Strona głównaPoradyCzy łapacz snów przynosi pecha? Czy jest bezpieczny? Znaczenie kolorów

Czy łapacz snów przynosi pecha? Czy jest bezpieczny? Znaczenie kolorów

Łapacz snów. Dla wielu klasyczny element podkreślający wystrój wnętrz w stylu boho. Inni inwestują w niego większe pieniądze, znając znaczenie kolorów oraz precyzyjne wytyczne dotyczące materiałów. Wiedzą, że jest przedmiotem magicznym. Nie brakuje i wycelowanych w łapacza snów oskarżycielskich palców, którym towarzyszą przestrogi przed tym rzekomym symbolem szatana. Jak jest naprawdę? 

Czy łapacz snów przynosi pecha? 

Pierwotnie łapacz snów został stworzony przez plemiona Indian z Ameryki Północnej. Ich przedstawiciele nie mieli wątpliwości w to, czy działa, a nawet więcej – uznawali go za amulet szczęścia o właściwościach magicznych. Łapacze snów zostały stworzone z myślą, by odegnać złe sny. 

Te miały zatrzymywać się w amulecie, przepuszczając przez utkane w nim oczka tylko dobre sny. Wieszano je przy wejściu do domu lub nad łóżkiem. Założenie, które towarzyszyło stworzeniu łapacza snów, bynajmniej nie zakładało, że przynosi on pecha. Według Indian łapacz snów działał, gdyż zapewniał pomyślność.

Łapacz snów – znaczenie kolorów

Każdy łapacz snów składa się z: obręczy, na której tka się sieci, zwisających z niej piórek oraz dodatków w postaci koralików i kamyków. Materiały, z których jest wykonywany skomercjalizowany wariant łapacza snów, są dobierane raczej przypadkowo. Natomiast pierwotnie każdy element miał przypisany konkretne tworzywo, które powinno zostać wykorzystane do jego utworzenia. 

Niebagatelne jest również znaczenie kolorów na pierścieniu, będącego podstawą łapacza snów. Kolor żółty symbolizuje słońce i nowy początek, czerwony wiąże się z miłością, rodziną i uczciwością. Znaczenie kolorów: zielonego to związek z Matką Ziemią, a niebieskiego – tym, co niebiańskie. Barwa fioletowa nawiązuje do niesamowitości i wewnętrznej jaźni, a biała symbolizuje używanie wiedzy i mądrości w pożytecznym celu. Twoją uwagę powinien zwrócić czarny łapacz snów i jego szczególne znaczenie, gdyż budzi wątpliwości w to, czy jest bezpieczny.

Łapacz snów w formie firanki

Łapacz snów a religia 

Podejście kościoła do łapacza snów, podobnie jak do innych niezwiązanych z religią chrześcijańską praktyk, jest zgoła oczywiste. Religia, a dokładniej jej przedstawiciele, zaliczają zakup łapacza snów jako działanie na rzecz grzechu bałwochwalstwa. Łapacz, drzewko szczęścia czy figurka buddy stoją w opozycji do wyznawanego w religii chrześcijańskiej credo – wiary w trójcę świętą. 

Te przedmioty, pełniące funkcję amuletów szczęścia, są uznawane przez kościół za nieczyste. Religia zakłada, że za pomocą łapaczy snów można obcować z demonicznymi duchami. Reprezentanci kościoła nie uznają nieświadomości za powód, który usprawiedliwia posiadanie lub nabycie takich symboli. Religia stoi w wyraźnej opozycji do magicznych amuletów omodlonych przez podejrzanych szamanów.

Łapacz snów czy jest bezpieczny?

Odpowiedź na to pytanie zależy od podejścia, które masz względem działania tego amuletu. Jeżeli pełni tylko funkcję dekoracyjną, trudno, żeby miał w jakikolwiek sposób zagrażać twojemu życiu, czy przynosić pecha. Bez wiary w jego moc i to, czy działa, nie ma co mówić o tym, że nie jest bezpieczny.

Z kolei traktowanie mocy tego przedmiotu na poważnie, każe zastanowić się nad tym, jakie czarny łapacz snów ma znaczenie? Czarny kolor pierścienia, z którego zbudowany jest łapacz, symbolizuje samozniszczenie, autodestrukcję i nadużycie. To nie pozostawia wątpliwości, czy przynosi pecha i jest bezpieczny – wtedy należy z tego koloru zrezygnować.

W przypadku konserwatywnych chrześcijan łapacz snów wiąże się z grzechem, z którego należy się wyspowiadać. Religia uznaje go za magiczny przedmiot, będący dziełem szatana, który nie jest bezpieczny, ponieważ zagraża duchowości temu, kto go posiada.

Czy łapacz snów działa? 

Kwestia, czy łapacz snów działa, podobnie jak pytania o to, czy przynosi pecha lub jest dla nas bezpieczny, nie jest możliwa do jasnego sprecyzowania. Osoby wierzące wystrzegają się tego amuletu, sądząc, że pochodzi od złych duchów i przynosi nie tylko pecha, ale i potępienie. Może to kontrowersyjne, co piszemy, ale takie podejście pozwala sądzić, że według nich łapacz snów działa, tylko że źle. 

Są i osoby, dla których łapacz snów oraz materiały, z których jest wykonany, jak i znaczenie kolorów, są niezwykle ważne i naznaczone działaniem magicznym. Wiedzą, że czarny łapacz snów niesie znaczenie zniszczenia, więc wystrzegają się tylko czarnych łapaczy, a nie wszystkich pozostałych. 

Nie brakuje niczego nieświadomych użytkowników, dla których jest tylko estetycznym elementem w przestrzeni domowej. Nie zastanawiają się przy tym, czy działa, czy jest bezpieczny, czy może przynosi pecha. Do której z tych grup należysz ty?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne