Strona głównaPoradyJak rozpoznać bursztyn i nie dać się nabrać?

Jak rozpoznać bursztyn i nie dać się nabrać?

Spędzając urlop nad morzem i spacerując po piaszczystej plaży, wielu z nas zadaje sobie pytanie — jak rozpoznać prawdziwy bursztyn? Wiedza na ten tematy jest szczególnie przydatna nie tylko, gdy chcemy znaleźć bursztyn na plaży, lecz też podczas kupowania pamiątek. Nikt nie chce, by po powrocie do domu okazało się, że nasza pamiątka to nie bursztyn, lecz zwykły kamień.

Zobacz: Jak rozpoznać jedwab naturalny od sztucznego?

Jak powstaje bursztyn?

To jak powstał bursztyn, fascynuje nas już od tysięcy lat. Z legend możemy dowiedzieć się, że bursztyn uważany był za łzy bogiń czy fragmenty podwodnego pałacu. Obecnie dzięki badaniom wiemy, że powstawał on 40 milionów z lat temu z żywicy drzew, w epoce znanej eocenem. Pochodzi z miejsca, gdzie obecnie rozciąga się Morze Bałtyckie, a istniał kontynent nazywany Fennoskandią, porośnięty „lasem bursztynowym”.

Jednym z powodów, który wpływał na intensywne żywicowanie drzew eoceńskich, najprawdopodobniej były wybuchy wulkaniczne. Drzewa używały żywicowania jako formy obrony przed zanieczyszczeniem powietrza w tym: pyłami i gazami wulkanicznymi. Żywica wypełniała szczeliny, uszkodzone tkanki drzew bursztynodajnych, a spływając po pniach, stawała się pułapką dla owadów i drobnych zwierząt, tworząc inkluzje. Żywica, która trafiła do morza uległa przeobrażeniu, stała się twardsza, a także wzrosła jej temperatura topnienia. W ten sposób powstał bałtycki bursztyn. Jak go rozpoznać?

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Podczas spacerów na plaży możemy natrafić na bursztyn bałtycki. Jak rozpoznać surowy bursztyn? Jest on najczęściej pokryty korą, która przykrywa przeźroczystość i jego intensywną barwę. Co więcej, bursztyny wyrzucone na plażę są matowe i mogą być ciemne. Najczęściej nie będą przypominać tych, które znajdują się w biżuterii. Sprawia to, że by wiedzieć, jak rozpoznać bursztyn, warto przeglądnąć wiele zdjęć różnych odmian bursztynu.

Wiedząc, jak rozpoznać prawdziwy bursztyn unikniemy rozczarowania, a także ograniczymy możliwość zakupienia podróbki. Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprawdzenie autentyczności bursztynu jest zastosowanie tzw. metody solankowej. Prawdziwy bursztyn powinien unosić się na powierzchni słonej wody, z kolei sztuczny opadnie na dno.

Zobacz: Zosia Ślotała – mąż, partner, dzieci, rodzeństwo, życie prywatne

Nakłuwając prawdziwy bursztyn gorącą igłą, poczujemy zapach żywicy. Sama igła powinna lekko wbić się w kamień i w łatwy sposób dać się wyciągnąć. Metoda jest inwazyjna, ale pozwoli na lepsze sprawdzenie, czy mamy do czynienia z bałtyckim bursztynem. W przypadku żywic kopalnych, które są młodsze od bursztynu, igła przylepi się we wnętrzu kamienia.

Niestety ani wiedza, ani domowe sposoby nie sprawią, że w pełni będziemy wiedzieć, jak rozpoznać bursztyn w biżuterii. Samodzielne rozpoznanie autentyczności biżuterii z bursztynu bałtyckiego jest niemożliwe, dlatego by ustrzec się przed oszustwem, warto na zakupy wybrać się do certyfikowanego jubilera. Jeśli jednak chcemy sprawdzić, czy już zakupiona biżuteria nie jest fałszywa, możemy zlecić badania autentyczności w specjalistycznym laboratorium. Koszt badania jednego kamienia to około kilkudziesięciu złotych.

Z czym można pomylić bursztyn? 

Poszukując bursztynów na plaży, warto wiedzieć, jak rozpoznać bursztyn od kamienia. Szczególnie kamienie w miodowym kolorze mogą nas zmylić. Na szczęście bursztyn ma cechę, której nie mają kamienie, posiada właściwości elektrostatyczne. Potarty będzie przyciągać do siebie malutkie kawałki papieru.

Niestety możemy wiedzieć jak odróżnić bursztyn od kamienia, ale nie pomoże nam, to gdy natkniemy się na biały fosfor, znajdujący się w Morzu Bałtyckim. Był on używany do produkcji bomb, po wyschnięciu przypomina bursztyn, a dodatkowo jest skrajnie łatwopalny i niebezpieczny, dlatego dobrze jest sprawdzać, czy to, co zabierzemy z plaży, jest bursztynem.

Czarny bursztyn jak rozpoznać?  

Istnieje wiele odmian bursztynu i jedną z nich jest czarny bursztyn. Jak rozpoznać ten rodzaj? Znaleźć go jest niezwykle trudno, ale wykazuje on właściwości zwykłego bursztynu, dlatego najważniejsze, by nie odrzucić go podczas wstępnej selekcji. Jest on mniej błyszczący i jego kolor powstał w wyniku zmieszania się żywicy z zanieczyszczeniami i rozkładającymi się roślinami. Przez to ta odmiana jest bardziej krucha. Czarny bursztyn jest znacznie trudniejszy w obróbce i droższy w porównaniu z innymi odmianami bursztynu.

Zobacz: Kiedy zbiera się piołun i jak go rozpoznać?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne