Strona głównaPoradyJak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy jest ustalony kapitał początkowy?

Jak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy jest ustalony kapitał początkowy?

Emerytura to świadczenie, na które czeka wielu seniorów. Dzięki rezygnacji z dotychczasowej aktywności zawodowej i przejście na emeryturę, starsze osoby wreszcie zyskują czas na odpoczynek, rozwijanie pasji, spędzanie czas z rodziną i cieszenie się życiem. Aby otrzymywać comiesięczne wynagrodzenie w ramach emerytury, osoby, które przepracowały wymaganą liczbę lat i są we właściwym wieku, muszą złożyć stosowny wniosek o emeryturę. Ważne jest również ustalenie kapitału początkowego. Jak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy jest ustalony kapitał początkowy? Dowiedzmy się.

Czym jest kapitał początkowy?

Zacznijmy od tego, że kapitał początkowy jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o wysokość emerytury. To właśnie na jego podstawie jest ona wyliczana. Próbując jak najprościej zdefiniować pojęcie kapitału początkowego, można powiedzieć, że są to wszystkie pieniądze, które udało się zgromadzić każdemu z nas drogą legalnej pracy i odprowadzania niezbędnych składek na rzecz ZUS-u podczas trwania umowy. Wlicza się w niego wszelkie składki odprowadzane przez wnioskodawcę przed 1 stycznia 1999 roku. To istotna część emerytury. Załóżmy, że kapitał ten już jest wyliczony. W takim razie sprawdźmy, jak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy jest ustalony kapitał początkowy?

Jak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy jest ustalony kapitał początkowy?

Posiadanie już ustalonego kapitału początkowego znacznie ułatwia i usprawnia proces starania się o emeryturę, bo nie będzie wymogu dołączania wielu załączników do wniosku. W innym przypadku niezbędne jest załączenie zaświadczenia o zarobkach i innych dokumentów, które poświadczają to, kiedy odprowadzaliśmy składki, a kiedy nie. Sam wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS-u, jak i w placówkach stacjonarnych.

Jak wypełnić wniosek o emeryturę

Po złożeniu poprawnie wypełnionego wniosku (można go złożyć również drogą elektroniczną, poprzez pracodawcę albo wysłać pocztą tradycyjną) należy czekać na decyzję. Co ważne, osoba, która ma wyliczony kapitał początkowy, w określonych sytuacjach może ubiegać się o ponowne rozpatrzenie, to znaczy – ponowne ustalenie, które być może okaże się korzystniejsze. Emeryci, którzy już otrzymają decyzję, a następnie należne pieniądze, będą mogli zastanowić się, w co zainwestować swoje oszczędności.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o emeryturę?

Do otrzymywania świadczenia emerytalnego jest uprawniona każda osoba, która przekroczyła określoną granicę wiekową. Istnieje w tej kwestii rozróżnienie co do płci. Jeśli chodzi o kobiety, to mogą wnioskować o emeryturę, gdy ukończą sześćdziesiąty rok życia. U mężczyzn wiek ten jest wydłużony i mogą przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu sześćdziesiątego piątego roku życia. Jak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy jest ustalony kapitał początkowy?

To bardzo proste. Znacznie prostsze, niż gdyby wysokość tego kapitału nie była wyliczona. Warto znać obowiązujące prawo, by zapewnić sobie jak najwyższą miesięczną emeryturę. Jak dowodzą liczne przykłady, im później senior przejdzie na emeryturę, tym na wyższą stawkę może liczyć. Dlatego znacznie lepiej przesuwać ten moment rezygnacji z pracy zawodowej na rzecz świadczenia emerytalnego. Aby dowiedzieć się, jak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy jest ustalony kapitał początkowy oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące emerytur, warto skontaktować się z pracownikami ZUS-u lub udać na konsultację do najbliższej placówki.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne