Ludzki organizm zdolny jest do samodzielnej syntezy kolagenu. Niestety, zdolność tę traci w miarę starzenia się. Uznaje się, że produkcja tego cennego białka zaczyna obniżać się już po ukończeniu 25 roku życia, aby po 60 roku życia zaniknąć całkowicie. A tymczasem kolagen ma dla ludzkiego organizmu niebagatelne znaczenie. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób interesuje się jego suplementacją.
Czym jest kolagen?
Kolagen to białko, które powszechnie występuje w wielokomórkowych organizmach zwierzęcych. O tym, jak bardzo istotne jest dla ludzkiego organizmu, świadczy fakt, że w organizmie człowieka zajmuje 1/3 masy wszystkich białek. Kolagen stanowi nie tylko podstawowy składnik budulcowy skóry. Znaleźć go można również w chrząstkach, ścięgnach, kościach, zębach oraz naczyniach krwionośnych.
Nie wszyscy wiedzą, że kolagen kolagenowi nierówny. Obecnie wyróżnić można co najmniej 28 typów kolagenu w ludzkim organizmie. Najpowszechniejszym z nich jest kolagen typu 1 – białko, które znaleźć można w skórze, ścięgnach i kościach. Z kolei kolagen typu 2 występuje w chrząstkach, stawach i krążkach międzykręgowych. Kolagen typu 3 wchodzi w skład naczyń krwionośnych i skóry.
Jaki wpływ ma kolagen na ludzki organizm?
To właśnie dzięki kolagenowi tkanki ludzkiego organizmu odporne są na rozciąganie. Białko to stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej, która spaja ze sobą poszczególne komórki ciała. Kolagen wypełnia także przestrzenie międzykomórkowe.
Ponadto bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, a jego odpowiedni poziom usprawnia i przyspiesza gojenie się ran. Duże znaczenie ma także dla gęstości kości oraz ich wytrzymałości i sztywności.
Odpowiedni poziom kolagenu w organizmie pozytywnie wpływa na pracę i kondycję stawów, a także wygląd skóry.
Warto podkreślić, że kolagen stanowi także swoistą barierę ochronną dla ludzkiego organizmu. Minimalizuje ryzyko przedostania się do organizmu chorobotwórczych mikroorganizmów.
Co może negatywnie wpływać na poziom kolagenu w organizmie?
Spadek produkcji kolagenu wraz z wiekiem w ludzkim organizmie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Niemniej jednak poziom tego cennego białka może obniżać także wiele innych czynników.
Kolagen w ludzkim organizmie niszczony jest między innymi przez życie w przewlekłym stresie. Na jego obniżony poziom mogą narzekać także osoby, które często narażają się na ekspozycję na promieniowane słoneczne, a także nie dbają o odpowiednią ilość snu i odpoczynku.
Przyczyną niedoboru kolagenu mogą stać się również błędy dietetyczne oraz mało higieniczny styl życia. Na poziom kolagenu w organizmie niekorzystnie wpływają także różnego rodzaju używki, między innymi nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.
Warto raz na jakiś czas wykonywać badania kontrolne u lekarza. Jeśli w naszym organizmie brakuje jakichś składników, wówczas specjalista zaleci nam konkretną dietę lub suplementację. Oczywiście również zdrowy tryb życia może sprawić, że poczujemy się lepiej, jednak czasem zmiany naszych nawyków mogą nie być wystarczające.
Artykuł sponsorowany