Strona głównaRTV/AGDJaką wagę łazienkową kupić?

Jaką wagę łazienkową kupić?

Jeśli planujesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów albo po prostu lepiej zadbać o swoje zdrowie, przyda Ci się waga łazienkowa. Dzięki niej z łatwością sprawdzisz ciężar swojego ciała i będziesz mógł monitorować swoją wagę w walce o smuklejszą sylwetkę. Obecnie w sprzedaży dostępne są wagi elektroniczne i mechaniczne. Podpowiadamy, jaką wagę łazienkową kupić i czym kierować się przy jej wyborze.  

Rodzaje wag – jaką wagę łazienkową kupić?

Wagi łazienkowe, podobnie zresztą jak kuchenne, można podzielić na dwa rodzaje: mechaniczne i elektroniczne.

 • Wagi łazienkowe mechaniczne – mają wbudowane sprężyny, które wprawiają w ruch obrotową skalę poprzez odkształcanie. Są praktycznie bezawaryjne, ponieważ nie mają żadnych elektronicznych elementów. Do tego nie wymagają zasilania, więc można z nich korzystać w dowolnym miejscu. Niestety do ich wad zalicza się niską precyzję pomiaru – granica błędu może wynosić nawet do 1 kg.
 • Wagi łazienkowe elektroniczne – mają układy elektroniczne połączone z czujnikami, które rozmieszczone są w różnych miejscach. Wystarczy stanąć na wyznaczone pole, aby czujnik przesłał sygnał do przetwornika analogowo-cyfrowego, a następnie wyświetlił dane pomiaru na wyświetlaczu. Waga elektroniczna może być wykonana z różnych materiałów, np. ze szkła, metalu, drewna, bambusu czy plastiku. Poza tym występuje w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Jest bardzo dokładna, ponieważ pomiar dokonywany jest z dokładnością do 5 g. Wśród modeli elektronicznych dostępna jest również inteligentna waga, która łączy się ze smartfonem za pomocą modułu Bluetooth lub Wi-Fi

Jaki rodzaj wagi wybrać? Zdecydowanie bardziej polecana, nawet do domowego użytku, będzie waga łazienkowa elektroniczna, ponieważ jest bardziej wiarygodna w pomiarach. Poza tym może stać się dodatkowym elementem wystroju pomieszczenia. Jeśli dużo ćwiczysz i chcesz na bieżąco monitorować swoje postępy, najlepiej wybierz smart wagę. Dzięki niej będziesz mógł sprawdzać pomiary w aplikacji mobilnej.

Waga łazienkowa Adler AD 8172W
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/waga-lazienkowa-adler-ad-8172w,172546.html)

Waga diagnostyczna – waga łazienkowa o większych możliwościach

Opisując rodzaje wag kuchennych, nie można zapomnieć o wadze diagnostycznej. Jest to rodzaj wagi elektronicznej, ale umożliwia ona pomiar wielu różnych parametrów ciała, nie tylko ciężaru. Jest to profesjonalna waga, z której korzystają dietetycy. W jaki sposób działa? Taka waga analityczna wykorzystuje zjawisko bioelektrycznej impedancji (BIA). Elektrody emitują niewielki i całkowicie bezpieczny dla zdrowia impuls, który przechodzi przez całe ciało. Waga sprawdza, jak długo trwał taki pomiar i na tej podstawie dostarcza wszystkich niezbędnych danych. BIA działa na podstawie założeń, według których tkanka tłuszczowa, mięśniowa, kostna oraz inne substancje przewodzą impulsy w inny sposób. Pozwala to na określenie danych dotyczących składu ciała. 

Co potrafi taka waga diagnostyczna? Większość modeli wskazuje m.in.:

 • Masę tkanki mięśniowej – powinna stanowić ok. 65-85% naszej masy ciała. 
 • Masę tkanki tłuszczowej – wartość tkanki tłuszczowej u kobiet powinna wynosić 15-30%, natomiast u mężczyzn 10-25%. 
 • Masę i gęstość tkanki kostnej – taki pomiar może wykryć ryzyko wystąpienia osteoporozy. 
 • Zawartość wody w organizmie – określa, czy spożywamy odpowiednią ilość płynów.
 • Metabolizm spoczynkowy (BMR) – określa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. 
 • Wiek metaboliczny – wskazuje wiek naszego organizmu. 
 • Wskaźnik BMI – pozwala oszacować, czy waga naszego ciała jest prawidłowa.
Waga analityczna Concept VO4001
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/waga-analityczna-concept-vo4001,166333.html)

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi łazienkowej?

Jaką wagę łazienkową kupić do domowego użytku? Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne urządzenia. 

 • Wykonanie – ważne przy wyborze jest samo wykonanie wagi. Dobrej jakości materiały zapewnią długotrwałe użytkowanie. Większość modeli dostępnych w sklepach ma platformę wykonaną ze szkła hartowanego, które jest trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę wytrzymałej ramce, wybierz model wykonany z metalu.
 • Dokładność pomiaru – ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej wybrać wagę, która waży z dokładnością do 5 g. Często te tańsze wagi są mniej precyzyjne. 
 • Zakres ważenia – większość wag elektronicznych dokonuje pomiaru w zakresie od 2 do 150 kg. Są jednak na rynku dostępne wagi, które mają limit nawet 200 kg. Ważne jest, aby nie przekraczać maksymalnego obciążenia, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia wagi. 
 • Powłoka antypoślizgowa – warto wybrać model, którego platforma jest pokryta antypoślizgową powłoką. Zapewni ona stabilność i bezpieczeństwo, ponieważ zmniejszy się ryzyko przypadkowego poślizgnięcia się na wilgotnej platformie. 
 • Automatyczne wyłączanie – ta funkcja znacznie podnosi komfort użytkowania urządzenia, ale również pozwala oszczędzać baterię
 • Funkcje analityczne – jeśli chcesz na bieżąco kontrolować swoje postępy w treningu i parametry ciała, to postaw na wagę z funkcjami diagnostycznymi, np. z pomiarem tkanki mięśniowej i tłuszczowej, BMI czy też pomiarem wody w organizmie. 
 • Dodatkowe funkcje – przydatnym dodatkiem w wadze jest zapamiętywanie danych. Waga zapisuje ostatnie pomiary, dzięki czemu można porównać uzyskany wyniki i monitorować swoje postępy w ćwiczeniach lub diecie.
 • Wyświetlacz – w wagach montowane są wyświetlacze LCD albo LED. Ważne jest, aby wyświetlacz był czytelny. Dlatego najlepiej wybrać wagę z podświetlanym ekranem.
 • Design – wagi dostępne są w różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy urządzenie do stylu swojego wnętrza. Bez problemu znajdziemy też wagi retro.
Waga łazienkowa Adler AD 8174s
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/waga-lazienkowa-adler-ad-8174s,172580.html)

Jakiej firmy wagę łazienkową wybrać?

Wagi łazienkowe znajdziemy w ofercie wielu producentów sprzętów AGD i elektronicznych. Dobrej jakości wagi elektroniczne mają w swoim asortymencie takie marki jak: Tanita, Omron, Łucznik, Optimum, Blaupunkt czy Concept. Jeśli chodzi natomiast o wagi analityczne, to warto wybrać modele pochodzące od marek: Xiaomi, Garmin, Huawei, Oromed czy Omron.

Jak sprawdzić, czy waga dobrze waży?

Po zakupie wagi możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy dokonuje prawidłowych pomiarów. Wystarczy położyć na platformie wagi przedmiot, którego masa jest już określona, a następnie porównać ją z wyświetlonym wynikiem. Może to być kilogram mąki albo plastikowa butelka z wodą. Najlepiej jednak do testów użyć produktu o masie co najmniej 2 kg – większość wag zaczyna bowiem pomiar od 1 kg, więc wyniki mogą być zakłamane.

Waga łazienkowa Cecotec Surface Precision 9100
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/waga-lazienkowa-cecotec-surface-precision-9100,169013.html)

Jaką wagę łazienkową kupić? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci dokonać zakupu odpowiedniej wagi łazienkowej. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym pomiarze, to zdecydowanie polecamy wagę elektroniczną, gdyż jest znacznie dokładniejsza niż tradycyjna waga mechaniczna. Poza tym jest też łatwiejsza i wygodniejsza w obsłudze. 

Gdzie kupić wagę łazienkową? Zakupu możesz dokonać w sklepie internetowym maxelektro.pl. Znajdziesz w nim duży wybór wag – zarówno proste modele mechaniczne, jak i elektroniczne czy zaawansowane wagi diagnostyczne. Jeśli preferujesz zakupy stacjonarne, to Max Elektro ma swoją sieć sklepów – ponad 430 punktów na terenie całego kraju. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne