące zaoszczędzenie energii, którą polatucha zużyłaby na wspinanie się.
Zaletą takiej formy wędrówki jest to, że w chwili zagrożenia polatucha jest w stanie uciec drapieżnikom, które nie potrafią latać. W trakcie hamowania latająca wiewiórka wyciąga obie pary rąk i nóg oraz unosi ogon. Wówczas błona lotna przybiera formę spadochronu. Gryzoń szuka schronienia w dziuplach drzew, w których buduje gniazda. W nich śpi za dnia. Podobnie do znanej nam wiewiórki pospolitej, polatucha nie zapada zimą w sen, aczkolwiek i tak rzadko wychodzi w tym czasie ze swojego ,,domu’’.
W przeciwieństwie do występujących w Polsce wiewiórek pospolitych, futro polatuch jest dużo bardziej grube, miękkie oraz jedwabiste. Sierść ma barwę srebrno-szarą, często z odcieniem ochry lub brązu, zaś dolna część ciała jest biało-płowa. Oczy są otoczone czarną obwódką.
Japońska karłowata wiewiórka latająca


Japońska wiewiórka karłowata, zwana polatuchą japońską (pteromys momonga), to wiewiórka z plemienia polatuch, zamieszkująca Kraj Kwitnącej Wiśni (głównie na obszarze jego dwóch wysp – Honsiu i Kiusiu). Zwierzęta te opisane zostały lepiej w 1844 r. przez holenderskiego zoologa Coenraada Jacoba Temmincka. Naturalnym środowiskiem latającej japońskiej wiewiórki są subalpejskie lasy oraz wiecznie zielone tajgi Japonii. Gatunek ten buduje swoje gniazda w zagłębieniach drzew i miejscach stykania się gałęzi z pniem, często wyścielają je mchami oraz porostami. Częściej decydują się zasiedlać drzewa iglaste takich, jak sosny czy świerki, aniżeli zakładać kolonie na drzewach liściastych.
Polatucha syberyjska
Wiewiórka syberyjska zwana polatuchą syberyjską (pteromys volans) to zwierzę znane zoologii już od dawna. Jej pierwszego naukowego opisu dokonał po raz pierwszy słynny szwedzki przyrodnik Karol Linneusz w 1758 r. Zwierzę to występuje w lasach mieszanych od Estonii i południowej Finlandii na zachodzie po północną Japonię na wschodzie. Cena za polatuchę syberyjską może wynieść nawet 3000 zł
Choć gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem, to w ostatnich latach dało zauważyć się pewne zmniejszenie występowania tego zwierzęcia. Wynika to z fragmentacji siedlisk oraz ze zmian klimatycznych. Ponieważ zarówno Finlandia, jak i Estonia są członkami Unii Europejskiej, to wiewiórka została objęta ochroną na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej z 1992 r. Cena, jaką przyszło zapłacić za ochronę wiewiórki jest naprawdę imponująca, gdyż w wyniku porozumienia międzynarodowa organizacja wraz ze wspomnianymi krajami zainicjowały sześcioletni projekt o wartości 8,9 mln euro, który ma na celu ochronę syberyjskiej polatuchy. Być może właśnie dlatego cena polatuchy syberyjskiej nie należy do niskich.
Latająca wiewiórka biała


W nauce nie występuje osobna rasa takiego zwierzęcia. W Polsce mianem wiewiórki białej określano dawniej wiewiórczaka zmiennego (Callosciurus finlaysonii). Być może spowodowane było to szerokim spektrum ubarwienia futra tego stworzenia, gdyż widywano również przedstawicieli, którzy odznaczali się właśnie białym kolorem.
Warto pamiętać, że nie należy mylić wiewórczaków z wiewiórkami. Choć stworzenia te należą do jednej rodziny zwierząt – wiewiórkowatych (sciuridae) – to tworzą dwie odrębne zoologicznie podrodziny. Dużą różnicą jest także to, że wśród wiewiórczaków nie znajdziemy osobników, którzy potrafiliby ,,latać’’ nad drzewami, w przeciwieństwie do wymienionych w tekście rodzajów polatuch.
Latająca wiewiórka – w domu, czy jest to legalne?
Wśród posiadanych w naszych domach zwierząt prym wiodą zdecydowanie psy i koty. Jeśli ktoś jednak marzy o mniej popularnym stworzonku, wcale nie musi decydować się od razu na chomika, królika czy świnkę morską. A to dlatego, że w Polsce bez żadnych kłopotów możemy trzymać w domu latające wiewiórki.
Należy tylko pamiętać, że wiewiórki to zwierzęta o bardzo towarzyskim charakterze. Dlatego najlepiej jest zakupić od razu przynajmniej dwa osobniki tak, by naszym pupilom żyło się lepiej. Z racji tego, iż polatuchy potrzebują przestrzeni do wspinania się, skakania, biegania i szybowania, to klatka, w której będą one spędzały czas powinna być duża i przestronna.
Latająca wiewiórka – cena, ile kosztuje?
Ile kosztuje latająca wiewiórka? Takie pytanie zadają sobie osoby chcące zakupić to niewielkie stworzenie. Wszystko zależy od koloru osobnika, którego chcemy nabyć. Im rzadziej spotykana barwa zwierzęcia, tym cena będzie wyższa. Ceny za polatuchy syberyjskie, podobnie, jaki i za wiewiórki domowe, zaczynają się już kilkudziesięciu złotych, choć znacznie częściej kwota, jaką przyjdzie nam wydać za trzymanie wiewiórki w domu może wynieść ponad 300 zł.
Gdyby zaś zależało nam na kupnie nietypowej, białej wiewiórki, to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 3000 zł. Z kolei ile kosztuje japońska wiewiórka latająca? Zwierzę to jest w Polsce trudno dostępne i osoby chcące zakupić je powinny raczej szukać ofert sprzedaży na zagranicznych stronach.